RÖPORTAJLAR

“Uludağ İçecek; 1930 yılında Mehmet Hakkı (Erbak) Bey tarafından kurulmuş, Efsane Uludağ Gazozu'nun formülü ise Mehmet Hakkı Bey'in oğlu Nuri Zafer Erbak tarafından bulunmuştur. Şirketimiz, Nuri Erbak'ın çocukları ve torunları 3. ve 4. kuşak tarafından yönetilmektedir. Uludağ İçecek olarak; kalitesinden ödün vermeyen, yenilikçi, farklı ve sağlıklı ürünler geliştirmek olan misyonumuz doğrultusunda; Türkiye'ye ve dünyaya güvenli ve aynı zamanda da beğenilen ürünler sunuyor; fark yaratan ürünlerimiz ve kurulduğumuz ilk günden beri taşıdığımız yenilikçi ruhumuzla, kararlılıkla büyümeye devam ediyoruz” diyen Uludağ İçecek Pazarlama Müdürü Utku Erdem ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. İlgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ürün portföyünüz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Uludağ İçecek olarak, "Uludağ" ana markası altında 6 kategori, 18 alt marka, 38 değişik ürün ve 118 farklı ambalajımız ile iç ve dış pazarlarda faaliyet gösteriyoruz. Gelişimci ve yenilikçi anlayışımızı temsil eden ürünlerimizin başında; 100 yılı aşkın süredir aynı kaynakta şişelediğimiz Uludağ Doğal Maden Suyu, meyve aromalı doğal maden suyu Uludağ Frutti, meyve sulu doğal maden suyu Uludağ Frutti Extra, özel tasarımlı kobalt mavi şişesinde hafif içimli doğal maden suyu Uludağ Premium, geçtiğimiz yıl Premium segmentte tüketicilerimize sunduğumuz Uludağ Premium Doğal Kaynak Suyu, efsane lezzetiyle Efsane Uludağ Gazozu ve çeşitleri, ev yapımı tadıyla Uludağ Limonata, sektörde fark yaratmamızı sağlayan Uludağ Mandalina, Uludağ Çilek, Uludağ Greyfurt ve Uludağ Orman Meyveleri ve enerji içeceği pazarında yer alan Deep ve Fazz markalarımız geliyor.


Tesisinizin teknik altyapısı ve ambalajlama çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Başta Efsane Uludağ Gazozu ve Uludağ Limonata olmak üzere tüm içecek çeşitlerimizi, Bursa'nın Yenice Sanayi Bölgesi'nde 30 bin m2'si kapalı olmak üzere toplam 80 bin m2'lik bir alan üzerinde kurulu olan meşrubat fabrikamızda üretiyoruz. 1912 yılından beri Uludağ Çaybaşı Köyü'nde şişelenen Uludağ Doğal Maden Suyu ve doğal maden suyundan üretilen Uludağ Frutti çeşitlerimizi ise, 10 bin m2'si kapalı olmak üzere toplam 50 bin m2'lik alana yayılmış olan tesislerimizde üretiyoruz. Yeni bir ürünü tüketicinin beğenisine sunmadan önce; tüketicilerimizin damak zevkine uygun en doğru lezzete ulaşabilmek için yüzlerce deneme yapıyoruz. Ardından en kullanışlı ve yenilikçi ambalajları oluşturuyoruz. Tüketici araştırmalarımızla da onların görüş ve önerilerini dinliyor, çalışmalarımızla sektörde pek çok ilke ve başarıya imza atmaya devam ediyoruz.


Son 2 yıl içerisinde şirketinizde ve ürün gamınızda yaşanan değişiklikler nelerdir?
Uludağ İçecek’te inovasyon aralıksız devam etmektedir. 2014 yılında Uludağ İçecek olarak AR-GE çalışmalarımızla Frutti Extra ve Lezzet Ailesi’ne yeni ürünler kazandırdık. 2015 yılında ise Limonata ailesine kattığımız Naneli Limonata’nın yanı sıra ürün gamımızı biraz daha genişleterek yumuşak içimi ve özel tasarım cam şişesiyle Uludağ Premium Doğal Kaynak Suyu’nu da Uludağ İçecek şemsiyesi altına ekledik. Ayrıca Deep ve Fazz markalı enerji içeceklerimizle de ürün gamımızı zenginleştirdik. Yeniliklerin öncüsü olma felsefemiz ile pazarlama, satış ve üretim yatırımlarımıza 2016’da da devam edeceğiz. Bunun yanında ihracat yaptığımız ülkelere yenilerini ekleyerek, dağıtım ağımızı da genişletiyoruz.


Premium segmentteki çalışmalarınız ve ürünleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? 
2009 yılında Türkiye içecek sektörünün ilk “designer endorser” ve hafif içimli maden suyu kategorisinde ilk ürün olarak piyasa sunduğumuz Uludağ Premium Doğal Maden Suyu, Türkiye su sektöründe Premium segmentinin çıkış noktası olmuştur. Uludağ Premium şişesi, Osmanlı cam sanatı ve Fransız Baccarat Vintage karaflarından ilham alınarak iki kültürün harmanı olarak tasarlandı. Dice Kayek markasının tasarımcıları tarafından oluşturulan bu özel kobalt mavi şişe 2010 yılında TSE tarafından Altın Ambalaj Ödülü’nü kazanmasının ardından 2012’de de Dünya Ambalaj Örgütü’nün düzenlediği Worldstar Awards Yarışması’ndan aldığı Tasarım Ödülü’nü de hanesine ekledi. Tarzını Yaşa sloganıyla, tarz sahibi insanların dikkatini çeken Uludağ Premium, Uludağ Ekonomi Zirvesi ve Mercedes-Benz Fashion Week’in içecek sponsorluğunun yanı sıra Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın destekçisi Bursa Filarmoni Derneği’nin de ana sponsorluğunu sürdürerek klasik müzik alanına da destek vermektedir. 


2015 yılında ise Premium segmentine Uludağ’ın kalbinden armağan olarak gelen, yeni Uludağ Premium Doğal Kaynak Suyu’nu ekledik. Uludağ Premium Doğal Kaynak Suyu yumuşak içimi ile damağa, üç yıl süren çalışmalar sonucunda ortaya çıkan özel tasarım cam şişesiyle de göze hitap ederek, tüketicileri Premium segmentte etkilemeyi başardı. Bu büyüme ile Uludağ İçecek Türkiye su pazarındaki yerini de almış oldu.


İçecek sektörünün dünü, bugünü ve geleceği hakkında görüşlerinizi alabilir miyiz?
Geçtiğimiz yıllarda globalleşmenin etkisiyle uluslararası içecek markalarının farklı içecekleri Türkiye içecek pazarında ciddi yer buldu. Global şirket olmanın gücünü de kullanarak yaygın bir tanıtım ve reklam atağına geçen bu şirketler kısa sürede tüketicide bu yeni ürünlere karşı merak uyandırmayı başardı. Zamanla da bu ürünler toplumun alıştığı tatlar haline geldi. Ancak son yıllarda birçok alanda olduğu gibi bu yeni ürünlere karşı olan ilgi adeta doyum noktasına ulaştı ve insanlar yeni tatlar aramaya başladı. Bizler de bu çerçevede inovasyonlarımıza devam ediyor ve şirketimizin kurulduğu ilk günden beri benimsediğimiz kaliteli ve inovatif ürün anlayışını sürdürüyoruz. Gazlı içecek kategorisi ise soğuk içecekteki en büyük veriyi oluşturuyor. Türkiye’de son yıllarda ev tüketiminde enteresan rakamlar gözlemleniyor. Onları sizinle paylaşmak isterim.


Gazlı içecek kategorisi, dünyada baskı altında ve küçülme eğilimi gösteriyor. Türkiye’de de ev tüketiminde gazlı içecek kategorisinde küçülme mevcut. İlk 11 ay 2014-2015 karşılaştırmalarına göre gazlı içecek kategorisini oluşturan kolalı içeceklerde %6.5, aromalı gazlı içeceklerde %1 daralma görülürken, Uludağ Efsane Gazozu’nun dahil olduğu gazoz segmentinde %6 büyüme var. Bu da “Gazoz Olma Efsane Ol” kampanyası ile gazlı içecek kategorisinin büyümesine katkıda bulunmaya devam ettiğimizi gösteriyor ve uzun yıllar sonra büyüme ivmesine giren gazoz segmenti, ev tüketiminde büyüme trendini devam ettiriyor. Bununla birlikte ülkemizde ve dünyada artan sağlık bilinciyle birlikte maden suyu tüketim alışkanlıklarının değişmesi ile maden suyu kategorisinde de büyüme gözlendi.


Türkiye'nin küresel alanda daha rekabetçi olması için sektörün üzerine düşen görevler nelerdir?
Gümrüklerde yüksek koruma duvarlarının olması nedeniyle bazı ülkelere ihracatta problemler yaşıyoruz. Gümrük ile ilgili konularda devletler arasında yapılacak anlaşmalar ve ihracatı kolaylaştıracak çözümlerle şirketler ve sektör adına ihracatın büyümesine katkı sağlayacaktır.


Üretim kapasiteniz ve gelecek dönem hedefleriniz nelerdir?
Uludağ İçecek olarak her yıl son teknolojiye uygun olarak yenilenen tesislerimizde toplam 8 dolum hattımızla, saatte 210 bin cam şişe, 110 bin PET şişe ve 36 bin metal kutu içecek üretimine olanak sağlayan bir imalat kapasitesine sahibiz. Şirketimizin en önemli misyonu kaliteden ve inovasyondan ödün vermemesidir. Pazarda fark yaratacak, çeşitli tüketici ihtiyaçlarına cevap verecek, yenilikçi ve katma değeri yüksek ürünler üretmek ve satışa sunmak Uludağ İçecek’in öncelikli ürün geliştirme hedefleri arasında bulunmaktadır. 2016 yılı da yine Uludağ İçecek’in yeni ürünleri ile pazarda fark yaratacağı bir yıl olacak. 


Kalite politikanız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Uludağ İçecek olarak, tüm tasarım, geliştirme, üretim, depolama, satış ve dağıtım faaliyetlerini; Kalite, Gıda Güvenliği, Çevre, Enerji, İş Sağlığı ve Güvenliği ve Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemleri çerçevesinde gerçekleştiriyor, tüm yasal gerekliliklere, ulusal ve uluslararası standartlara bağlı kalarak, tüketicilerimizin şimdiki ve gelecekteki beklentilerini karşılayacak şekilde sağlıklı ve kaliteli ürünler üretiyoruz. 


Sahip olduğumuz kalite belgeleri ise FDA Uygunluk Sertifikası Meşrubat ve Maden Suları, TS 9130 Doğal Mineralli Su Kalite Standardı, TS13569 Meşrubat Kalite Standardı, TC OIC/SMIIC 1 Gıda Standardı (Doğal Maden Suyu ve Meyveli Maden Suyu), TS OIC/SMIIC1 Helal Gıda Standardı (Meşrubat), ISO 9001: 2008 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi, ISO 22000: 2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi (Meşrubat ve Maden Suları), BRC Food Issue 6 Gıda Güvenliği Standardı (Meşrubat ve Maden Suları)dır.


İhracat çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Şirketimize ve insan kaynaklarımıza yaptığımız yatırımlarla her yıl büyümeye devam eden firmamızın cirosu 2015'te 75 milyon TL'si ihracat olmak üzere toplam 470 milyon TL'ye ulaşmıştır. Uludağ İçecek olarak yatırımlarımıza aralıksız devam ediyoruz. Teknolojiyi, sektörü ve dünya trendlerini takip ediyor, hayata geçiriyoruz. İnsan kaynaklarına yatırım yaparak her geçen gün çalışan sayımızı artırıyoruz ve daha çok kişiye istihdam sağlıyoruz. İnovasyonlardan vazgeçmeden, var olan kategorilerimizin büyümelerini sağlamak, yeni ürünler piyasaya kazandırmak her zaman öncelikli hedeflerimiz. Bunu yaparken kaliteden asla ödün vermemeye özen gösteriyoruz. 


Yürüttüğünüz sosyal sorumluluk projeleri ve sektöre kazandırdıklarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Uludağ İçecek olarak kurumsal sosyal sorumluluk anlayışımız; ülkemizdeki toplumsal hayatın zenginleştirilmesi ve ileriye taşınması için yürütülen çalışmaları kapsıyor. Bugün uzun soluklu ve sürdürülebilir temeller üzerine yerleştirdiğimiz projelerimize; eğitim, spor, kültür-sanat alanlarında devam ediyor ve sosyal paydaşlarımızın beklenti ve güvenini, ortaya koyduğumuz projelerimizle karşılamaya da özen gösteriyoruz.


Eğitim ve spor alanında şirketimizin onursal başkanı Nuri Z. Erbak adına kurduğumuz Nuri Erbak Eğitim ve Kültür Vakfı; Nuri Erbak İlköğretim Okulu ve Nuri Erbak Anadolu Lisesi ile öğrencilerimizin ülkemiz için değerli, başarılı ve sorumluluk sahibi bireyler olarak yetişmesine destek veriyoruz. Üretim tesislerimizin bulunduğu Çaybaşı Köyü ile Yenice'de çeşitli projeler yürütmeye devam ediyoruz. İnegöl Futbol Takımı'na, Yenice Erkek Öğrenci Yurdu'na, T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon ve Danışma Merkezi Müdürlüğü'ne ve Çaybaşı İlköğretim Okulu'na sağladığımız desteklerle ise kurumsal sosyal sorumluluk projelerimizi farklı alanlara yaymaya özen gösteriyoruz.


Kültür ve sanat alanında Uludağ İçecek olarak, ülkemizde uluslararası klasik müzik kültürünün gelişmesine ve geniş halk kitlelerine yayılmasını hedefleyen Bursa Filarmoni Derneği'ne verdiğimiz destekle Bursa'da müzik kültürünün yaygınlaşmasına katkıda bulunuyoruz. Doğaya katkı sağlamak için sürdürülebilir şirket felsefemizin yanı sıra ÇEVKO (Çevre Koruma Vakfı) kurucularından olan firmamız, özellikle ambalajlarının çevreyi kirletmemesi konusunda son derece hassastır. Bu amaçla da ambalajlarının geri toplanıp yeniden ekonomiye kazandırılması için tedarikçi firmalarla el ele çalışarak, Çevre Bakanlığı'na karşı sorumluluklarını yerine getiriyor.


“Marka” olmanın avantajları nelerdir? Sektör firmalarımıza markalaşmaya yönelme konusunda neler söylemek istersiniz?
Markalaşmak ve başarılı bir marka olmak; üretici, tüketici ve ekonomi için sayısız avantajları beraberinde getiriyor. Öncelikle zorlu rekabet ortamında ürününüzü bir adım öne çıkarıyor. Kaliteli ve yenilikçi ürünlerinize güvenen sadık bir tüketici kitlesine sahip olmanızı sağlıyor. Bu da pazarlama kanallarında avantaj ve sürdürülebilir yatırımlar için zemin hazırlıyor. AR-GE çalışmaları için kaynak yaratmanıza ve yeni teknolojik yatırımlara itici güç oluyor. 


Son yıllarda almış olduğunuz ödüller hakkında kısaca bilgi verir misiniz?
2014-2015 yıllarında yaptığımız iletişimler ile aldığımız birçok ödül, pazarlama faaliyetlerimizin başarılı sonuçlar verdiğinin güzel bir göstergesi oldu. 2015’te Kristal Elma Reklam Ödülleri’nde Efsane Uludağ Gazozu reklam kampanyası ile dört kategoride ödüle layık görüldük, Altın Örümcek web ödüllerinde de Uludağ Limonata ile Advergame kategorisinde başarı elde ederek çevrimiçi dünyada da iyi bir strateji uyguladığımızı gösterdik. Effie ödüllerinde ise, Efsane Uludağ Gazozu’nun “Gazoz Olma Efsane Ol” kampanyasıyla iki Altın Effie kazanırken, Uludağ Frutti Extra ve Uludağ Limonata ile de iki Bronz Effie’ye layık görüldük.


Vermiş olduğunuz bilgiler için  çok teşekkür ederiz.

DİĞER RÖPORTAJLAR