RÖPORTAJLAR

Beypazarı İçecek Pazarlama Dağıtım Amb. San. Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi ERCAN:

 

Maden suyu denince akla ilk gelen markalardan biri olan Beypazarı Maden Suyu'nun yeni yatırımı "gazoz" hakkında bilgi alabilir miyiz? Bu ürün için tesisinizde nasıl bir yatırım gerçekleştirdiniz? Ürünün AR-GE ve fizibilite sürecinden bahsedebilir misiniz?

Maden suyu sektöründe 59 senenin içindeyiz. Ürün kalitemizden dolayı almış olduğumuz ödüllerle faaliyetlerimize devam etmekteyiz. Yaklaşık 2 yıllık bir AR-GE sürecinden sonra gazozumuzu piyasaya sunduk. Mevcutta bulunan ve meyve aromalı ürünlerimizi ürettiğimiz hattımızda gazoz çeşidimizi de üretiyoruz. Gazozumuz tüketicilerin beğenisini kazandı diyebiliriz. İçimi daha hafif ve daha az şekerli olduğu için kolaylıkla tüketilebilen bir ürün olarak rağbet görüyoruz. 


Beypazarı Gazozu'nun ilk üretim aşamasındaki kapasiteniz ve hedef kapasiteniz hakkında bilgi alabilir miyiz? 
Bizim şişeleme makinelerimiz yüksek kapasiteli. Her bir makinemiz saatte 50 bin şişe dolum hızı ile çalışmaktadır. Deneme çalışmalarımız bitti. Şu anda normal olarak talebe göre ürün piyasaya sunuyoruz. Talebi rahatlıkla karşılayabiliyoruz.


Beypazarı Maden Suyu'nun tüm ürünlerini göz önüne aldığınızda, tesislerinizdeki günlük kapasiteniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Türkiye'deki en yüksek dolum hızına sahip maden suyu şişeleme firmasıyız. Saatte 300 bin şişe maden suyu dolumu gerçekleştiriyoruz. Toplam 4 adet üretim hattımız var. Alman ve İtalyan marka makinelerde ISO 22000 ve 9001 belgeleri doğrultusunda üretimimizi gerçekleştiriyoruz.


Beypazarı markasının hem maden suyu hem de gazlı içecek pazarındaki konumu ve gelecek dönem hedefleri nelerdir?
İçecek sektörü en az yiyecek kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. İnsan vücudunun büyük bir oranı su olduğu için içecek sektörü önemli bir konumdadır. Her şeyde olduğu gibi içecekte de insanların doğal olanı, sağlıklı olanı tüketmeleri  gerekmektedir. İçtiğimiz tatta lezzet aradığımız kadar sağlık da aramalıyız.


Maden suyu olarak değerlendirdiğimizde, gelecekte bu pazarın daha da artacağını, sektörün hareketleneceğini düşünüyorum. Çünkü maden suyunun önemi, sağlığa ve sağlıklı yaşama katkıları anlaşılıyor ve benimseniyor. Gün içinde kaybettiğimiz mineralleri vücudumuza almanın en kolay ve sağlıklı yolu maden suyu içmektir. Maden suyu içmenin yaşı, yeri ve zamanı yoktur. Bebeklerinin ve kendilerinin sağlıklı  olmalarını isteyen anneler hamileyken maden suyu içmelidirler ki, günlük kalsiyum, magnezyum ihtiyaçlarını karşılayabilsinler. Bebekleri doğduktan sonra onlara  içirmelidirler ki, diş, kemik ve vücut gelişimleri sağlıklı olsun. Gençlik döneminde içmelidirler ki, mineral ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra pürüzsüz, berrak bir cilde sahip olsunlar. Yaşlılık döneminde içmelidirler ki, osteoporoz denilen kemik erimesi hastalığının oluşma ihtimalini maden suyundan alınan kalsiyumla en aza indirsinler. Bu yönden düşünüldüğünde gerçekten sağlıklı, faydalı olan ve Türkiye’nin de maden suyu potansiyeli bakımından zengin olduğu göz önüne alındığında, maden suyunun ilerleyen dönemlerde Türkiye pazarında önemli bir yere sahip olacağını düşünüyorum.


Uluslararası ödülleriniz ile birlikte, bu yıl Nisan ayında Lobin World tarafından düzenlenen Dünya Kalite Zirvesi'nde ''2016 Avrupa Kalite Ödülü'' alarak ödüllerinize  bir yenisini daha eklediniz. Artarak devam eden bu başarının sırrı nedir?
59 senedir sektörde olan ve ürettiği ürünlerle kalite standardını yakalamayı başaran bir firma olarak, tüketicilerimizin bize duyduğu güvene teşekkür ediyoruz. Sadece bu sene değil, bundan önceki senelerde de kalitemize ve firmamıza dair ödüller almaya devam ediyoruz.


Bu ödülleri almamızdaki en büyük etkeni, kalite anlayışımızdan taviz vermememiz, her zaman için doğal olanı doğal haliyle tüketiciye sunmaya çalışmamız olarak açıklayabiliriz. Meyve aromalı ürünlerimizde bile %100 doğal meyve aroması kullanarak kalite ve lezzeti birleştirdik. Ayrıca Beypazarı Maden Suyu markasının diğer markalardan en önemli farkı, içeriğindeki mineral değerlerinin yüksek olmasıdır. 


Güncel ihracat çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz? 
Türkiye’nin hemen hemen her bölgesine ulaşmaya çalışıyoruz ve tüketicinin beğenisi ile yurt içi pazarından en büyük payı alan firma olmayı başardık. Yurt dışı pazarına yönelik çalışmalarımızda mevcut ve şu anda 18 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Başka Kıbrıs olmak üzere, Almaya, Fransa, Irak, Dubai, Arabistan gibi ülkelere ürünlerimizi göndermekteyiz.


Maden suyu tüketimi yurt dışında daha fazla, insanlar su yerine mineralli su dedikleri maden suyunu tüketiyorlar. Tabi yurt dışında yeteri kadar maden suyu kaynağı olmadığından ithal ediyorlar. Türkiye maden suyu kaynakları yönünden zengin bir ülke olarak en çok ihracat gerçekleştiren ülkelerin başında geliyor. Çünkü Avrupa ülkelerinde maden suyu tüketimi çok yaygındır ve bu konuda yerleşmiş önemli bir alışkanlık vardır.


Türkiye’de de maden suyunu sofra içeceği haline getirmek istiyoruz. Ancak, sadece ağır yenen yemeklerden sonra hazmı kolaylaştırmak için değil, aynı zamanda spordan sonra, hamilelikte, gençlikte, yaşlılıkta kısacası yaşamın her anında içilebilen, sağlıklı keyif içeceği olarak insanların tüketmesini sağlamak istiyoruz.


Niyazi Bey, bu keyifli sohbet için  çok teşekkür ederiz.

 

DİĞER RÖPORTAJLAR