RÖPORTAJLAR

“Uzungöl’ün zirvesinden sofralara gelen bu doğal lezzeti bütün halkımızın tatmasını diliyoruz. Çünkü, sağlıklı su içmek herkesin hakkı” diyen Bulak Su Meşrubat Sanayi ve Tic. A.Ş Genel Müdürü Refik ALBAYRAK ile gerçekleştirdiğimiz keyifli söyleşiyi ilgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.

 

Refik Bey öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

İki yıldır Bulak Su fabrikasında Genel Müdür olarak görev yapmaktayım. Yüksek öğrenimimi Türk Dili ve Edebiyatı alanında yaptım. Yaklaşık otuz yıl boyunca kamuda ve özel işletmelerde yöneticilik yaptım.


Bulak Suyun kuruluşu ve üretimleri hakkında bilgi alabilir miyiz?
Bulak Su Meşrubat Sanayi ve Ticaret A.Ş.; iki yıldır gıda sektöründe Bulak Su olarak faaliyet göstermektedir. Trabzon ili Çaykara ilçesi Taşkıran mahallesinde bulunan fabrikamız, Uzungöl’ün zirvesinden 2200 rakımlı granit kaya yapısı içinden çıkan çok zengin ve dengeli mineralleri içinde barındıran doğal kaynak suyunu farklı ambalajlama yöntemleriyle halkın tüketimine arz etmektedir. 


Fabrikamızda son teknolojik makinelerle hiç el değmeden, inanılmaz hijyen kuralları çerçevesinde 0,3; 0,5; 1; 1,5 ve 5 lt PET şişe ambalaj türlerinde su üretiminin yanı sıra, 200 ml PET bardak ve 19 litre polikarbon damacana üretimi yapılmaktadır.


Sektördeki konumunuz ve AR-GE faaliyetleriniz hakkında neler söylemek istersiniz?
Kaynak suyumuzun değerlerinin çok ideal oranlarda olması, işletmemizin yönetim anlayışı ve tesisimizdeki hijyen kuralları çerçevesinde gerçekleşen üretim mantığı kısa sürede şirketimizi bölgemizde sektörün lideri konumuna getirdi. Bu anlayışımızı daha da geliştirerek daha çok insanımızla buluşma azmindeyiz. 


İşletmemizin son derece donanımlı laboratuvarında gıda mühendisimiz kontrol ve takibinde laborantlarımızla sürekli suyumuzun test ve analizleri yapılmaktadır. Bu birimdeki arkadaşlarımız ayrıca bu ortamda AR-GE çalışmalarını da sürdürmektedir.


Teknoloji yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Fabrikamız sektörün en donanımlı ve kapasitesi yüksek makine ekipmanlarıyla sürdürdüğü üretiminde, önümüzdeki dönemlerde ürün çeşitliliği ve kalitesini arttırmaya yönelik yeni yatırımlarını da planlamaktadır. Bu kapsamda öncelikli olarak suyumuzu önümüzdeki yaz aylarında cam şişede halkımıza sunma noktasında faaliyet içindeyiz. Bu faaliyetimizi planlama aşamasından geçip, uygulama safhasına taşımış bulunmaktayız. İlk aşamada 0,5; 1 ve 1,5 litre cam şişe üretimi gerçekleştirilecektir. Bu yatırımın işletmemizi sektör içerisinde daha prestijli bir konuma taşıyacağına inanıyoruz.


Lojistik konusunda sorun yaşıyor musunuz?
Sektörü bilen, tanıyan ve takip eden idari kadromuz, son derece donanımlı teknik ekibimiz ve üretimi gerçekleştiren çalışanlarımızla uyumlu bir ekip olmanın avantajlarını hızla büyüyen pazarımızda görmekteyiz. Bayilerimize ulaşma noktasında firmamızın kendine ait lojistik filosu bizlere ayrıca bir rahatlık imkânı sunmaktadır.


Pazardaki konumunuz hakkında neler söylemek istersiniz?
Pazar noktasında kısa sürede bölgemizden sıyrılıp ülkemizin pek çok noktasında bayiliklerimiz oluşturulmuş olup aktif bir biçimde faaliyetlerini sürdürmektedirler.


İç pazarda payımızı büyütme çabalarının yanı sıra, ihracat noktasında da çok yönlü çalışmalarımız devam etmektedir. Bu kapsamda Avrupa Birliği ülkeleri ve Ortadoğu bölgesine ihracatını gerçekleştirmiş bir firma olarak dış pazar payını da büyütme çabasındayız.


Bulak Suyu diğer markalardan ayıran özellikler nelerdir?
Bulak Suyun; yüksek pH (8,41) değeri, düşük sodyum (2 mg/L), yüksek magnezyum ve kalsiyum değerleriyle sadece ülkemizin değil dünyanın en iyi doğal kaynak sularından biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. İnsan bedeninde su ile dengelenebilecek en ideal değerlerin Bulak Su tüketerek sağlanabileceğinden eminiz. Yine bir şeyden daha eminiz ki; suyumuzu kaynağından çıkan doğallık değerlerinde insanımızın tüketimine sunmaktayız.


Son olarak şunu söyleyebilirim ki, Uzungöl’ün zirvesinden sofralara gelen bu doğal lezzeti bütün halkımızın tatmasını diliyoruz. Çünkü sağlıklı su içmek herkesin hakkı.


Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

DİĞER RÖPORTAJLAR