RÖPORTAJLAR

 

Türkiye'nin en köklü markalarından birinin yöneticisi ve aynı zamanda ülkenin en genç CEO'larından birisiniz. Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Üniversitedeki işletme eğitimimin ardından hızlıca iş hayatına atıldım. Uzun yıllar Türkiye’nin global boyutta faaliyet gösteren FMCG kuruluşlarından birisinde farklı üst düzey pozisyonlarda görev aldıktan sonra; bir ortağımla beraber belli bir süre kendi ithalat-ihracat firmamızı yönettik. Son olarak, bugüne kadar kazandığım farklı satış-pazarlama tecrübelerinden sonra, bu kazanımlarımı artık Vakıf Taşdelen Doğal Kaynak Suyu markamızı, hak ettiği daha da iyi noktalara taşımak amacıyla Genel Müdürlük görevine getirildim.


Suyunuzun kaynağı, fabrikanız ve ambalaj çeşitleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Şu andaki üretim kapasiteniz ve yeni dönem hedefleriniz nelerdir?
Vakıf Taşdelen Doğal Kaynak Suyu, kendisine adını veren Taşdelen Ormanları içerisindeki 800 bin metrekarelik kaynak arazisinde bulunmakta olup, 220 metre derinlikten ‘kendiliğinden yeryüzüne çıkan’ bir doğal kaynak suyudur. İlk olarak Sultan II. Selim Han'ın eşi Afife Nurbanu Sultan tarafından 1582 yılında vakfedilen, Sultan II. Abdülhamid Han’ın da bizzat kullandığı ve tavsiye ettiği su, Vakıf Taşdelen’dir. 


Vakıf Taşdelen Doğal Kaynak Suyu’nun “Reisi Cumhur Kemal Atatürk” imzalı kararnameler ile ilk fabrika alt yapısı ve modernizasyonu sağlanmıştır. Atatürk’ün özellikle rahatsızlığı sırasında, reçetesinde normal suyun yanı sıra Taşdelen Memba Suyu yazdığı ve ilaç niyetine kullandığı “Son Nöbet Defteri” kitabında geçmektedir. 


Vakıf Taşdelen Doğal Kaynak Suyu; cam damacana, cam şişe, BPA içermeyen pompa, özel cam boru ve sağlıklı kapak gibi çalışmalarla suyun sağlıklı şekilde tüketiciye ulaşması için inovatif boyutta da çalışmalarına devam etmektedir. Vakıf Taşdelen Doğal Kaynak Suyu'nu diğer ambalajlı sulardan ayıran en temel özelliği suyun tüketiciler ile cam damacana ve cam şişe ile buluşması. Cam damacanalar içerisinde kullandığımız pompalarımız da cam borulu. Bu ambalajlama özelliklerimiz ile suyumuzu en sağlıklı ve hijyenik şekilde tüketicilerimiz ile buluşturuyoruz.


Aldığınız ödüller ve kalite standartlarınız nelerdir?
Uzun yıllardır ISO 9001-22000-OHSAS 18001 ve TS266 kalite belgelerimizle Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Avrupa Birliği direktiflerinden oluşturulan TSE standardına bağlı üretim yaparak tüketicimizin sağlığına ve damak tadına değer veriyoruz. Bunun dışında; 2017 ve 2018’de ilk defa katıldığımız dünyaca ünlü şefler ve sömeliyelerden oluşan The International Taste&Quality Institute (iTQi) tarafından düzenlenen Üstün Lezzet Yarışması’nda, en yüksek seviye olan 3 Altın Yıldızlı Üstün Lezzet Ödülü'ne layık görülmek bizi bir hayli mutlu etti, gururlandırdı. Sofralarının vazgeçilmezi Vakıf Taşdelen Doğal Kaynak Suyu'nun kalitesini dünya çapında da taçlandırmak müşterilerimizi de sevindirdi. 

Vakıf Taşdelen Doğal Kaynak Suyu olarak bugün İstanbul’un en eski doğal su kaynaklarına sahibiz ve bu doğal  kaynak suyunu teknolojinin getirdiği en son  sistem makinelerle birleştirerek, tüketicilerimize “Camdan Cama” geçen sağlığı vaat ediyoruz.

 


Ambalajlı su sektörü, pandemi sürecini nasıl geçirdi? 
Pandemi sürecinde özellikle ulusal basın ve sosyal medya tarafından yürütülen “evde kal” iletişimleriyle, ev içi su tüketiminde artışlar gözlemlendi. Gerek fabrikamızda gerekse de tüketicilerimize ulaştığımız bayi ağlarımızda pandeminin çıktığı ilk süreçten beri ciddi önlemler aldık. Fabrika giriş kontrol noktasında personel ve ziyaretçilerin vücut sıcaklıklarının temassız ateş ölçer ile ölçülerek ve HES kodu sorgulaması yapılarak, hastalık riski olan kişilerin fabrikaya girişi önlendi. Tüm personele doğru maske kullanımı hakkında eğitim verildi. İmlahane, açık alan, sosyal alanlar gibi alanlarda gün içerisindeki dezenfeksiyon periyotları artırıldı. Fabrika sahasına giriş yapacak bütün araçlar önce dezenfeksiyon işlemine tabi tutuldu. İş yeri hekimimiz tarafından personellerimizin genel sağlık durumları devamlı olarak kontrol edilerek, şüpheli veya semptom gösteren personellere derhal test yaptırıldı; test sonucu bekletilmeksizin personel istirahate evlerine gönderildi. Ayrıca 14 günde bir tüm personele Covid-19 testi (PCR Testi) yapıldı.


Firmamız adına dağıtım yapan bayilerimize, maske, eldiven gibi koruyucu ekipmanlar dağıtılarak suyumuzun fabrikadan müşteriye kadar olan kısmında hijyen açısından güvenli ulaşması hedeflendi. Hijyen konusunda tüm bayi personeli gerekli eğitimlere tabi tutularak, bilgilendirildi. Firmamız, pandemi dönemi sürdüğü müddetçe tüm bu alışkanlıklarını sürdürecek ve halkın sağlığını en ufak bir tehdit oluşmasına engel olacaktır. 


Türkiye’de ve dünyada ambalajlı su tüketimini karşılaştırır mısınız? Yerli tüketim için ulaşılması gereken rakamlar nelerdir? Firmalar bu rakama ulaşabilmek adına ne gibi çalışmalar yürütmeli?
Türkiye'deki ambalajlı su sektörüne baktığımız zaman SUDER verilerine göre; 2019 yılı sonunda Türkiye'de su pazarı hacminin yaklaşık 11,6 milyar litreye, sektördeki toplam ciro ise 7,7 milyar TL’ye ulaşmıştır. Bunun dışında; damacana ve PET su tüketimi birlikte ele alındığında yine 2011'de kişi başı toplam su tüketimi 133 litre iken, 2019’da kişi başına su tüketiminin 140 litreye yükseldiğini görüyoruz. Türkiye'de kişi başına düşen yıllık su tüketim miktarına da baktığımızda yine SUDER verilerine göre, 2019 yılı itibariyle yıllık kişi başına ortalama su tüketimi PET, cam ve damacana olmak üzere toplam 140 litre düzeylerinde olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla bilinçli ve sağlıklı yaşam düzeyi arttıkça ambalajlı su tüketimi de yıldan yıla arttığını gözlemlemekteyiz.


Bayilik kriterleriniz nelerdir? Bayilik seçiminizi yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?
Türkiye pazarında önemli bir konumda yer alıyoruz. Tarihimizden ve geleneğimizden aldığımız ilhamla, gerçek doğal kaynak suyunu ülkemiz ile buluşturuyoruz. Camdan cama kavramıyla sağlıklı, tam anlamıyla doğal, yenilikçi ürünleriyle sektöre yön veren güçlü bir konumdayız. Türkiye’nin her bölgesinden bayilik talepleri gelebiliyor. Operasyonumuzun büyük bir çoğunluğunu oluşturan İstanbul ve Ankara il sınırları içerisinde tüketicilerimizin bilinçli tercihi ve onlara verdiğimiz kalite güvencesiyle rahatlıkla söyleyebiliriz ki, cam damacana pazarında lider durumdayız. Yakın zamanda diğer büyük şehirlerimizde de tüketicilerimizle buluşmayı planlıyoruz. Gelen bayilik talepleri de detaylı bir şekilde yöneticilerimiz tarafından değerlendiriliyor. 


Son olarak okuyucularımıza neler iletmek istersiniz?
Son olarak şunları söyleyebilirim, Vakıf Taşdelen olarak yenilikçiliğe ve sağlıklı su kavramına odaklı ilerliyoruz. Camdan cama kavramını sağlıklı ve doğal su açısından çok önemli görüyoruz. Yarınlarımızın daha sağlıklı olması için birlikte hareket etmek dileğiyle…


Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

 

DİĞER RÖPORTAJLAR