RÖPORTAJLAR

“Plastik kapak sektörü devamlı olarak yeni ürünlerin, tasarımların ve teknolojilerin uygulandığı dinamik bir sektör. Ertelenen veya ihmal edilen kararlarınız sizi sektörün gerisine kolayca atabilirken, doğru, akılcı ve zamanlaması iyi alınmış kararlar sizi bu sektörde öncü markalar arasına koyabilir. Bu sebeple dünyadaki tüm teknolojik gelişmeleri ve tasarım fikirlerini devamlı takip etmek ve yeni fikirler üretmek zorundasınız” diyen YILCAP Ambalaj San. Tic. A.Ş. Satış Müdürü Sercan KIRAN ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik, ilgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kuruluşundan bugüne Yılcap’ın hikayesinden bahsedebilir misiniz? 
2008 yılında Yılmaz Ambalaj bünyesinde Yılcap markasıyla faaliyetimize başladık. Bu dönemde kalite ürün ve müşteri memnuniyeti odaklı satış politikamız, hitap ettiğimiz firmalar nezdinde olumlu karşılandı. Bu durum kısa bir süre içerisinde piyasada pazar payımızın artmasına sebep oldu. 2018 yılına geldiğimizde üretim alanımızı, müşterilerimizin taleplerine daha iyi cevap verebilmek ve yeni yatırımlarımızın önünü açabilmek adına 55 bin m2 açık, 5 bin m2 kapalı alandan oluşan yeni fabrikamızın inşaatına başladık. 2020 yılı itibari ile yeni fabrikamızda otomasyon sistemlerle donatılmış makinalarımızla hijyen esaslı üretim yapıyor ve kalite kontrolü üretimin her fazında titizlikle uygulayarak üretim serüvenimizi dünyaya duyurmayı hedefliyoruz.


Ürün gamınız ve sektöre kazandırdıklarınız hakkında neler söylemek istersiniz?
Su grubunda ihtiyaç duyulan tüm çap ve modelde kapağı üretiyoruz. Kısaca bahsetmek gerekirse; 29/25 Shortneck düz ve konik kapak ile beraber, 38 mm, 48 mm PET şişe kapakları, 55 mm damacana kapak ve tüm çaplarda kulpların üretimini yapıyoruz. Rekabetçi bir sektörde fiyat&kalite dengesini bir arada müşterilerimize en yüksek standartlarda sunuyoruz.


Üretim teknolojiniz ve AR-GE faaliyetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Yeni fabrikamızda üretim parkurumuza son teknoloji makinalar, kalıplar ve ilave sistemler ekleyerek tam otomasyon düzenine geçtik. Bu kararla birlikte satış-pazarlama ekibimizi genişlettik. Ayrıca, yeni oluşturduğumuz AR-GE departmanımız ile mevcut kalıplarımızı geliştirmeye ve dünya genelindeki tasarımları takip ederek uygulamaya başladık.


Son birkaç yıl içerisinde şirketinizde yaşanan gelişmeler hakkında bilgi alabilir miyiz?
Son iki yılda üretim parkurumuza eklenen makina ve yeni kapak kalıp modellerimiz ile birlikte üretim hacmimizi %200 oranında artırmayı başardık. "EN İYİSİ İÇİN GELİŞİYORUZ" sloganını benimseyen firmamız, gerek otomasyon makina parkuru gerekse kalite ekipmanları konusunda yapmış olduğu yatırımlar ile üretim kalitesini her geçen gün artırıyor.

 

Yeni dönem yatırım projeleriniz nelerdir?
Şu ana kadar su sektöründe göstermiş olduğumuz faaliyetler 2021 yılı ile birlikte diğer sektörlere doğru yayılacak. Önümüzdeki yıl içerisinde 5.000 m2'lik kapalı alanımıza 10.000 m2'lik yeni bir bina daha ekleyeceğiz. 2025 yılına kadar yapacağımız yatırımlarımızla ilgili tüm AR-GE çalışmalarımızı tamamladık. Önceliğimiz 28 mm gazlı-gazsız içecek kapakları ve yağ kapakları olacak.

 


Satış politikanız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Sektöre yön veren, öncü kuruluşlardan biri olmayı amaçlıyoruz. Bunun sadece fiyat ve kaliteyle sağlanamayacağını,  biliyor. Çalıştığımız firmalara hizmet konusunda da farklı bir yaklaşım içinde olmamız gerektiğini benimseyerek "EN İYİSİ İÇİN GELİŞİYORUZ" sloganıyla yolumuza devam ediyoruz.


Plastik-ambalaj sektörünün geleceğini nasıl değerlendirirsiniz? İçecek sektöründe kullanılan ürünleriniz ve kullanıcılarınıza sunduğunuz avantajlar nelerdir? 

Plastik kapak sektörü devamlı olarak yeni ürünlerin, tasarımların ve teknolojilerin uygulandığı dinamik bir sektör. Ertelenen veya ihmal edilen kararlarınız sizi sektörün gerisine kolayca atabilirken, doğru, akılcı ve zamanlaması iyi alınmış kararlar sizi bu sektörde öncü markalar arasına koyabilir. Bu sebeple dünyadaki tüm teknolojik gelişmeleri ve tasarım fikirlerini devamlı takip etmek ve yeni fikirler üretmek zorundasınız. 


Sektör dünya genelinde çevre duyarlılığının artması sebebiyle önümüzdeki yıllarda değişim yaşayacak. Plastik sektörü doğada uzun yıllar bozulmayan kimyasal bileşimlerden uzaklaşıp, çevreci plastik ürünlere doğru evrimleşecek. Bu değişime uyum sağlayamayan firmalar için dünya genelinde zor bir süreç olacağını düşünüyorum. Biz ise sürecin gerisinde kalmamak adına şimdiden karbon salınımı en düşük makinalar ile üretim yapmaya özen gösteriyor, organoleptic hammadde kullanarak çevreci bir yaklaşım göstermeye çalışıyor ve plastik hammadde teknolojilerindeki en son gelişmeleri takip etmeye özen gösteriyoruz.


Sektörde yaşanan sorunlar ve sizin bu sorunlara getirdiğiniz çözüm önerileri nelerdir?
Dünya genelinde insanların tüketim alışkanlıkları hızla değişiyor. Bunda Covid-19 salgınının da etkisi elbette var. Bu durum dünya ticaretinde yavaşlamaya sebep olurken toparlanma hızı ise salgının süresinin uzaması sebebiyle yavaş. Çıkış yolunun ise ihracat kanallarının kuvvetlendirilmesiyle olacağını düşünüyoruz. Biz de Yılcap ailesi olarak bu hedefe ulaşabilmek adına, hitap ettiğimiz pazarın sınırlarını uluslararası boyuta taşımayı hedefliyoruz. 2021 yılı için en önemli hedefimiz ihracat hacmimizi artırmak olacaktır.


Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

 

DİĞER RÖPORTAJLAR