RÖPORTAJLAR

 

Merhabalar, kısaca sizi tanıyarak başlayabilir miyiz?
1970 Erzurum/İspir doğumluyum. İlkokul, ortaokul ve liseyi İstanbul’da; üniversiteyi ise Kocaeli ve Aydın’da bitirdim. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Özel sektörde çeşitli kurumlarda çalıştıktan sonra 1995 yılında babam ve kardeşim ile beraber firmamızı kurduk.

 
Kurulduğu günden bugüne Yıldırım Soğutma’nın hikayesinden biraz bahsedebilir misiniz? 
Firmamız 1995 yılında babam Ali Osman Yıldırım tarafından Gebze’de kuruldu. 1996 yılında ise ben ve kardeşim Mustafa Yıldırım ile birlikte kurumsal kimliğin ilk adımı atılarak firma; Yıldırım Soğutma Hava Kompresörleri Sanayi ve Tic. Ltd. Şti. unvanını aldı. 1997 yılında Bursa şubemizi hizmete açtık. 1999 yılında ise ilk Prototip Chiller grubunu ürettik. 2002 yılında Chiller seri üretimine başladık, Babam Ali Osman Yıldırım‘ın isminin baş harfleri ola AOY‘yi markamız olarak belirledik. 2003 yılında CMY Markası ile Basınçlı Hava Kurutucusu prototip üretimini gerçekleştirdik. 2005 yılında ihracat için pazar araştırmalarına başladık.2006 yılında yüksek basınçlı hava kurutucu imalatına başladık. 2009 yılında yurt dışı bayi ağımızı kurmaya başladık. 2013 yılında su soğutmalı chilleri de ürün gamımıza ekledik. 2015 yılında firmamız ünvan değişikliğine gitti. Yeni adı, Yıldırım Soğutma Basınçlı Kompresör San. ve Tic. A.Ş. oldu. 2017 yılında ise sektöründe dünya lideri Atlas Copco Makinaları A.Ş. ile distribütörlük anlaşması imzaladık. O günden bu yana Atlas Copco Makinaları A.Ş’nin basınçlı hava kompresörleri konusunda Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Bilecik, Eskişehir, Yalova, Bursa, Balıkesir, Çanakkale illerinin yetkili satış ve yetkili servis distribütörlüğünü yapmaktayız. 2019 ve 2021 yıllarında yaptığımız yatırımlar ile üretim sahamızı 2,5 katına çıkardık. 2022 yılında kesimhane ve boyahanemizi devreye aldık. İstikrarlı büyüme ve sürdürülebilirlik sağlayarak hedeflerimize emin adımlarla yürüyoruz.


Atlas Copco ile işbirliğiniz ne zaman başladı? Atlas Copco’yu tercih etme nedenleriniz nelerdir? Çalışmalarınız hakkında neler söylemek istersiniz?
Atlas Copco ile iş birliğimiz resmi olarak 2017 yılı Ocak ayında başladı ve halihazırda iş birliğimizi sürdürmekteyiz. Sektördeki 21 yıllık tecrübemizi Atlas Copco kalitesi ile birleştirerek verimli bir birlikteliğe adım attık. 2017 yılı Yıldırım Soğutma adına, kompresör satışlarında zirve bir yıl oldu. Eski portföyümüzün %50’sini Atlas Copco kompresörler ile değiştirdik. Bu da bize marka değeri kadar Yıldırım Soğutma’nın hizmet kalitesinin de önemli olduğunu gösterdi. Devam eden yıllarda da iyi bir ivme yakalayarak hem Atlas Copco’nun hem de bizim memnun olacağımız bir noktaya getirdi.


Ürün gamınız ve sektöre kazandırdıklarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Hava kompresörleri ve ekipmanları satışımızın yanında, 2001 yılından itibaren üretimini gerçekleştirdiğimiz hava soğutmalı ve su soğutmalı chillerler ile piyasada markamızı belirli bir konuma getirdik. Sunduğumuz satış ve satış sonrası hizmetler ile müşterilerimizin yollarına sürdürülebilir verimlilik ile devam etmesini sağlıyoruz.


Servis hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz? Sektörde tercih edilme nedenleriniz nelerdir?
Servis hizmetleri, en iddialı olduğumuz alandır. Müşteri memnuniyetini ön planda tutarak hızlı ve kaliteli hizmet sağlıyoruz. 7/24 hizmet anlayışını gerçek anlamda uyguluyoruz.


Son birkaç yıl içerisinde şirketinizde yaşanan gelişmeler hakkında bilgi alabilir miyiz?
Kendi alanında dünyanın en büyüğü olan Atlas Copco kompresörlerinin distribütörlüğünü yapmaya başladık, Chiller imalatı tarafında daha önce dışarı yaptırdığımız kabin ve boya işlerini bu alanlarda en yeni teknoloji ile kendi bünyemizde yapmaya başladık. Yaptığımız prototip çalışmaları ile ürün gamımızı genişletmeye başladık. Haziran ayındaki ITM fuarında, kendi sınıfında dünyanın en verimlisi olan Atlas Copco’nun yeni VSDs Serisi kompresörlerini tanıtacağız. 


Katıldığınız fuarlar ve kurumsal kimlik çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Pandemi sonrası Dubai, Rusya fuarları ile başlayarak yeni pazarlar bulabileceğimiz yurt dışı fuarlarına odaklandık. Yurt içinde plastik ambalaj, tekstil, işleme makineleri fuarlarına katıldık. Kurumsallık adına attığımız CRM yazılımı ile tüm servis imalatı, stok, muhasebe tek çatı altında topladık. Sosyal medya ve reklam çalışmalarımıza hız vererek, daha kolay ulaşılabilir olmayı hedefliyoruz.


Yeni dönem yatırım projeleriniz nelerdir?
İmalatta otomasyon kullanımını artırmak için adımlar atacağız. Enerji verimliliğimizi artırabilmek adına yatırımlar yapacağız.


Süt ve süt ürünleri sektörüne yönelik çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Süt ve süt ürünleri konusunda büyük yollar kat edildiğini görüyoruz, teknolojinin sunduğu imkanlar ile düşük kayıp ve yüksek kalite ile süt üretimi yapılabilmektedir. Bizde soğutma sistemlerimiz ile sektöre destek vermeye devam ediyoruz. Her proses için özel çalışmalar yaparak en verimli soğutma sistemlerini kuruyoruz.


Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

 

DİĞER RÖPORTAJLAR