RÖPORTAJLAR

 

Yıldırım Soğutma Genel Müdürü Cengiz YILDIRIM:

“2023 YILINDA İHRACATIMIZI BÜYÜK ÖLÇÜDE ARTIRMAYI PLANLIYORUZ”

 

İçecek sektörünü sürekli yeniliklerle tanıştıran öncü bir firma olarak, yerli üreticiye önerileriniz nelerdir? Türkiye içecek pazarını dünya pazarı ile kıyasladığınızda yeni dönem hedefler hakkında neler söylersiniz? 
Yıldırım Soğutma olarak içecek sektöründe AOY markamız ile sektörün öncü firmalarındanız. Ürettiğimiz makinelerin, dünyadaki ve son dönemde önem kazanan enerji maaliyetlerini her zaman aşağı yönlü hareket ettirecek şekilde, AR-GE çalışmalarımıza hız verip ülkemize faydalı olmak adına gece gündüz uğraşmaktayız. İçecek sektörünün diğer bileşenlerinde ise üreticilerin adımlarını sağlam ve planlı atarak kalitelerinden ödün vermeden hammaddelerini ucuza mal etmeleri için gerekli AR-GE yatırımlarını yapmalarını öneririm. Dünyanın birçok ülkesini gezmiş biri olarak söylemeliyim ki, içecek sektöründe kar etme yolunda, “markalaşmak” önemli unsurlarından biri olduğunu gözlemlemiş bulunmaktayım. Örnek vermek gerekir ise; ülkemizde markalaşmış olan su PET şişeler, kullanılan enerji, hammadde, işçilik ve tedariki aynı olan diğer pahalı PET şişelere nazaran ürünlerinden 20 kat daha fazla kazanmaktadır. Bu da gösteriyor ki AR-GE ile biz dahil tüm içecek bileşenleri global pazarda marka oluşumu adına zaman, çaba ve para harcamalılardır. Bu durumun üstesinden gelebilirsek karlılık oranlarını arttırmış ve ülkemize cari açıkta büyük bir katkı sağlamış oluruz.


Teknoloji firmalarının yaşadığı zorluklar nelerdir? Kurdaki dalgalanma, pandemi süreci, Rusya-Ukrayna savaşı derken birçok etken yaşandı. Siz Yıldırım Soğutma olarak bu süreci nasıl geçirdiniz? 
Ülkemizde maalesef teknolojik açıdan ihtiyaç duyulan bazı bileşenler üretilmemektedir ve bu bileşenlerin çoğu Asya Ülkelerinden tedarik edilmektedir. Özellikle pandemi dönemiyle birlikte lojistik sıkıntılar da beraberinde gelince, teknolojik ürün ithalatında büyük sıkıntılar yaşamaktayız. Çözüm yolu adına, Türkiye içindeki teknoloji üreten firmalarımızın yarı iletken konusuna yatırım yapıp ülkemizdeki bu üretim açığını kapatmaları gerekmektedir. Bu çözüm yolu, ülkemizdeki tüm üretici firmalar için ithalat zincirindeki aksaklığı önleyecek ve üretimlerin hızlı ve sorunsuz ilerlemesinde büyük rol oynayacaktır. 


Yıldırım Soğutma olarak pandeminin ilk döneminde, kısa bir durgunluk ile karşı karşıya kalmış olsak da stoklu çalışmamız ve attığımız adımlar doğrultusunda beklentimizin üzerinde bir yıl geçirmiş bulunmaktayız. Üretimimizdeki tek engel lojistikte yaşanan sıkıntılar olmuştur. Başta ülkemizin ve tüm dünya ülkelerinin sıkıntılı ve zorlu bir süreçten geçtiğinin farkında olmak ile birlikte Yıldırım Soğutma olarak belirlediğimiz hedefler ve aldığımız önlemler ile müşterilerimizin memnuniyetini ön planda tutarak, ürün tedarikinde hız kesmeden yoğun bir çalışma temposu ile devam etmekteyiz.


Yeni dönem pazar stratejiniz ve hedefleriniz nelerdir?
Yeni dönemde, üretimimizin %50’sini kapsayacak şekilde doğru adımlarla ve gerekli yatırımları yaparak ihracatımızı büyük ölçüde artırmayı planlıyoruz. Şu andaki üretimimizi ise orta vadede 2’ye katlamak ve bununla beraber bant sistemi projemizi hayata geçirerek yurtiçi ve yurtdışından tedarik ettiğimiz bazı ürünleri kendi bünyemizde imal etme hedefindeyiz. 


Pazarlama faaliyetleriniz, katıldığınız fuarlar hakkında bilgi verir misiniz?
Yurtiçi ve yurtdışı pazarlama faaliyetlerini, satış departmandaki takım arkadaşlarımız ve bayilerimiz aracılığı ile iyi bir stratejik planlama, emin ve güçlü adımlarla yürütmekteyiz. Yurtdışı pazarındaki en önemlisi stratejimiz ise katılımcısı olduğumuz fuarlarda geniş bir bayi ağı oluşturmaktır. Ekim ayında Almanya ve İstanbul TÜYAP, Kasım ayında Libya ve Türkmenistan, Aralık ayında ise Dubai olmak üzere 5 adet yurtiçinde ve yurtdışında katılımcısı olduğumuz fuarımız bulunmaktadır.


2022 yılı nasıl geçiyor? 2023 yılı hedefleriniz nelerdir?
2022 yılı dünyada ve ülkemizde yoğun bir ekonomik sıkıntıya yol açmıştır. Bir önceki soruda da dile getirdiğimiz gibi pandemiden kaynaklı tedarik sıkıntısının hala aşılamamış olmasından, Rusya- Ukrayna Savaşı nedeni ile oluşan enerji ve gıda probleminin yanında birçok aksaklık ile uğraşmaktayız. Ülkemizde ise yüksek enflasyonun haricinde, enerji ve gıdada alınan önlemler ve ülkemizin öncü rol üstlenmesinden dolayı herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Yıldırım Soğutma ailesi olarak, 2022 yılındaki stratejimizi göz önünde tutup, hem üretimimiz olan soğutma gruplarında hem de distribütörü olduğumuz Atlas Copco kompresör grubunda, 2023 yılı içerisinde önceliğimiz olan müşteri memnuniyetinden ödün vermeyerek satış ve satış sonrası hizmetlerimizde emin ve sağlam adımlarla ilerlemeyi hedeflemekteyiz.


Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

         

 

DİĞER RÖPORTAJLAR