RÖPORTAJLAR

Bekir Yılancıoğlu (ortada), Emin Altuğ Yılancıoğlu (sağda), Berk Yılancıoğlu (solda).


“2023 senesinde %75 oranında ihracat yapan bir şirket olmayı planlıyoruz, özellikle Avrupa ve Amerika pazarında marka bilinirliğimizi artırmayı hedefliyoruz” diye açıklama yapan, YILPAR Ambalaj Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Emin Altuğ YILANCIOĞLU ile gerçekleştirdiğimiz keyifli söyleşiyi ilgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.


 

Altuğ Bey Yılpar Ambalaj’ı bir de sizden dinleyebilir miyiz? Ürün çeşitleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Yılpar Ambalaj 1959 yılında Bekir Yılancıoğlu tarafından İzmir’de kurulmuş bir aile şirketidir. Firmamız esnek ambalaj ve etiket sektöründe bir öncüdür. 63 yıldır bir çok ilkleri başarıp bugüne gelmiştir. 2022 senesinde Taxim Capital Fonu ile iş ortaklığı yapmış olup, mevcut kapasitesini 4 katına çıkarma yolunda yatırım yapmıştır.


Yılpar Ambalaj; alüminyum kapak folyoları, çok katlı gıda ambalajları, içecek sektöründe kullanılan sarmal etiketler, sticker kendi yapışan etiketler, zipli doypack poşetler, shrink-sleeve etiketler üretmektedir.


İçecek sektöründe kullanılan ürünleriniz hakkında ayrıntılı bilgi alabilir miyiz?
Yılpar Ambalaj’ın ana çalıştığı sektörlerin başında içeçek sektörü gelmektedir. Bu alanda Türkiye’de sayılı firmanın yapabildiği alüminyum kapak folyoları üretmektedir, bu ürünler ağırlıklı olarak bardak su alanında kullanılmaktadır, bu ürünler ayrıca Ortadoğu’ya da ihraç edilmektedir. 


Ayrıca yine içecek sektöründe PET şişelerde kullanılan OPP ve sticker etiketleri de üretmekteyiz, hemen hemen tüm içeceklere hitaben bir ürünümüz bulunmaktadır. Yine meşrubat alanında shrink-sleeve giydirme diye tabir ettiğimiz ısı ile shrink olan PET ve PVC etiketler üretmektedir.

 

Yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Yılpar Ambalaj, 2022 senesinde Avrupa menşeili Taxim Capital Fonu ile yatırım ortaklığı yapmıştır. Avrupa Kalkınma Bankası destekli bu fon ile yeni bir yatırıma gitmiştir. Aylık 1500 ton film işleyen bir tesis inşa etmekteyiz, 2023 Ocak ayında faaliyete geçecek bu tesiste yıllık 100 milyon Euro ciro hedefliyoruz, ağırlıklı Avrupa pazarına yapılacak satışlarda ülkemizin 2023 ihracat hedeflerine katkıda bulunmayı istiyoruz. 


Tesisleriniz, istihdam profiliniz ve üretimde uyguladığınız kalite politikanız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Üretim tesislerimiz İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesindedir, 200 çalışanımız bulunmaktadır, 2023 senesinde 250 kişiye istihdam sağlamayı hedeflemekteyiz. Üretim alanında sürdürülebilir ve izlenebilir kalite politikamız var; BRC, AİB Kalite Sertifikasyonları ile gıda ile temas eden ürünlerde Avrupa Standardında bir üretimimiz mevcuttur. Uluslararası birçok markaya üretim yapmaktayız. 


Satış ve servis ağınızda bulunan ülkeler ve bu bölgelerdeki konumunuz hakkında neler söylemek istersiniz?
Yılpar Ambalaj, içeçek sektöründe Ortadoğu’da, Kuzey Afrika’da ve Asya bölgesinde bir çok ülkeye ihracat yapmaktadır, özellikle alüminyum bardak folyosu PET şişe etiketleri imalatında lider pozisyondadır. 


Gelecek dönem hedefleriniz nelerdir?
2023 senesinde %75 oranında ihracat yapan bir şirket olmayı planlıyoruz, özellikle Avrupa ve Amerika pazarında marka bilinirliğimizi arttırmayı hedefliyoruz. 


Kurdaki dalgalanma, pandemi süreci, Rusya-Ukrayna savaşı derken birçok etken yaşandı. Yılpar olarak bu süreci nasıl geçirdiniz? 

Pandemi süreci Yılpar Ambalaj açısından iyi bir dönemdi, paketli gıdalara yönelimin artması talebi arttırdı ve yerli yabancı birçok yeni müşteri ile bizi buluşturdu. Bu süreçte yatırım kararı aldık ve iyi bir dönem geçirdik. 


Kurlardaki dalgalanmalar maalesef maliyetleri sabitlemek ve stok yapmak açısından bizleri zorlamaktadır; maliyetlerin sürekli artması, sabit yerli satış hedeflerimizi tutturmak açısından bize dezavantaj oluyor. 


İçecek sektörünü sürekli yeniliklerle tanıştıran öncü bir firma olarak yerli üreticiye önerileriniz nelerdir? 
Yerli üreticilere önerimiz, ihracat hedeflerimizi geliştirmek ve ürettiklerimizi yurtdışına satmaktır. Yurt dışında bayilik sistemleri, ofisler ve hatta üretim tesisleri açmaktır. Markalarımızı uluslararası arenaya taşımamız gerektiğini düşünüyorum. 


Yeni dönem pazar stratejiniz ve hedefleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Yılpar Ambalaj olarak yenilenebilen enerjiye yatırım yapmaktayız. Solar enerji, solvent geri kazanım tesisleri 2023 projelerimiz arasındadır. Karbon ayak izimizi çıkartıp, bu salınımı minimize etmeyi hedefliyoruz. Dünyamızın gelecek nesillere de sağlıklı bir şekilde kalması için bunu bir görev biliyoruz.


Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyoruz. 

 

DİĞER RÖPORTAJLAR