DOĞAL ZENGİN MİNERALLİ SULAR VE FRUTTİ EXTRA AİLESİ

Uludağ İçecek Kalite ve AR-GE Müdürü Tuğba ŞİMŞEK

Avrupa Birliği ve ülkemiz mevzuatına göre maden suyunun tanımı; yer kabuğunun çeşitli derinliklerinde, uygun jeolojik şartlarda doğal olarak oluşan, en az 1000 mg/L çözünmüş mineraller ve/veya eser elementler bulunduran, doğal yapısında karbondioksit ve radyoaktif elemente sahip olan, yeryüzüne kendiliğinden çıkan veya teknik usuller ile çıkartılan sıcak veya soğuk yeraltı sularıdır. 

 

Doğal mineralli suların oluşumu ilk olarak yağmur ve kar suları gibi yüzey suları ile kayaçların çatlak ve yarık olan kısımlarından sızan suların yer altının derinliklerinde; yeraltı hazne kayaçları olarak adlandırılan depolarda toplanması ile başlar. 


Yer altında toplanma ve yeryüzüne ulaşma esnasında sular temas ettiği kayaçlardan farklı mineralleri bünyesine alarak zenginleşir. Yeraltı hazne kayaçlarında depolanan sular yeryüzüne ulaşabilecekleri en kolay yolları sıcaklık ve basınç etkisi ile tercih ederek, (genellikle fay hatları, hidrotermal kaynaklar ile) yeryüzüne ulaşır. Suyun yer yüzüne ulaşması hemen olabileceği gibi 100 yıl ya da daha uzun sürelerde de yüzeye ulaşabilir. Böylelikle su, yapısında doğal olarak bir miktar bulunan karbondioksit ve minerallerce zenginleşerek, doğal mineralli su olarak yüzeye ulaşmıştır. 


Yapılan arkeolojik araştırmalar kapsamında, ülkemizdeki sıcak veya soğuk mineralli suların sağlık amacı ile kullanımının M.Ö. 1200-700 yıllarına kadar dayandığı ortaya çıkmış, Frigyalılar döneminden başlayarak günümüze kadar geldiği görülmektedir. 


Fabrikamız, eski adı Keşiş Dağı olan, Uludağ eteklerindeki özel koruma alanında bulunan, Çaybaşı maden suyu havzasında yer almaktadır. Mineralce zenginliği farklı oranlarda olan çok sayıda, doğal mineralli su kaynağımız yer almaktadır. Kaynaklardaki mineralli sular, pompalar aracılığı ile belirli bir süre depolanmak üzere alınarak ve içerdiği doğal mineral yapısını ve su sağlığını etkilemeden filtrelerden geçirilerek ve üretime hazır hale gelmektedir.
Maden suyu içeriğinde doğal olarak bulunan mineraller ile vücudun ihtiyacı olan minerallere ulaşmasında katkıda bulunurken, vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasında da etkin görev alır. Özellikle düzenli tüketildiğinde fizyolojik etkileri ile hastalıklara karşı iyileştirici etkilerinden de bahsetmek mümkündür. İçerdiği klorür ve bikarbonat ile sindirim sistemine katkıda bulunurken, mide fonksiyonlarını düzenlemede yardımcı olur. 


Kalsiyum ve magnezyumun kas sistemi için mükemmel çalışma uyumları ile kasların kasılmasında ve gevşemesinde aldıkları roller ile bilinmektedir. Kemiklerin kalsiyum depolamasında ve kalsiyumun kullanılmasında gereken magnezyum için maden suyu doğal ve sağlıklı bir kaynaktır. 


Kanın pH’sının, basıncının ve hacminin dengelenmesinde sodyumdan, vücut sıvılarının dengelenmesinde ve kas gerilmesinde potasyumdan, kemik ve diş sağlığında, enerji üretimi ve depolanmasında fosfordan, hastalık direnci ve kırmızı kan hücrelerinin oluşmasında demirin etkilerinden bahsetmek mümkün olmakla birlikte; içeriğindeki diğer minerallerinde sayısız sağlık etkilerinden bahsederken, bir porsiyon doğal zengin mineralli maden suyu ile bu minerallere ulaşmak işte bu kadar sağlıklı ve kolaydır. 


Maden suyunun doğal olarak içerdiği minerallerin etkisi ve minerallerin farklı oranlarda yer alması ile maden suyunun kendine has ve farklı bir lezzet profili vardır. Bu eşsiz ve farklı lezzeti severek tüketenler olduğu kadar farklı meyve lezzetleri ile ortaya çıkan eğlenceli içecekleri tüketmeyi tercih edenlerde vardır. Yapılan araştırmalar ışığında, son yıllarda bilinçli tüketicilerin meyve ve sebze tüketimine artan ilgisinin, insanların diyetlerinde tükettikleri ile hastalık nedenlerinin ortaya çıkan ilişkisi ile artış gösterdiği, sağlık ve beslenmeye olan önemi ile artmaktadır. 


Meyve ve sebzeler içerdikleri vitamin, lif, inorganik bileşikler ve zengin diyet içerikleri ile birçok hastalığa karşı koruyucu ve hastalık etmenlerini ortadan kaldırıcı etkileri olduğu bilinmekte olup, kanser ve kronik hastalıklara ise yakalanma riskini azalttığı belirtilmektedir. Ayrıca meyve ve sebzelerin içerdiği yüksek polifenolik bileşikler ile bağışıklık, antiviral, antikanser ve antioksidant özelliklerinin yanında detoks özelliğinin de olduğu yapılan birçok araştırma ile ortaya konmuş ve son dönemde ortaya çıkan hastalıklarla olan mücadelelerde meyve ve sebze tüketiminin önemini ortaya koymaktadır. 


Bireysel farkındalığın giderek arttığı son dönemlerde tüketicilerin ne yedikleri ve ne içtikleri konusundaki hassasiyetleri ve verdikleri önemde artmış bu bağlamda da “doğallık”, “sağlıklı olmak”, “yararlı olmak” ve “sürdürülebilirlik” kavramları giderek önem kazanmış, internet ve özellikle sosyal medyanın da etkisi ile “trend”leşmiş, “popüler”lermiştir. 


100 yılı aşkın tarihi ile Uludağ İçecek, insan ve doğa arasındaki dengenin bozulmaması, doğal kaynak ve hammadde tükenmesine neden olmadan bugünü ve geleceği yaşamını korumada 2030 Küresel Kalkınma Amaçları ile uyumlu bir çerçevede tüm proses aşamalarında enerji verimliliği ve doğal kaynak ve hammadde tüketiminin azaltılması prensipleri ile çalışmalarını bu alanda optimize etmektedir. 


Uludağ İçecek, üretim ve proses basamaklarında yapılan optimizasyonlar ile enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik komite çalışmaları ile; ekolojik ayak izimizi azaltmak, doğal kaynakların yönetimi ve korunumu ve atıkların bertaraf edilmesine yönelik gerçekleştirilen ve devam eden projeler ile sorumlu tüketim ve üretim anlayışını benimsemiştir. 


2012 yılında maden suyu ile meyve suyunun bir araya geldiği “Frutti Extra” ailesi ile sektöründe öncü olarak raflardaki yerini alan ilklerin şirketi Uludağ İçecek, “sağlıklı bireyler” vizyonu ile sektöründe bir başka yenilik ile koruyucusuz üretime geçerek ürünlerinden koruyucu kimyasalları tamamen çıkartmış; Türkiye’de tek koruyucusuz meyve sulu maden suyu ürünlerini tüketici ile buluşturmuştur. 
Uludağ İçecek “sağlıklı bireyler vizyonu ile”, ürünlerini koruyucusuz üretmenin yanı sıra, %100 şeker pancarından üretilen kristal şeker kullanmaktadır. Frutti Extra bugün 6 farklı çeşidi ile; Yeşil Limon, Armut, Mandalina, Orman Meyveleri, Kavun, Tropik (Elma ve Çarkıfelek Meyvesi) ile ülkemizde ve ihracat kanalında tüketicileri ile buluşmaktadır.


Şık cam ambalajı ile uzun yıllardır raflarda yer alan Frutti Extra ürünleri Uludağ İçecek’in yenilikçi üretim teknolojisi ile birleşmiş ve göz alıcı yeni PET ambalajlar ile raflardaki yerini almış ve tüketicilerinin beğenisini kazanmıştır. 

 

REFERANSLAR 
* Göğüş F., Bozkurt H., Beslenme ve Sağlık, 2010. Maden Suları, (25-40). 
* Baysal T., Ersus S., Demirdöven A., Beslenme ve Sağlık, 2010. Meyve ve Meyve Suları, (169-184).