Ektam Makine Yönetim Kurulu Üyesi Ali KARA: “OTOMASYON VE DİJİTALLEŞMEDE ÜSTÜN ÇÖZÜMLER SUNUYORUZ”

 

 

 

Öncelikle sektörümüzün önemli isimlerinden biri olarak bize vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz. Türkiye’de içecek teknolojileri deyince ilk akla gelen markalardan birisiniz. Bize Ektam Makine'den bahseder misiniz? 
Ektam olarak, içecek sektörüne çeşitli ürünler sunmaktayız. Bunlar arasında dolum, şişirme, kapatma, paletleme ve etiketleme makineleri sistemleri gibi teknolojik çözümler bulunmaktadır. Ektam, Türkiye'deki içecek teknolojileri sektörünün önde gelen markalarından biridir. Otomasyon ve dijitalleşme alanında üstün çözümler sunarak, müşterilere en iyi hizmeti sağlamak amacıyla çalışır. Amacımız, müşterilerimize yüksek performanslı ve verimli makineler sağlamak ve onların işlerini kolaylaştırmaktır. 


Sektöre sunduğunuz ürünler hakkında bilgi verir misiniz? 
İçecek sektöründe Cam, PET ve Kutu içerisinde ambalajlanabilen ürünler için üreticilere komple dolum hattı kurulması konusunda çözümler üreten, 46 yıldır sektöre hizmet veren makine üreticisi firmayız. Nedir bu ürünler diye soracak olursanız; gazlı/gazsız içecekler (su, maden suyu, meyveli soda, gazoz, kola, soğuk çay, soğuk kahve, limonata, enerji içeceği, alkollü içecekler vb.), süt ürünleri (süt, ayran, kefir), yağ vb. aynı hat içerisinde farklı hacimlerde dolum yapabilmekteyiz.


"Ektam olarak, Türkiye'de ve dünyada önemli bir konuma sahibiz. Türkiye'de yerli üreticiye destek veriyoruz ve onlara en son teknolojiyi sunarak, rekabet güçlerini artırmalarına yardımcı oluyoruz. Gelecek dönem hedeflerimiz ise global pazarda daha fazla büyümek ve sektörde liderliğimizi sürdürmektir."Son iki yıl içerisinde sektörümüzü tanıştırdığınız yenilikler nelerdir? 
Son iki yıl içerisinde, sürekli olarak sektöre yenilikler sunmaya özen gösterdik. Özellikle otomasyon ve dijitalleşme alanında gelişmeler kaydederek, iş süreçlerini daha verimli hale getirdik. Bu süreç sonunda Ar-Ge merkezimizle birlikte Rotary PET Şişe Makinesi'ni tasarlayıp, sektörle tanıştırdık. 

 

İçecek sektörünü sürekli yeniliklerle tanıştıran öncü bir firma olarak yerli üreticiye önerileriniz nelerdir? Türkiye içecek pazarını dünya pazarı ile kıyasladığınızda neler söylemek istersiniz? 
Yerli üreticilere önerilerim, müşteri taleplerini analiz ederek özel çözümler sunma ve teknolojik gelişmeleri yakından takip etme konularında yoğunlaşmaları yönündedir. Türkiye içecek pazarı, doğal ve sağlıklı içecek trendlerine odaklanarak büyük potansiyellere sahip olacaktır. Yeniliklere açık olmak ve sürekli olarak sektördeki gelişmeleri takip etmek, başarıyı getirecektir.


Teknoloji firmaları son zamanlarda kurdaki dalgalanma, pandemi süreci, Rusya-Ukrayna Savaşı gibi birçok zorluk yaşadı. Ektam olarak bu süreci nasıl geçirdiniz? 
Teknoloji firmalarının yaşadığı zorluklar her sektörde olduğu gibi bulunmaktadır. Kur dalgalanmaları, pandemi süreci ve siyasi gerilimler gibi faktörler, iş yapma koşullarını etkileyebilir. Ancak biz Ektam olarak, 2016 yılında onayını aldığımız Ar-Ge merkezimizle birlikte çözüm odaklı çalışarak, bu süreçleri fırsata çevirmeye çalıştık. Ar-Ge çalışmalarımızı hızlandırdık ve dijital pazarlama stratejilerimizi güçlendirdik. Bu sayede, müşterilerimize daha etkili bir şekilde ulaşabildik ve büyümemizi sürdürebildik. 


Tedarik zinciri süreçlerinde sürdürülebilirlik ilkelerine uyumu nasıl sağlıyorsunuz? Tedarikçi seçim kriterleriniz nelerdir ve etik standartları nasıl belirliyorsunuz? 
Sürdürülebilirlik ilkelerini tedarik zincirimizde uygulamak bizim için büyük önem taşımaktadır. Sürdürülebilir malzeme tedariki konusunda, çevresel ve sosyal etkileri azaltan tedarikçileri tercih etmekteyiz. Ayrıca, etik üretim standartlarına uygunluğu gözlemlemek için düzenli denetimler gerçekleştiriyoruz. Tedarikçi değerlendirme kriterlerimizi, sürdürülebilirlik endeksleri ve çevresel etki analizleri gibi yöntemlerle belirliyoruz. Bu sayede sürdürülebilirlik değerlerimizi tedarik zincirimiz boyunca yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. 


Çevre konusunda oldukça duyarlı bir firmasınız. Bu doğrultudaki çalışmalarınız ve yeni dönem hedefleriniz nelerdir? 
Ektam, çevre konusunda oldukça duyarlı bir şirkettir. Sürdürülebilirlik ve çevre koruma ilkelerini benimsemekteyiz. Enerji verimliliğini artırmak için üretim sürecimizde çeşitli adımlar attık. 


"Makinelerimizde enerji tasarrufu sağlamak amacıyla yenilikçi teknolojiler kullanıyoruz. Firma olarak, enerji verimliliği, atık yönetimi, iş sağlığı ve güvenliği gibi çevresel etkileri azaltmayı hedefleyen politikalar uygulamaktayız. Ayrıca, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını destekliyor ve bu yönde projeler yürütüyoruz. "Yeni dönem pazar stratejiniz ve hedefleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? 
Yeni dönem pazar stratejimiz ve hedeflerimize gelince, öncelikli amacımız sürdürülebilirlik alanında liderlik rolümüzü pekiştirmektir. Stratejik iş birlikleri kurarak yenilikçi ve çevre dostu çözümler sunmayı hedefliyoruz. Yenilenebilir enerji teknolojilerine yatırım yapmaya devam ederek enerji sektöründe liderliğimizi sürdüreceğiz. Ayrıca, yeni pazarlara giriş yaparak küresel çapta sürdürülebilirlik bilincini artırmayı hedefliyoruz. Bu şekilde, hem işimizin büyümesini sağlayacak hem de çevreye olan pozitif etkimizi artırmış olacağız.


Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz.