İÇECEK SEKTÖRÜ VE ERDA ETİKETLEME MAKİNELERİ

Saner SAN /Makine Mühendisi - Erda Bilimsel Araştırma Eğitim Hizmetleri Ltd. Şti.

Yaşam biçimlerindeki değişime paralel olarak içecek endüstrisinde de büyük farklılıklar yaşanmaktadır. Bir dönem PET şişede su tüketimi en yüksek noktasına ulaşmış ve ekonomik çözüm sunan OPP etiketlemenin önemini artırmıştır. Daha sonra, restoranların talebi doğrultusunda cam şişe, su sektörünün parlayan yıldızı olmuştur. Serigraf baskının yavaş bir proses olması ve yüksek maliyeti nedeniyle birçok su şişeleme tesisi kendilerine özgü su şişelerinin kendinden yapışkanlı etiketle sunumuna yönelmiştir. Ön yüz, arka yüz ve boyun etiketlerinden oluşan su şişe etiketlerinin yapıştırılması için yüksek kapasiteli ve güvenilir etiketleme makinesi arayışları, birçok üreticiyi etiketleme makineleri konusunda kendisini kanıtlamış bir marka olan Erda’ya yöneltmiştir. Aynı şekilde soğuk çay, soda, gazoz, gazlı içecekler, meyve suyu sektörlerinin önde gelen kuruluşları, gün geçtikçe daha çok Erda Etiketleme Makinelerini tercih etmektedir.


Erda kurulduğu 1994 yılından beri, sadece etiketleme makineleri tasarımı ve üretiminde yoğunlaşarak ürünlere özgü teknolojisi yüksek modeller geliştirmiştir. Erda günümüzde müşteri ihtiyaçları doğrultusunda, 1.000 şişe/saat kapasiteli ekonomik etiketleme makinelerinden 20.000 şişe/saat kapasiteye kadar yüksek performans sunan etiketleme makinelerinin satışını gerçekleştirmektedir.


Erda 1996 yılından beri İtalya’nın en önde gelen etiketleme makineleri üreticisi olan ALTECH firmasının etiketleme modüllerini kullanmaktadır. Ekonomik etiketleme modüllerinin yanı sıra 100 metre/dakika hıza ulaşan ve dakikada 1.000 etiket verme kapasitesine sahip ALritma-X-S-HI gibi etiketleme modülleri su, meyve suyu, gazlı içecekler, soğuk çaylar, sirke, nebati yağ, turşu gibi sürümlü ürünlerin etiketlendiği yüksek kapasiteli Erda Etiketleme Makinelerinin en önemli kısmını oluşturmaktadır. Mikro işlemci kumandada 40 tip ürün için tüm ayar değerlerinin kaydedildiği hafıza sayesinde bir üründen diğerine geçiş, hiçbir parça değiştirmeden 2-3 dakika içinde tamamlanmaktadır.


Erda Etiketleme Makineleri, AISI304 kalite paslanmaz çelik ve yüksek alaşımlı alüminyum ağırlıklı sağlam bir yapıdan oluşmuştur. Tüm elektrik ve pnömatik ekipmanlar Siemens, Omron, Schneider, SMC gibi konusunda lider markalardan tercih edilmektedir. Tüm kumanda sensörleri ve barkod okuyucu, kamera gibi kontrol sistemleri Alman Sick veya Japon Keyence firmasının ürünüdür.


Türkiye’de etiketleme makineleri konusunda en aranılır marka konumuna gelen Erda, bu başarısını kurduğu satış sonrası destek sistemine borçludur. Herhangi bir etiketleme makinesi modeli için istenen yedek parçalar aynı gün içinde sevk edilmektedir. İstenen servis destek yardımları telefonla %90 oranında çözüme kavuşturulmakta birlikte, gereksinim halinde konusunda uzman saha ekiplerimiz tüm teknik ihtiyaç ve problemlere çözüm garantili yerinde servis desteği vermektedir. 20 yaşından büyük Erda Etiketleme Makinelerine dahi yedek parça temini, bakım veya model yükseltme desteği verilmektedir.


On yılları aşan deneyimli kadrosu, teknolojiyi yakından izlemesi, yenilikçi tasarımları 53 ülkede etiketleme makineleri sektöründe Erda’nın ulaştığı tartışmasız başarının ana faktörleridir.