OPTİMUM STU: DÖNER KOLLU STREÇ SARMA MAKİNELERİ

Optimum STU, yarı otomatik streç sarma makinelerini iki ayrı çalışma prensibine dayalı olarak üretir. Bunlardan birisi döner kollu tip streç sarma makineleridir. Bu makineler, orta-düşük kapasiteli paletli üretim yapan birçok işletmede kullanıma sunulmuş yarı otomatik streç sarma makineleridir. Optimum STU, döner kollu streç sarma makinelerini tamamen kendi bünyesinde seri olarak üretmektedir. Bu makineler saatte 15-20 palet arası sarım yapabilen makinelerdir. Palet streç sarma makineleri içerisinde, ilk yatırım maliyeti, tam otomatik streç sarma makinelerine göre, daha düşük olan streç sarma makineleri olarak bilinirler. 


Makine sarım noktasına, ürün yükleme ve boşaltma işlemi bir forklift veya transpalet tarafından manuel olarak gerçekleştirilir. Makine üzerindeki kontrol paneli vasıtasıyla, palet sarım sıkılığı, alt ve üst sabit sarım adetleri ve sarım hatvesi gibi gerekli tüm ayarlar girilebilmektedir. Sarım işlemi tamamlanan palet yine forklift veya transpalet tarafından manuel olarak makine sarım noktasında dışarı alınır. 


Döner kollu streç sarma makinesi, işletmeye temelde iki şekilde kurulabilmektedir. Bunlardan ilki, döner kol mekanizmasını taşıyan ana gövde grubunun, işletmedeki herhangi bir kolona bağlanması ile uygulanır. Kolona bağlanan makinenin döner kol mekanizması, sarım öncesi kolon tarafında hazır vaziyette bekler. İkinci bir montaj ve kurulum şeklinde ise, streç sarma makinesi kendisine ait müstakil bir çelik kolona sahiptir. Bu kolon zemine uygun montaj teknikleri uygulanarak, makinenin ihtiyaç duyduğu bağlantı konsolu oluşturulur ve makine bu kolona bağlanarak kurulumu tamamlanır. Döner kolon üzerinde, bir çarpma emniyet sensörü bulunmaktadır.


Bu sensör döner kolonun yörüngesi boyunca kat ettiği yol üzerini sürekli olarak tarar ve bu alanın tamamen boş olduğunu teyit eder. Alanda herhangi bir cisim tespit edildiğinde makine acil duruş sistemini devreye alarak, çok kısa bir zaman diliminde durur. Bu sayede yörünge üzerinde tespit edilen cisim veya insan zarar görmediği gibi makine, kendisini de hasara karşı korumuş olur. Bununla birlikte bir üst sınıf emniyet sistemi olarak da kafesli, emniyetli meto kilitli kapı ve ışın bariyerleriyle donatılmış güvenlik paketi de yine bu makine üretiminde kullanılan emniyet ve güvenlik unsurlarındandır. Döner kolonlu yarı otomatik streç sarma makinesi, her ne kadar yarı otomatik makine olarak üretilmiş olsa da, bir tam otomatik makineye dönüşmesi için gerekli olan alt yapıya sahip olarak üretilmektedir. Makineye eklenen giriş, çıkış ve sarım konveyörleri ve tutma, kesme, yapıştırma üniteleri ile makine bir tam otomatik makineye dönüştürülebilmektedir.


Optimum STU streç sarma makinesinin elektronik kontrol ve otomasyon sisteminde, standart endüstriyel otomasyon cihazları kullanmayı tercih etmiştir. Makine kontrol ve kumandası bir PLC tarafından yapılırken, operatör kullanımını kolaylaştıran bir dokunmatik panel ile sistemi desteklemiştir. Kullanılan tüm motorlar standart üç fazlı sincap kafesli motorlar olup, tümü AC hız kontrol cihazları tarafından tahrik edilmektedir. PLC, panel ve hız kontrol cihazları haberleşme protokolü üzerinden birbirleriyle haberleşmektedir. Operatör panelden, makinenin çalıştırılmasının yanı sıra, sisteme ilişkin tüm alarm verileri, bu verilere karşılık gelen alarm giderme yönergeleri, sistem giriş-çıkış bilgileri ve hız kontrol cihazı parametre değişim işlemleri gibi bir çok bilgi ve veri alış verişi yapılabilmektedir. Ayrıca makineye ait planlı ve periyodik bakım bilgileri de yine bu ekrandan kullanıcı ile paylaşılmaktadır.


Optimum STU döner tablalı streç makineleri için, diğer birçok sistem ve makinelerinde olduğu gibi, satış sonrası destek ve hizmetleriyle müşterilerinin hizmetinde olma politikasını sürdürmektedir. Deneyimli kurulum ve teknik destek personelleri, yaygın servis ağı ve zengin yedek parça stoklarıyla üst düzey müşteri memnuniyeti sağlama politikasını devam ettirmektedir.