RÖPORTAJLAR

* Bolt Makine Kurucu Ortağı Ayla Eroğlu KINIK
* Bolt Makine Ortağı ve Genel Müdürü Fulya CİRİT


 

Fulya Hanım, sektör adına önemli çalışmalara imza atıyorsunuz. Yaptığınız iş ve sektöre olan katkılarınız hakkında neler söylemek istersiniz?

Sanayi sektörüne ikincil paketleme makineleri üretimi ile girip, gıda üreticileri ile yaptığımız yoğun görüşmelerin ardından, ikinci el makineye olan talebin arttığını gördük. Bu alanda büyümek, ülkemize ve üreticilerimize fayda sağlamak için, sektörümüzün mevcut tüm kronik sorunlarını analiz ettik. Kaliteye önem vererek, tüm bu sorunları gidermek amacı ile yola çıktık.


Sektörümüzde kadın girişimcilerin sayısının ne kadar az olduğunun farkındayız. Bu farklılığı avantaja çevirmek adına tamamen şeffaf ve titiz bir çalışma ile üreticilerimizi destekliyor, Bolt Makine’yi daha da büyütmeye devam ediyoruz.


İşletmelerin, özellikle rekabetin yüksek olduğu ortamda ayakta kalabilmek için maliyetlerini düşürmek zorunda kaldığı bilinen bir gerçektir. Tabii bunu üretim kalitesinden ödün vermeden ve verimliliğini de üst seviyede tutarak gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu amaçla özellikle ikinci el makine kullanımı maliyetleri düşürebilmektedir. Kullanılmış içecek makineleri söz konusu olduğunda genellikle akla ilk gelen bütçe oluyor. Ancak kullanılmış makinelerin tercih edilmesi bütçe ve tasarruf dışında diğer pek çok avantaja sahiptir.


Gıda sektöründe kullanılmış makine kullanımı yüksek rekabet ortamında ve günümüzün değişken ekonomik koşullarında ayakta kalabilmek adına birçok işletmenin tercih ettiği bir yöntem haline gelmiştir. Çünkü ikinci el makine kullanımı, maliyetleri ciddi anlamda düşürmektedir. Ayrıca uygun ücretler ödeyerek, dünyanın en ünlü markalarının makinelerini kullanabilmektedirler.

Düşen maliyetler ile birlikte, ikinci el içecek makinelerinin kullanımında ne gibi avantajlar elde edilebilir?


Başlıklar halinde cevap vermek isterim:
Zaman Yönetimi:
Kullanılmış içecek makineleri tercih edildiğinde zaten mevcut bir makineyi satın almış ve hemen işletmeye başlama şansına erişilmiş oluyor. Makine üreten firmalar genellikle talep üzerine makineleri üretmekte ve teslimat süreleri uzun sürmektedir. Tabii yaşanabilecek olası gecikmeler de zamandan kaybetmek ve dolayısıyla gelir kaybı yaşamak anlamına gelmektedir.
Yerinde Değerlendirebilme: İkinci el içecek makinesi satın almadan önce alınacak makineyi çalışırken görme şansı sunuyoruz. Bu sayede üretim sırasında görülen makinenin daha sağlıklı değerlendirilebilme şansına sahip olunmaktadır.


Bütçe Planlaması: İlk olarak düşen maliyetlerin ikinci el makine seçiminde ön plana çıktığını belirtmiştik. Bu makineleri tercih ettiğinizde belki de bir makine fiyatına birkaç proje için birden fazla ikinci el içecek makinesi satın alınabilir ya da mevcut üretim hatlarında iyileştirme yaparak, yıpranan makineleri değiştirebilir, böylece kapasite artışı sağlanabilir. Bu tarz çözümler de üreticilerimize önemli oranda bütçe tasarrufu yapmalarını sağlamaktadır.


Bakım ve Servis Seçenekleri: İkinci el içecek makinelerini satın alırken daha önceden kullanılmış ve bakımlarının yapılmış olması aslında bir avantajdır. Bu, olası sorunlarda neler yapılması gerektiği konusunda danışabilecek kişilerin olması demektir. Bakım ve onarımı iyi yapılmış ikinci el makinelere yatırım yaparak iyi bir marka makine uygun fiyata satın almış olunur. Bununla birlikte, Bolt Makine olarak üreticilerimize servis ve bakım avantajı da sunuyoruz.

 

Kullanılmış içecek makineleri nereden alınır?
İkinci el içecek makinesi satın alırken bazı hususlara dikkat etmek gerekiyor. Makinenin hangi firmadan satın alındığı önemlidir. Bu konuda tecrübe belki de en önemli unsurdur. Dolayısıyla, makinenin satın alınacağı firmanın güvenilir olmasına, sektör tecrübesinin bulunmasına, bakım-onarım-teknik servis gibi seçenekler sunup sunmadığına dikkat edilmelidir.


Bolt Makine olarak sektörde yeni ya da ikinci el içecek ve gıda makineleri konusunda bir adım öne çıkıyoruz. 20 yıldan fazladır elde ettiğimiz tecrübe ve güçlü kadromuzla dünyaca ünlü içecek ve gıda üreticilerinden aldığımız makinelerin analizini yapıyor, üretim hatlarınıza özel proje detaylarını oluşturuyor, ihtiyacınız doğrultusunda yeniliyor ve en iyi gıda makinelerinin en uygun koşullarda kullanılması konusunda destek veriyoruz.


4 kıtada, 7/24 hizmet veren Bolt Makine bünyesinde 300’den fazla ikinci el makine ve 100’den fazla yeni makine barındırıyoruz.


Ülkemizde ve dünyanın birçok bölgesinde tedarik ettiğimiz makine ve içecek üretim tesislerinin profesyonel üreticiler tarafından memnuniyetle kullanılıyor olması en önemli kriterimizdir. Son olarak, Türkiye’de üreticilerimizin ihtiyacını hızlıca anlamak için basit bir yöntem oluşturduk. Web sitemiz üzerinden doldurulacak bir talep formumuz mevcut. Bu şekilde hızlıca ihtiyaç olan makine veya makine parkurunun proje detaylarını öğreniyoruz. Uzman teknik ve satış ekibimiz proje özel çözümlerimizi ve doğru makineleri sunmak için üreticilerimiz ile hemen temasa geçiyor. Bu şekilde web sitemiz üzerinden ulaşım imkanı sağlıyoruz.


“Drinktech” İçecek ve Teknolojileri Dergisi olarak; okuyucularımız adına bu keyifli sohbet için teşekkür ediyor, başarılarınızın devamını diliyoruz.

DİĞER RÖPORTAJLAR