RÖPORTAJLAR

“650 bini aşkın robotumuz ve 25 milyonun üzerinde toplam ürün kurulumumuzla 7 kıtada faaliyet gösteriyoruz. Müşterilerimize; satış, teknik destek, araştırma-geliştirme, AR-GE, lojistik ve müşteri hizmetleri alanlarında çok geniş ve kapsamlı bir hizmet ağı sunuyoruz. Dünya çapında sahip olduğumuz 264'den fazla şubemiz ve 7 binden fazla personelimiz ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diyen FANUC Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper YİĞİT ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi ilgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.

 

Okurlarımıza kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben Teoman Alper Yiğit, Bahçeşehir Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Galatasaray Üniversitesi’nde Mikro MBA programını başarıyla tamamladım. Kariyerime pnömatik, elektro-pnömatik sektöründe satış alanında başladım. Sonrasında robotik, makine ve kontrol sistemleri sektöründe uluslararası güce sahip firmalarda profesyonel yönetici olarak yer alma şansına sahip oldum. Kariyerim boyunca yer aldığım kurumlarda servis ve satış sonrası hizmetler gibi farklı değişim ve gelişim projelerine katkı sağladım. FANUC firmasının global değerlendirmesi sonucu şahsıma layık gördüğü ‘Top Sales Person’ ödülü başarılarımın arasında yer aldı. Son beş yıldır FANUC Türkiye’de Genel Müdür olarak görev yapmakla birlikte, totalde yedi yıldır FANUC firmasında çalışıyorum.


FANUC’un kuruluş süreci ve günümüze gelene kadar geçirdiği aşamalar hakkında bilgi verir misiniz?
FANUC Türkiye, 1993 yılında müşterilerinin sahada çalışan ürünlerine servis hizmeti veren bir organizasyon olarak kuruldu. 2012 yılında satış, teknik destek ve operasyon departmanları bünyesinde müşterilerle buluştu. AR-GE ve müşteri hizmetleri alanlarında da faaliyet gösteriyor, CNC Kontrol Sistemleri, Endüstriyel Robotlar, Robodrill (İşleme Merkezi), Robocut (Tel Erozyon), Roboshot (Plastik Enjeksiyon), Robonano (Hassas Torna) ve daha birçok üretim makinesini kullanıma hazır hale getiriyoruz. Fabrika otomasyonunda dünya lideri unvanına sahip FANUC, ileri teknoloji robotlarını aktif hale getirerek yeni robotlarının üretimini sağlıyor. Başka bir deyişle, FANUC üretim merkezinde robotlar, robotları üretiyor. Sektör içerisindeki görevimizi üretim sürecinde insan ve robot ilişkisinin yarattığı avantajların farkındalığını yaratmak olarak görüyoruz. Stratejimizi sadece var olan bir ürünü satmakla sınırlandırmıyor, üreticilere katma değerli ve ihtiyaç duydukları çözümleri sağlıyoruz.


Ürün gamınız ve sektöre kazandırdıklarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Otomotiv, otomotiv yan sanayi, genel endüstri, beyaz eşya, medikal, havacılık sanayi, gıda, plastik, kuyumculuk ve kozmetik gibi üretimin olduğu her sektörde FANUC olarak yer alıyoruz. CNC Kontrol Sistemleri, Endüstriyel Robotlar, Robodrill (İşleme Merkezi), Robocut (Tel Erozyon), Roboshot (Plastik Enjeksiyon), Robonano (Hassas Torna) ve daha birçok üretim makinemizle sanayide varlık gösteriyoruz.


Otomasyon teknolojileriniz ve Fanuc’un Endüstri 4.0 kapsamındaki ürün, sistem ve hizmetleri nelerdir?
FANUC yaklaşık 56 fabrikasında kendi otomasyonu içerisinde 4.500 üzerinde robot çalıştırıyor; robotların 72 saat kesintisiz, insan müdahalesi olmadan üretim yapabilme kapasitesiyle robot ve makine ürettiği ileri teknoloji endüstri modeline hizmet ediyor. Dünyadaki CNC kontrolör alanında 60.640 üzerinde kurulu endüstriyel robotuyla FANUC, robot sektöründe de lider küresel bir üretici konumunda, sektördeki ihtiyaçları karşılayabilmek adına sürekli olarak gelişim halinde. Her makine ve robot için sınırsız sayıdaki opsiyon ile makinelerimizi ve robotlarımızı yapılan iş için özelleştirebiliyoruz. Gerekli olmayan ve kullanılmayacak donanımın maliyetini ortadan kaldırıyor ve işinize özel bir makine ile verimli çalışmanızı sağlıyoruz. Robotlar için geliştirdiğimiz ‘LVC-Learning Vibration Control’ yazılımı, robot programda otomatik iyileştirmeler yaparak çevrim süresini 7-15 saniye aralığında iyileştirebiliyor.


Üretim teknolojiniz ve AR-GE faaliyetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Sektörümüzün iş süreçlerinden faaliyetlerine, teknolojik gelişmelerinden sistem ve hizmetlerine kadar tüm trendlerini belirliyoruz. Yenilikçi teknolojimizle her geçen gün daha verimli çalışabilen, ileri teknolojiyi odak noktası haline getiren, sanayi kuruluşlarının ihtiyaçlarına sunduğu uygulamalı çözümlerle ilaç gibi gelen bir firma konumundayız. Merkezimizde yer alan her iki çalışandan bir tanesini AR-GE mühendisi olarak tercih ediyoruz; teknolojik gelişime verdiğimiz önem ve ayırdığımız kaynaklarla toplam mühendis gücümüzün yüzde ellisini oluşturuyoruz.


Son yıllarda şirketinizde yaşanan gelişmeler hakkında bilgi alabilir miyiz? 
FANUC, 2019 yılından bu yana geçtiğimiz 5 yılda olduğu gibi çift haneli büyüme oranlarına ulaştı. 2019-2020 yıllarının ilk çeyrek verilerini incelediğimiz zaman yüzde 56’lık bir artışla 2020 yılına çok daha pozitif ivmeyle başlangıç yaptığımızı söyleyebiliriz. Dünyadaki birçok sektörde dalganmalara sebep olan Covid-19 pandemi süreci ikinci çeyreğimizde yavaşlamalar yaratsa dahi Haziran ayı itibariyle pazar oldukça hızlandı. Yılın zorlu ekonomik koşullarına rağmen bir önceki döneme göre yılı yüzde 15’lik bir büyüme ile kapatmayı planlıyoruz. FANUC Tamir Merkezi Projesi’ni Avrupa’da ikinci nokta olarak Türkiye’de açmaya karar verdi; bu yatırım Türkiye’nin coğrafi konumu itibariyle sağladığı avantajların yatırım yapılmaya ne denli müsait olduğunu bir kez daha gösterdi.


Yeni dönem yatırım projeleriniz nelerdir?
Hitap ettiğimiz kitlenin talep ettiği ürün ve servis hizmetlerini kendilerine ulaştırmak amacıyla Avrupa’da büyüme hızımızı güçlendirmeyi hedefliyoruz. Avrupa'daki iştiraklerinin genişlemesine son üç yılda yaklaşık 150 milyon Euro yatırım yapıldı ve önümüzdeki üç yıl içinde yaptığımız bu yatırımlara yenilerini eklemeyi planlıyoruz. 2022 yılına kadar Avrupa’daki toplam 36 ofisimizin 25’i genişletilecek ya da yenilenecek. FANUC, Türkiye’de gerçekleştireceği yatırımlarına da önemli bir bütçe ayırıyor. 2020 yılı içerisinde Türkiye’de İstanbul Sancaktepe’de 15 milyon Euro değerindeki yatırımla 10 bin metrekarelik bir alana FANUC Türkiye’nin yeni akıllı binası hayata geçirilecek. Buna ek olarak FANUC Türkiye Tamir Merkezi yatırımımızı da tamamladık. 2020 yılı Şubat ayı itibariyle müşterilere hizmet vermeye başladık. FANUC Türkiye Tamir Merkezi ile FANUC’un Avrupa’daki ikinci tamir merkezi olma özelliğini taşıyoruz.

 

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Ağırlıklı olarak hangi bölgelere ne tür ürün satışları gerçekleştiriyorsunuz?
650 bini aşkın robotumuz ve 25 milyonun üzerinde toplam ürün kurulumumuzla 7 kıtada faaliyet gösteriyoruz. Müşterilerimize; satış, teknik destek, araştırma-geliştirme, AR-GE, lojistik ve müşteri hizmetleri alanlarında çok geniş ve kapsamlı bir hizmet ağı sunuyoruz. Dünya çapında sahip olduğumuz 264'den fazla şubemiz ve 7 binden fazla personelimiz ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ağırlıklı olarak CNC ve robot olmak üzere makine alanında Dik İşleme Tezgahı (Robodrill), Tel Erozyon (Robocut), %100 Servo Kontrollü Plastik Enjeksiyon Makinesi (Roboshot) ve Lazer Rezenatör ürün gamlarımızla başta otomotiv olmak üzere ekonominin lokomotif sektörlerine yönelik satış faaliyetlerimizi yürütüyoruz. 


FANUC’un Çevre Politikası ve Sürdürülebilirlik Yaklaşımı hakkında bilgi verir misiniz?
Enerji tüketimini azaltarak yenilenebilir enerji kullanımı, çevreye zarar vermeyen komponent üretimi, mevcut ürünlerin tamir edilerek yeniden hayata kazandırılması ve böylelikle geri dönüşüme katkı sağlanması gibi birçok konu üzerinde sürdürülebilirlik bilinciyle hareket ediyoruz. Servis kapsamında değişimini yaptığımız ürünlerde eski ürünü geri almak şartı ile müşterilerimize yüzde 30 indirim sağlıyor; arızalı ürünlerin bir köşede tutulması yerine, tamir merkezine gönderilerek yenilenmesi ve garanti kapsamı dahilinde müşterilere yeniden kullanıma sunulmasını sağlayarak çevre bilincini müşteri kitlemize de aşılıyoruz. Eğer getirilen parça tamir edilemeyecek durumda ise geri dönüşüme kazandırmak için ayrıştırma tesislerine gönderiyoruz. Sadece parça değişimlerinde değil aynı zamanda direkt olarak taleplerde de ürün tamiri yaparak eski ve arızalı ürünleri tekrar üretime kazandırıyoruz.

 
Sektörde yaşanan sorunlar ve sizin bu sorunlara getirdiğiniz çözüm önerileri nelerdir?
Aranılan niteliklere uygun genç personellerin bulunması, üniversite öğrencilerinin iş hayatına aktif katılımının sağlanması, hem işveren hem de personel nezdinde karşılıklı verim elde edilmesinin yöntemlerinin belirlenmesi sektörümüzün faaliyetlerini pozitif yönde etkileyen önemli hususlardandır. FANUC, üniversite sürecinde teorik eğitimden pratik eğitime geçilmesi ve nitelikli personel yetiştirilmesine katkı sağlanması için kolları sıvamış durumda. ‘FANUC ile Gelecek Şimdi’ adlı geleceğimize ışık tutacak, yeni nesillere ilham kaynağı olacak sosyal sorumluluk projemizi sürdürülebilir kılmayı hedefliyoruz. Proje temel olarak mezun gençlerimizin sanayi kuruluşlarında çalışabilecek niteliğe sahip olmasını amaçlasa da pek çok katma değeri de hedefliyor; ülkede ve sanayi kuruluşlarında büyük etkilere sebep olacağına inandığımız projemizle geleceği aslında şekillendiriyoruz. Projemizin ilk yılında İstanbul, Ankara ve İzmir’de 15 üniversite ve sanayide yetkin üretici partner firma belirleyerek öğrenci-sanayi arasında bağlantı noktası haline geldik. Staj başvurusunu kabul ettiğimiz öğrencilerimizin tümü, uluslararası alanda lider bir firmanın vermiş olduğu ve dünya çapında geçerliliği bulunan sertifikayı alma başarısına imza atacaklar; firmanın iş süreçlerini yakından inceleme ve öğrenme fırsatı elde ederek uygulamalı sürece yerinde dahil olacaklar. Sektör profesyonellerinden aldıkları eğitim sonunda geleceğin ileri teknolojisine hakim, nitelikli, deneyim kazanmış gençlerin istihdamına katkı sağlamış olacağız.


Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

 

DİĞER RÖPORTAJLAR