RÖPORTAJLAR

 

Videojet Technologies Ürün Kodlama ve Etiketleme Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Global Pazarlama Müdürü Chirag Sheth, içecek üreticileri için gerçekten yararlı olacak, bilinçli bir seçim yapmasını sağlamak amacıyla inkjet ve lazer teknolojileri hakkında görüşlerini paylaştı. İlgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.

 

İçecek sektöründe kodlama ve markalamayı etkileyen herhangi bir tanımlanabilir eğilim var mıdır?

* SKU’ların çoğalması, tatlara göre bir eğilim olmaya devam etmektedir. İlk tanımlanabilir eğilim, özellikle tüketicinin değişen tat istekleri, davranışları ve coğrafi bölgeler açısından farklı tatların gelişmesiyle SKU’ların çoğalmasıdır. Üreticilerin bu farklı SKU'ları, kodlama ve markalamayı gerçekten etkileyen ürün değişimlerini yönetmesi mümkün olmalıdır. Hatları kurmak pahalıdır ve bazı coğrafi bölgelerde genişletmek kolay değildir, bu nedenle üreticiler birden çok ürünü sağlamak için sık sık aynı hatları kullanır. Şu anda birçok üretici, geçişleri manuel gerçekleştirmektedir. Doğru kodların ilgili ürünlere yerleştirildiğinden emin olmak için hat operatörlerine bağlı olduğunuzda, insan gücüne bağlı olursunuz ve insan gücünü her artırdığınızda hata olasılığı yükselir. Ürünlere doğru bilgilerin kodlanmasını sağlamak son derece önemlidir. Hatalı kodlama maliyetli ürün toplatmalarına neden olmakla birlikte marka itibarına zarar verebilir.

 

* Farklı Ambalajlama - Poşetler...

 

 

Satın aldığınız kanala bağlı olarak aynı ürün için çok sayıda farklı boyutta ambalaj vardır. Örneğin meşrubat; PET şişenin yanı sıra çok sayıda alüminyum teneke boyutunda bulunabilir. Buna ek olarak, içecek sektöründe özellikle hareket halindeki tüketiciler için harika esneklik sağlayan poşetlere yönelik bir hareket vardır. Üretici için ürünlerin maliyeti açısından nispeten daha ucuz, üzerine yazdırabilecekleriniz açısından çok esnek ve tek bir kutuya binlerce ürünün yerleştirilmesi sayesinde taşıması kolaydır. Özellikle meyve suları ve alkollü içecekler gibi bazı alt içecek sektörlerinde daha popüler hale gelmektedir. Kutu ve şişelerin karbonatlaşmayı daha iyi tutması nedeniyle bunu gazlı içeceklerde çok fazla görmemekteyiz, ancak poşetler kesinlikle piyasa payı kazanmaktadır.

 

* Doğayı ve Yeşili Koruma...

 

Artık, bir paketin arkasında ince baskı ile "koruyucu madde içermez" ya da benzeri etiket satırına sahip olmak yeterli değildir. Doğal olduğuna yönelik iddiaların açık ve ürün ambalajının ön yüzünde olması önemlidir. Bazı üreticiler daha da ileri giderek çevre dostu ambalaja geçiş yapmıştır. Sürdürülebilir paket kavramı, çevre üzerindeki etkisinin giderek farkına varan bir toplum arasında yankı uyandırır. Kodlama ve markalama sistemlerinin, doğayı ve yeşili korumaya yönelik çabalarında üreticiler tarafından kullanılan farklı yüzeyler ve renk şemalarına hizmet vermek amacıyla esnek olması gerekir.


* Tüketiciler Tarafından Taranan QR/2B Kodlar (Oyun)...

 

Marka sahipleri için tüketici satın alma modellerini anlamak çok önemlidir ve bu bilgileri yakalamak amacıyla genellikle ambalaj üzerinde tanıtımlara yer verilir. Kodlama ve markalama için, farklı ambalaj yeni SKU'lar ve farklı ikincil ambalaj ihtiyaçları anlamına gelir; farklı şişeleme kullanıyorsanız daha fazla geçiş işlemi yaparsınız. Oyun uygulamalarına gelince, üreticiler bir veri tabanına, akıllı ve şişe kapağının içindeki veya etiketin başka bir bölümündeki kodlama ya da markalamayı çok yüksek hızlarda takip edebilecek bir yazılıma sahip olduklarından emin olmalıdır.

 

 


İçecek üreticileri, kodlama ve markalamanın hafifletebileceği ne tür zorluklarla karşılaşır?

Alışılmış son kullanma tarihi bilgileri dışında, kodlama ve markalama şunları yapabilir:

 

1) İzlenebilirlik İçin Artan Gereksinimleri Karşılamaya Yardımcı Olur.

 

AB'de şarap üreticilerinin şarabı yapmak için kullandıkları üzümler ile ilgili olabildiğince çok bilgi temin etmesi gereklidir. Bu, özellikle meyve suları gibi alt sektörlerde giderek önem kazanmaktadır. Örneğin, Nestlé, müşterileri için çiftlikten çatala izlenebilirliği sağlamak üzere kendi kendine işleyen bir programa sahiptir. Bazı üreticilerin, müşterilerinin tedarik zincirinde daha fazla görünürlüğe sahip olmasını sağlamak için kendi üzerlerinde tatbik ettikleri kendi kendine işleyen hedefleri ve mevzuat gereklilikleri vardır.


Bu şekilde en taze ürünü aldıklarını ve içindekilerin nereden geldiğini bilirler. Bu, yeni nesil tüketiciler (y kuşağı) için çok önemlidir. Üreticiler, y kuşağına yönelik pazarlama stratejisini anlamaya çalışmaktadır ve sağlık önemli bir unsurdur.

 

2) Sahtecilik ve Yanıltmacayı Önleme

 

Bu alan alkollü içkiler, likör, yüksek kaliteli ve yüksek fiyatlı içecekler için daha fazla geçerlidir. Sahteciliği ve yanıltmacayı önleme, üreticilere son kullanma tarihinin ötesine giden katma değerli kodlama ve markalama sağlayabilen alanlardır. Doğru yazılım ve yazıcı kurulumuna sahipseniz ürünleriniz için benzersiz, özel kodlar oluşturabilir ve bunları işaretleyebilirsiniz. Bu bilgileri dağıtım zinciri iş ortaklarınızla paylaşarak, ürününüzün istenmeyen perakendecilere yönlendirilmemesini sağlarsınız. Ayrıca, markanızın gri borsada satılan yetersiz nitelikli bir ürünle ilişkilendirilmesini önleyebilirsiniz.

 

Birçok ülkede alkol, tüketim damgaları kullanılarak vergilendirilir. Gerçek değişim, bu vergi damgaları görüntü doğrulama ve veritabanları (kolay denetimlere olanak sağlayan) ile birlikte takip ve izleme sistemleri tarafından sağlanan düşük güvenliğe sahip kağıt esaslı etiketlerden benzersiz kodlara sahip gelişmiş cihazlara geçiş yaptığında meydana gelmiştir. 

 

İçecek sektörü için yüksek yoğuşma gibi üretim ortamına daha uygun bir Videojet teknolojisi (mürekkepler dahil) var mıdır?

Inkjet: Inkjet’i düşündüğümüzde, üretim hattı hızı ve kod karmaşıklığından bakım programları ve yıkama özelliklerine kadar müşteri için önemli alanlara bağlı olarak çok çeşitli bir ürün yelpazemiz vardır. Dakikada 500 m'den daha fazla işleyebilen üretim hatları için ultra yüksek hız sunan ve üç adet baskı hattı uygulayabilen yüksek çözünürlüklü yazıcılara sahibiz. İçecek üreticilerinin çalıştığı ortam göz önüne alındığında, yıkama çok önemlidir. Yıkama işlemleri için ele alınması gerekmediğinden bakım miktarını en aza indiren su jetlerine dayanabilir yazıcılarımız vardır; üstelik yazıcıya bağlı harici fabrika havasına ihtiyaç duymaz. Koyu renkli şişeler gibi bazı uygulamalar renkli mürekkep gerektirir ve yüksek netlik elde edebilen pigmentli mürekkeplerimiz vardır.


Birçok üreticinin Inkjet yazıcıya sahip olduğunda karşılaştığı zorluklardan biri, yazdırma kafasının zamanla tıkanma eğilimidir. Tıkanmış bir yazdırma kafasına sahip olmak eksik kod veya düşük kaliteli kod ile sonuçlanır. Patentli CleanFlow™ teknolojimiz, içecek endüstrisi için kritik öneme sahip daha uzun çalışma süresi sağlamak amacıyla kendi kendini temizleyen yazdırma kafasına yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. Üreticiler genellikle gün boyunca çalışmaktadır. Planlanmamış hat duruş süresi, üretim kotalarını etkiler ve kaybedilen zamanı telafi etmek neredeyse imkânsızdır. Kodlama ve markalama üreticilerinin çalışma sürelerine yardımcı olabilecek her şey bir artıdır. Ayrıca, Smart Cartridge™ (Akıllı Kartuş) teknolojisine de sahibiz. Mürekkep veya solvent tamamlandığında, tek yapılması gereken bir kartuşu çıkarıp sıradakini yerleştirmektir ve sistem çalışmaya hazır olur. Gerçek mürekkepleri takviye solventler ile karıştıramayacağınız için sıvılar söz konusu olduğunda hiçbir karışıklık, atık ve hata yoktur. Sistem, solvent tüneline mürekkep kartuşunu koymanıza izin vermez.


Videojet, farklı uygulama ihtiyaçlarını karşılayacak çeşitli püskürtme ucu boyutları da sağlar. Örneğin, bir oyun uygulaması için şişe kapağı gibi daha küçük alanlarda kodlama amacıyla 50 mikron püskürtme uçları kullanılabilir.


Lazer: Lazer açısından bakıldığında, özellikle farklı dalga boylarında kullanılabilen CO2 lazerlerimiz gibi gelişmiş teknolojiye sahibiz. Örneğin, şişelenmiş su sektöründeki üreticiler suyun temiz görüntüsünü korumak ve şişe üzerinde siyah mürekkep işareti istememektedir. Ancak, lazer ile yüzey üzerindeki malzemeyi yakarsınız, bu nedenle özellikle birçok şirket daha hafif ve ince malzemeler aradığından delinmeleri önlemek için dalga boyu ambalajlama malzemesine kusursuz bir şekilde ayarlanmalıdır. Videojet, PET şişeler gibi ultra ince yüzeylerde lazer kullanma gereksinimini tespit etmiş ve müşterilerinin isteklerine göre tepki vermiştir. Ağırlıklı olarak cam şişelerde ambalajlanan alkollü içkiler ve likör için lazer, sağladığı temiz, berrak yüzey nedeniyle kodlama ve markalamanın birincil yöntemidir.


Inkjet ve lazer arasında seçim yaparken hangi unsurlar dikkate alınmalıdır?

Öncelikle, çalıştığınız yüzeyi ve farklı teknolojilerin bu yüzeyle birlikte çalışma şeklini dikkate almanız gerekir. Lazer kodlama makineleri malzemeyi kaldırarak çalışırken, Inkjet yazıcılar yüzeye malzeme veya mürekkep ekleyerek kodlamaktadır. Bu nedenle, kullandığınız yüzeyi ve bu yüzeyin rengini anlamanız çok önemlidir. Söz konusu mürekkep olduğunda bile, yüksek netlik sağlamak istersiniz. Koyu kehribar, yeşil veya siyah bir şişe kullanıyorsanız siyah mürekkep bunu sağlamaz, pigmentli veya renkli mürekkeplere ihtiyacınız olacaktır. Lazer için, dalga boyunu ince ayarlarsak farklı görünümlü bir kod sağlar. Bir dalga boyunda donmuş etkisi, diğer dalga boyunda net, berrak kod ve üçüncü dalga boyunda bir siyah kod elde edebilmeniz mümkündür. Bu, yüzeye ve lazerin buna nasıl tepki verdiğine bağlıdır. Belirli üreticiler ambalaj ürünlerini yaptıklarında, lazer yazıcının gereksinim duydukları kod kalitesini ve rengini oluşturması için belirli katkı maddelerini belirtir.


Gelişmekte olan ülkelerde, gazlı içeceklerin çoğu iade edilebilen cam şişelerde satılır ve bu durumda şişenin kendisi üzerine yerleştirilecek mürekkep tabanlı bir çözüm istersiniz. Şişe iade edildiğinde kodu çıkarmak için bir kostik yıkama gerçekleştirilir ve daha sonra yeniden doldurulduğunda yeniden kodlanır. İade edilebilen şişeler için özelleştirilmiş mürekkeplerimiz vardır. Müşteriler ile konuştuğumuzda kostik yıkama işleminde kullandıkları kimyasal çeşitlerini öğrendik ve bu yüzeyleri kullanarak kolayca çıkarılması için mürekkeplerimizi geliştirdik.


Son olarak, Toplam Sahip Olma Maliyetine (TTO) bakmamız gerekir. Lazerler şüphesiz daha pahalıdır, ancak mürekkep ve solvent gibi Inkjet yazıcılar ile ilişkili devam eden maliyetleri yoktur. Ancak, bir lazer ile birlikte kullanabileceğiniz yüzeylerin listesi, neredeyse her yüzeyin üzerine yazdırılabilen Inkjet’e göre daha dardır. Test ve örneklemenin çok gerekli olduğunu unutmamak son derece önemlidir. Satış ekibimiz bir müşteriye kodlama ve markalama çözümü sunduğu her zaman ürünün bir örneğini ister. Bu, daha sonra örnek laboratuvarımıza gönderilir ve üreticilerin üretim hattını taklit etmeye çalışırız. “Üretim hattınız ne kadar hızlıdır?” “Yazıcı ve ürün arasındaki uzaklık nedir?” gibi çeşitli sorular sorarız. Bunu laboratuvarımızda taklit eder ve örnekleri müşterilerimize geri göndeririz. 


İçecek pazarında giderek artan sahtecilik sorununu yenmeye kodlama ve markalama nasıl yardımcı olabilir?

Videojet'te sahteciliği yenmeye yönelik çok katmanlı bir yaklaşımımız vardır:

 

İlk olarak, kodun üretildiği yol, ardından bu kodu oluşturmak için kullanılan teknoloji ve son olarak her şeyi kapsayan bir yazılım vardır. Bu, daha çok alkollü içki ve şarap sektöründe görülecektir; yüksek kaliteli, yüksek fiyatlı ürünler.


Akıllı kodlamayı düşünürsek, bir dizi rakam, harf ve belirli sayılardan veya bilerek farklı yazdırılan harflerden oluşan bir koda sahip olabilirsiniz. Örneğin, X harfinden mürekkebin merkezi noktasını çıkarabiliriz. Bu, akıllı kodlamadır ve sahte ürünleri belirlemek için özellikle yapılır. Testi geçmesi için X harfinin orta noktası eksik olmalıdır. 

 

Ayrıca, akıllı kodlama ile birlikte kullanılabilen, kullanıcının görebildiği açık kodlama ve kızılötesi ya da UV mürekkebi kullanılarak oluşturulan görünmez bir kod vardır. Ekstra bir koruma düzeyi için gizli mürekkepler ile birlikte akıllı kodlama da kullanabilirsiniz. Bir kişi kodun nerede olduğunu çıplak gözle göremez ancak, perakende tedarikçisi bu kodu bulabilir ve kontrol edebilir. Sahtekârların bu tür ürünleri çoğaltmaya çalışması çok zor ve hatta imkânsıza yakın olacaktır. İstenirse, gizli ve açık kodlar aynı ürün üzerinde kullanılabilir.


Tüm bunların kontrol edilmesi, oluşturulan kodların izlenmesi ve bu kodların bir veri tabanında saklanması için yazılım gerekir. Bu tür yüksek kaliteli ürünlerin (alkollü içkiler, şaraplar vb.) izlenmesi ve kullanım ömrü yönetimi için benzersiz kodlar üretme, içe aktarma ve yönetme yeteneğine sahip bir yazılım paketimiz vardır.


Videojet gelecekte içecek sektörüne neler katacak?

Ürün ve ambalaj yeniliklerinin, kodlama ve markalama sektöründe değişimi teşvik eden içecek sektörü heyecan verici olmaya devam etmektedir. Videojet, ambalaj üzerine basit markalama ve kodlamanın ötesine geçen ancak üretim süreci boyunca değer katan çözümler sunmayı amaçlamaktadır. Müşterilerimizin görüşlerini dinleyerek, onlara mümkün olan en iyi şekilde hizmet verdiğimizden emin olmak için ürün ve hizmetlerimizi şekillendirmek ve geliştirmek amacıyla bunları kullanarak müşterilerimiz ile işbirliği içinde çalışmaya devam edeceğiz.


Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

 

 

DİĞER RÖPORTAJLAR