RÖPORTAJLAR

1980 yılında İstanbul merkezli kurulan İmaj Teknik Elektrik, şu an iki yurtiçi, iki de yurtdışı ofisi ile hizmet veriyor. Elektrik, otomasyon ve elektronik malzemelerinin alım-satımı, ithalat-ihracatı ve kısmı ürünlerin de imalatı olmak üzere toplamda 13 yurt dışında üretim yapan firmanın Türkiye Distribütörlüğünü yapan İmaj Teknik Elektrik, sektöre yatırımlarını sürdürüyor. “Müşterilerimizin beklentilerinin zaman içinde değiştiğini bildiğimizden, kendimizi durmadan yenileyerek ürünlerimizle daima kaliteyi sunma uğraşında olduk; güvenilirliğimizi, satış sonrası hizmetlerimizle sağlayıp, tüm bunları müşterilerimize uygun fiyatlarla sunmanın hazzını yıllardır yaşıyoruz” diyen firmanın Satış Müdürü Tolga KÖSE ile yaptığımız söyleşiyi ilgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.

 

 

 

Ürettiğiniz ürünler ve hitap ettiğiniz sektörler hakkında bilgi alabilir miyiz?
Temsilcisi olduğumuz markalar ile beraber, birçok yerli ve yabancı elektrik elektronik, robotik, hidrolik-pnömatik, algılama gibi çeşitli malzemeleri üreten firmanın ürünlerinin Türkiye pazarındaki satış pazarlama çalışmalarını yapmaktayız. Çalışma sistemimizin temel kuralı ise, müşterilerimizden almış olduğumuz talepler doğrultusunda, kendini sürekli yenileyen satış ekibimiz ve yurt dışı ofislerimizdeki çalışma arkadaşlarımızın yürüttüğü çalışma ile değerli müşterilerimize en uygun fiyat ve hızlı tedarik süreci sağlamaktır.


Hitap ettiğimiz sektörleri de şu şekilde sıralayabiliriz; Ambalaj Paketleme ve Kağıt Tesisleri, Askeri Savunma Sanayi, Beyaz Eşya Fabrikaları, Çimento ve Beton Tesisleri, Değerli Maden Tesisleri, Demir Çelik Üretim Tesisleri, Demir Yolları, Elektrik-Enerji Üretim Santralleri, Gıda Üretim Tesisleri, Havacılık Sanayi, İlaç Fabrikaları, Kimyevi Tesisler, Limanlar, Makine İmalatçıları, Otomobil Fabrikaları, Petro-Kimya Rafinerileri, Tekstil Endüstrisi, Tekstil Makine Üretim Fabrikaları, Temizlik Malzemeleri Fabrikaları, Üniversiteler, Vagon Üretim Sanayi, Vinç Üretim Fabrikaları.


İçecek sektöründe kullanılan ürünleriniz ve özellikleri hakkında bilgi alabilir miyiz? Ürün bazında Türkiye pazarındaki payınız nedir? 
İçecek sektöründe Tri-Tronics markasının birçok ürünü kullanılmaktadır. Dolum kısmında mat, şeffaf, metalize gibi birçok ürünü doluma giderken, dolumdan çıktıktan sonra gibi kritik alanlarda algılayarak otomatik dolum işlemini kolay ve hızlı hale getirmektedir. Dolumdan sonraki etiketleme ve ambalajlama kısımlarında ise Tri-Tronics’in etiket ve şeffaf etiket sensörleri ile çok hızlı uygulamalarda kullanılabilecek işaret algılama sensörleri bulunmaktadır. Ayrıca rotatif şişe dolum ve otomatik servo kontrollü kapak kapatma makineleri için sabit alan ile hareketli alan arasındaki elektrik iletimi ve veri haberleşmesini sağlayan slip ring ürün grubumuz mevcuttur.


2016 yılı firmanız açısından nasıl geçti? 2017 yılı hedef ve beklentileriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Yeni yılda yatırım ve ürün çalışmalarınız olacak mı?
2016 yılı malum ülkemizde çok iç açıcı bir şekilde geçmedi. İmaj Teknik olarak biz de bir çok hedefimize ulaşamadığımız gibi üzerinde çalıştığımız projelerimiz de hep askıda kaldı. 2017 yılının ilk yarısındaki hedeflerimize ek olarak malesef 2016 yılındaki yarım kalan projelerimizi de ekledik. Elbette gelecek dönemi kısa mesafe yarışı olarak düşünmeden, daha uzun vadeli hedefler ve sağlam adımlar ile ilerlemenin daha sağlıklı olacağı bilincinde planlıyoruz. Umarız ülkemizde bu yıl yaşadığımız sorunların tekrarını yaşamayız. Yeni ürün çalışmalarımız önümüzdeki yılda devam edecektir. Şirketimiz uzun yıllardır sektörde ciddi işlere imza atmıştır, bunun temel nedeni de sürekli ürün grubumuzu güçlendirmek ile olmuştur; önümüzdeki yıl ise döner sistemlerde kullanılan bir çok iletim ekipmanlarına ait detaylı çözümler sunmayı planlıyoruz.

 

İhracat yaptığınız ülkeler ve ihracatın üretim içerisindeki payı hakkında bilgi alabilir miyiz?

Açıkçası, dünyanın çok çeşitli ülkelerine ihracat yapmaktayız. Ancak, Sırbistan, Bulgaristan, Romanya, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne daha sık ihracat yaptığımızı söyleyebiliriz. Yurt dışı ile gerçekleştirdiğimiz iş hacmimizin çok büyük bir kısmını ithalat oluşturmaktadır, ihracatın üretim içerisindeki payı %10 civarıdır. 


Kalite standartınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Şirketimiz ISO 9001 kalite yönetimine sahiptir ve bu kalite yönetiminin devamı için var gücümüzle çalışmaktayız.


Satış politikanız ve pazarlama çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Satış ve pazarlamada en özen gösterdiğimiz hususlar, öncelikle kaliteli ürün temini ve uygun fiyattır. Bunun yanı sıra 36 yıllık geçmişimizde ve geleceğimizde müşterilerimizin bize olan güvenini en üst seviyede tutmak en önemli görevimizdir. Otomasyon sektöründe bir çok ürün grubunun satışını yapmaktayız. Genel sektör ihtiyaçlarına hitap eden satış ekibimizin yanı sıra, distribütörü olduğumuz markaların satış ve satış sonrası desteklerinden sorumlu satış mühendislerinden kurulu bir ekibimiz daha var. Distribütörü olduğumuz firmaların pazar paylarını kalite, güven ve uygun fiyat temelleri ile artırmaktayız.


Kullandığınız teknoloji, tesis yapınız ve personel kapasiteniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Şirketimiz bir aile şirketi olmasından ötürü kurumsal yapıyı daha da sağlamlaştıran profesyonelliği samimiyet ile harmanlamıştır. Olağan bilgisayar programlarına ek olarak satış ve organizasyonu hızlandırıp, daha basite indirme amaçlı yardımcı programlar kullanıyoruz. Ekip arkadaşlarımızın daha keyifli daha kurumsal bir ortamda ve ulaşım açısından rahat edebilmesi için, bu yıl içerisinde daha geniş kapsamlı yeni ofis binamıza taşınmış bulunmaktayız. Yıl içerisinde şirketimiz açısından yaptığımız en önemli çalışmalardan birisi de 35 yıllık yuvamızdan taşınmak olmuştur.

 

Sektörde karşılaştığınız sorunlar ve bu sorunlara getirdiğiniz çözüm önerileri nelerdir?
Ürünlerinde kaliteyi hedefleyen Tri-Tronics piyasada özellikle hızlı üretim tesislerinde, dolum, paketleme ve ambalaj işlemleri sırasında hızlı uygulamalar için yerini sabitlemiştir. Şeffaf üstü şeffaf sensörlerin en büyük problemi olan mat zemin üzerindeki mat etiketleri algılamaya yönelik uygulamalarda çoğu ürün hatalı çıkış verirken, Tri-Tronics’in Clear Label (Şeffaf Etiket) Sensörü ile bu problem ortadan kalktı. Ultrasonic olarak çalıştığından dolayı bu probleme çözüm sağlanmaktadır. Aynı şekilde metalize etiketlerde hatalı çıkış verebilen şeffaf sensörlere karşı Clear Label ultrasonic çalışmasından dolayı bu problemi de ortadan kaldırmaktadır.


Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

 

DİĞER RÖPORTAJLAR