RÖPORTAJLAR

“Ülkemizde gıda güvenliğinde ambalaj ve ambalaj bileşenleri üzerine yasal mevzuatlar yapılanma aşamasında. Bunun yanında son kullanıcı ve denetleme mekanizmasının ambalaj ve ambalaj bileşenlerinin gıda güvenliğine uygunluğu üzerine olan hassasiyeti de gün geçtikçe gelişiyor. Henkel olarak sunduğumuz ürünler, gıda güvenliği hususunda beklenen yasal mevzuatları ve piyasanın talebini karşılayacak teknolojiye sahip” diyen Henkel Yapıştırıcı Teknolojileri A.Ş./ Henkel Endüstriyel Yapıştırıcılar Türkiye Ülke Direktörü Şahap BENER ile gerçekleştirdiğimiz keyifli söyleşiyi ilgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.

 

 

Şahap Bey, sizi tanıyabilir miyiz?
1980 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra sırasıyla Riva Kimya, Vanikoy Nişasta ve Glikoz A.Ş (bugünkü adıyla CARGILL)'de üretim departmanlarında çalışıp, 1986 yılında Henkel ailesine satış mühendisi olarak katıldım. 1988 yılında satış yöneticiliğine terfi ettikten sonra, ambalaj yapıştırıcıları Türkiye, Orta Asya Cumhuriyetleri ve İran sorumlusu olarak görev yaptım. 2005 yılında endüstriyel yapıştırıcılar Türkiye operasyonunun başına getirildim.


Henkel'in bugüne kadar yaptığı en büyük satın alma operasyonu olan National Starch şirketinin satın alınması aşamasında kurulan Henkel Yapıştırıcı Teknolojileri A.Ş. adlı Joint Venture'nin 2009-2010 yılları arasında Genel Müdürü olarak Türkiye'de iki firmanın entegrasyonunu gerçekleştirdim. 2014 yılından bu yana endüstriyel yapıştırıcılar bölümünün Türkiye Ülke Direktörü olarak görev yapıyorum.


Kuruluşunuz ve ürün gamınız hakkında bilgi alabilir miyiz? Türkiye'deki yapılanmanız hakkında neler söyleyeceksiniz?
Henkel’in temelleri, 1876 senesinde bilime ilgi duyan tüccar Fritz Henkel tarafından Almanya’nın Aachen kentinde atıldı. Kuruluşundan itibaren dünya lideri olma vizyonu, Henkel’i global bir şirkete dönüştürdü. 1923 senesinde faaliyete giren Henkel yapıştırıcı teknolojileri birimi, kırtasiye ürünleri ve yapı kimyasallarından genel endüstri uygulamaları, ambalaj, ahşap bileşenleri ile otomotiv ve ulaşım sektörüne kadar uzanmaktadır. Endüstriyel yapıştırıcılar bölümümüz ise mobilya, ambalaj, matbaa, etiketleme, bebek bezleri ve medikal kullanımlı tüketici ürünlerinin üretimi için geliştirdiği yenilikçi ve sürdürülebilir ürünlerle müşterilerinin çözüm ortağı olmaya devam etmektedir. 


Henkel; dünya genelinde yapıştırıcılar, sızdırmazlık ürünleri ve fonksiyonel kaplamalarıyla lider bir çözüm sağlayıcıdır. Müşterilerimize yüksek kaliteli ve kendilerine özel çözümlerden oluşan kapsamlı bir ürün portföyü sunuyoruz. Uzmanlardan oluşan global ekibimiz sınıfının en iyisi hizmetleri sunabilmek için müşterilerimizle işbirliği yapmaktadır. Güçlü inovasyonlarımız ve lider teknolojilerimiz endüstriyel müşteriler, tüketiciler ve profesyonel kullanıcılar için sürdürülebilir değer yaratmaktadır. Henkel, ülkemizde 50 yılı aşkın süredir faaliyet gösteriyor, lokal üretim desteği ve müşterilerine sunduğu ayrıcalıklı hizmetlerle dünyada olduğu gibi Türkiye’de de müşterilerinden olumlu geri dönüşler alıyor.

 

Ürünleriniz ve hitap ettiğiniz sektörler hakkında bilgi alabilir miyiz? 
Henkel yapıştırıcı teknolojileri birimi, müşterilerinin ihtiyaç ve beklentilerine uygun yapıştırıcı ürünleri sunuyor. Mobilya ve ahşap bileşenleri, yatak, matbaa, esnek ambalaj, etiketleme, ayakkabı yapıştırıcıları, medikal ve hijyen kullanımlı yapıştırıcılara kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip. Ambalaj, matbaa, mobilya sektörleri Henkel yapıştırıcılarını kullanıyor. 


AR-GE faaliyetleriniz ve yeni dönem projeleriniz nelerdir?
Henkel olarak müşterilerimize yüksek performanslı ve sürdürülebilir ürünler sunmak üzere çalışan uzman araştırma ve geliştirme ekiplerimiz bulunuyor. Ekiplerimiz, müşterilerimize yeni teknolojiler sunmak için çalışmanın yanı sıra, var olan ürünlerin inovasyonlara uyum ve adaptasyonu üzerine de faaliyet gösteriyor. Dünyanın pek çok noktasından yetkin becerilere sahip uzman kadromuz, tüm bu faaliyetlerin yanında müşterilerimize spesifik konularda da destek sağlamak için çalışıyor.


Ambalajlama sistemlerinin gıda pazarındaki konumu hakkında neler söyleyeceksiniz? Türkiye pazarından beklentileriniz nelerdir?
Günümüzde neredeyse her ürün ambalajlı olarak karşımıza çıkıyor, gelişen teknoloji ambalajlar ve ambalaj bileşenlerine bir kat daha değer kazandırırken ambalaj sektörünün büyümesine de zemin hazırlıyor. Büyüme eğiliminde olan ambalaj sektörünü, Henkel olarak inovasyonlarımız ve yüksek teknoloji ile üretilen yapıştırıcılarımızla desteklemeyi hedefliyoruz. Gıda ürünleri de diğer gıda dışı ürünler gibi market raflarında ambalajlı olarak yer alıyor. Ambalajın gıdayı dış etkilere karşı koruması yanında, gıda ile doğrudan teması olan ambalaj bileşenlerinin gıda güvenliğine uygun olması gerekiyor. Henkel de gıda pazarına sunduğu gıda güvenliğine uygun ambalaj yapıştırıcıları ile dahil oluyor. 


Ülkemizde gıda güvenliğinde ambalaj ve ambalaj bileşenleri üzerine yasal mevzuatlar yapılanma aşamasında. Bunun yanında son kullanıcı ve denetleme mekanizmasının ambalaj ve ambalaj bileşenlerinin gıda güvenliğine uygunluğu üzerine olan hassasiyeti de gün geçtikçe gelişiyor. Henkel olarak sunduğumuz ürünler, gıda güvenliği hususunda beklenen yasal mevzuatları ve piyasanın talebini karşılayacak teknolojiye sahip. 


Pazardaki konumunuz ve sektör hakkındaki görüşleriniz nelerdir? 
Henkel olarak, dünyada olduğu gibi Türkiye pazarında da müşterilerimize yenilikçi, sürdürülebilir ve kapsamlı çözümler sunuyoruz. Dahil olduğumuz bölge içerisinde Orta Doğu’ya ve komşularımıza da üretim kapasitemiz ile destek sağlıyoruz. 


Sektörde yaşanan sorunlar ve sizin çözüm önerileriniz nelerdir?
Özellikle gıda ambalajı konusunda yaşanan sorunlar, gıda güvenliği ile ilgilidir. Henkel olarak, uzman kadromuz ve hammadde seçiminden üretime kadar her aşamada gerçekleştirdiğimiz testlerimiz ile müşterilerimizi destekliyoruz. Substrat ne olursa olsun; sıcak ve soğuk laklar, solventli ve solventsiz yapıştırıcılar, su bazlı yapıştırıcılar sunan Loctite ürünleri ile sağladığımız soyulabilir filmler, birçok kez kapatma özelliği getiren Technomelt ürünlerimiz kapak uygulamalarına getirdiğimiz yeniliklerdir. Plastifiyansız, kolay devir ve işleme sağlayan, gıda güvenliğine uygun düşük migrasyonlu Aquence serisini de inovatif çözüm önerilerimiz arasında sayabiliriz.


Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

 

DİĞER RÖPORTAJLAR