RÖPORTAJLAR

2017 yılı hedeflerini “Piyasanın geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi daha stabil hale gelmesi ve bunun neticesinde üretimin tekrar artış eğilimine dönerek talebin artması ve bu artışa bağlı olarak pazara daha fazla ürün tedarik edebilmek” olarak açıklayan Nova Güç Aktarım ve Hareket Sistemleri Sanayi Ticaret Ltd. Şti. Satış Müdürü Şerife YILDIRIM ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik, ilgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.

 

Öncelikle sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz? Ürünleriniz ve hitap ettiğiniz sektörler hakkında ayrıntılı bilgi alabilir miyiz?
Ben Şerife Yıldırım, Nova Güç Aktarım firmasında Satış Müdürü olarak görev almaktayım. Firmamız Nova Güç Aktarım ve Hareket Sistemleri olarak Türkiye’de, özellikle Avrupa’da ve dünyada kalite ve teknolojisi ile ön plana çıkmış birçok ünlü markanın Türkiye ve Orta Doğu temsilciliğini yapmaktadır. Sektörde tecrübe edinmiş 25 kişilik güçlü ekibimiz ile İzmir, İstanbul ve Ankara olmak üzere 3 bölgeden tüm Türkiye’ye hitap ediyoruz. Türkiye’deki yatırım alanlarında ve sanayi bölgelerinde satış öncesi ve sonrası desteğini güçlü bir şekilde vermekte olan Nova Güç Aktarım ve Hareket Sistemleri müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutmaktadır.


Şirketinizde son bir yıl içerisinde yaşanan yenilikler hakkında bilgi alabilir miyiz? Yeni bir temsilcilik ve ürün gamında bir değişiklik söz konusu oldu mu?
Şirketimizde son bir yıl içerisinde bizi ve sektörü olumlu yönde etkileyecek önemli gelişmelere imza attık. Bu gelişmelerin en önemlisi 2017 yılı itibari ile montaj ve üretim hattı kurulumu için alt yapı hazırlıklarımızı tamamladık ve 2017 yılına kendi redüktörümüzü üreterek gireceğiz. Diğer bir gelişme yoğun bir şekilde ithalatını yapmakta olduğumuz VARVEL firmasının Türkiye tek distribütörü olarak VARVEL firmasının dünyadaki tek exclusive distribütörlüğüne imza attık.


Bunun yanı sıra Avrupa’nın öncü üç firmasını da (Ma.Ti.Ka - Nidec FIR - Tecnidea) bünyemize katarak, endüstriyel fan - özel fan motoru - mekanik salınım ve gerdirmeler kontrol elemanlarını ürün gamımıza eklemiş olduk. Ürün gamımıza dahil olan bu ürünler ile Fırın - Havalandırma - Isıtma - Emiş Kontrolü - Salınım ve Gerdirme konularında da sektöre hitap etmekteyiz.


Temsilciliklerinizi seçerken dikkat ettiğiniz hususlar nelerdir? Kalite çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Seçeceğimiz firmanın firma yapısı, firma geçmişi, ürün kalitesi, ürün gamı, üretim şekli, üretim periyodu, üretim süresi gibi bir çok önemli nokta var; burada en çok dikkat ettiğimiz ithalat yapacağımız firmanın Türk imalatçısına ve bize uyum sağlayabilecek yapıda ve kalitede olmasıdır. 


İçecek sektöründe kullanılan ürünleriniz ve özellikleri nelerdir? 
Bildiğiniz gibi güç aktarım ve hareket sistemleri konusunda sektörde yer almaktayız. Ürünlerimiz gıda, ambalaj, kimya, plastik, tekstil ve birçok endüstriyel makinelerde kullanılmaktadır. İçecek sektöründe de dolum - kapatma - şişirme gibi makinelerde kullanılmakta ve gıda sektörüne uygun redüktör - elektrik motoru gibi özel ürünlerimizde bulunmaktadır.


Kalite politikanız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Dünyada ve Türkiye’de kabul edilen ve yürütülen tüm kalite belgelerine, temsilciliğini yürüttüğümüz tüm firmalar sahiptir.


2016 yılı için beklentilerinizin ne kadarını karşılayabildiniz? 2017 projeleriniz nelerdir? 
Hepimizin hem fikir olduğu sorunların ve olumsuzlukların yaşandığı bir sene yaşıyoruz. Üreticileri - sanayicileri ve milletimizi olumsuz etkileyen unsurlara rağmen biz Nova Güç olarak çok etkilendiğimiz bir durum ile karşı karşıya kalmadık. Olumsuzluğu güçlü ekibimiz ile bazı satış politikalarımızı tekrar düzenleyerek pozitife çevirdik. 2017 yılı için de Nova Güç Aktarım ve Hareket Sistemleri olarak temel prensiplerimiz sürekli kendini yenileme, hızlı yanıt verme, güçlü lojistik, en iyi fiyatı müşterilerimize sunarak istikrarlı büyümedir. Bu istikrarımızı her yıl korumak temel prensibimizdir. Daha önce de bahsettiğim gibi Avrupa’nın önde gelen firmalarının ürünlerini temsil ediyoruz. Bunun yanında kendi redüktörümüzü üretmek şu an ki en önemli projemizdir. Sektördeki tüm fuarlara katılım sağlayarak müşterilerimize ulaşabileceğimiz tüm kanalları kullanmaktayız. Bu prensiplerimizden ödün vermeyerek zaten her geçen yıl emin adımlarla ve bilinçli bir şekilde büyümekteyiz

.
Pazardaki globalleşme hakkında ne düşünüyorsunuz? 
Küreselleşme ile rekabet alanı genişledi. Artık dünyanın dört köşesinden rakipler geliyor, gelecekler de. Biz de bu rekabeti müşterimize avantaj olarak sunmak için dünyanın tüm pazarlarını araştırarak Türkiye ve Orta Doğu’da üretim yapan OEM müşterilerimize yüksek teknolojide üretilen kaliteli ürünleri, rakiplerimize kıyasla çok daha uygun fiyat ile sunuyoruz. 


Türkiye pazarından beklentileriniz nelerdir? 
Piyasanın geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi daha stabil hale gelmesi ve bunun neticesinde üretimin tekrar artış eğilimine dönerek talebin artması ve bu artışa bağlı olarak pazara daha fazla ürün tedarik edebilmek. Bunun yanı sıra pazardaki payımızı da uzun süreli ve olumlu ilişkilerimizle arttırmaktır.


Sektörün sorunları ve sizin bu sorunlara getirdiğiniz çözüm önerileriniz nelerdir? Pazarlama faaliyetlerinizi ne şekilde yürütüyorsunuz? 
Sektörde rekabetin etik kurallar çerçevesinde olmaması en büyük şikayetimiz. Satış politikamız müşteriye kaliteli ürünü, satış öncesi ve sonrası desteklerimiz ile en iyi fiyata sağlamaktır. Fakat zaman zaman agresif satış politikası izleyerek kaliteli ürünü oldukça uygun fiyatlar ile müşterilerimize sunarak rakiplerimizle aramızda ciddi fark yaratıyoruz. Bu politikamız ile küresel pazara entegre olmuş Türk müşterilerimize, rakiplerine karşı avantaj sağlamaktayız.


Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

 

 

DİĞER RÖPORTAJLAR