RÖPORTAJLAR

İlhan Bey öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Sektördeki kariyer basamaklarınız nasıl şekillendi? 
PAYNATech Kurucu Ortağı ve Satış&Proje Müdürü olarak ben İlhan ÜNSEL, 2007 yılından beri MAC Valves firması ile dolum, PET şişirme, PET preform ve plastik enjeksiyon endüstrisine özel dünyaca bilinen markalara direkt muadil ve performans artırıcı çözümler sunarak hizmet vermekteyim. Bu endüstrilerin sorumlusu olarak MAC Valves bünyesinde 3 yıl Avustralya ve 1.5 yıl İspanya’da görev gerçekleştirdim. Yıllardır müşterilerimizin proses uygulamalarındaki ihtiyaçlarını ve yaşadığı sorunları inceleyerek, bu sorunlara çözüm oluşturacak ya da performans iyileştirecek ürünler konusunda kendi alanında uzman dünyaca bilinen markaların Türkiye distribütörlüklerini üstlenerek Türkiye’deki içecek sektörüne hizmet vermeye devam etmekteyiz. Ayrıca müşterilerimizin istekleri doğrultusunda özel mekanik parça, makine ve 1978 yılından beri uzmanı olduğumuz konveyör imalatımız da bulunmaktadır.


PAYNATECH’in dünden bugüne gelişimi hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?
PAYNATech, Kasım 2020'de kuruldu. Bugün PAYNATech, ülkedeki Türk sahibi ve işletmecileri ile pnömatik ve otomasyon ekipman tedarikçisi olmanın yanı sıra enerji tasarrufu ve performans artırıcı çözümler sunmaktadır.


Pnömatik uzmanları olarak PAYNATech, valfler, hava hazırlama, vakum işleme ve diğerleri gibi kendi pnömatik sektörlerinde uzmanlaşmış dünyanın dört bir yanından önde gelen üreticilerle ortaklık kurmuştur. PAYNATech, her alanda uzman üreticilere sahip olarak, müşterilerimize pnömatik, sıvıların kullanımını gerektiren herhangi bir otomasyon uygulaması için ve yardımcı elektrik alanlarında en uygun ürün çözümlerini sağlamak için teknik bilgi tabanını, ürün derinliğini, genişliğini ve dünya çapındaki desteği kullanır.


PAYNATech; Amerikan menşeli MAC Valves (Pnömatik, likit valfler), AVG Expel hava filtresi (basınçlı havanızdaki su, yap ve partikülleri %99,9999 oranında temizleyen ve patentli yapısı sayesinde filtre elementi gereksinimi duymayan) ve Kanada menşeli UM Inc. firması ürünleri de dünyaca bilinen PET şişirme markalarının birebir uyumlu yüksek kalitedeki yedek parçalarının teminini sağlamaktadır.


PAYNATech, ülke çapında 10’dan fazla personel istihdam etmekte ve yerel olarak eğitilmiş pnömatik uzmanlar tarafından sağlanan çok çeşitli endüstri ve uygulama bilgilerinden yararlanmaktadır.


Kısacası, sadece uzmanlık alanında çalışan ve sadece konusunda üretim yapan dünya markalarının Türkiye Genel Distribütörlükleri’ni yürütmekte olan firmamız cam, lastik, dolum, gıda, tekstil, kozmetik, alüminyum, plastik, matbaa, otomotiv, mobilya, hijyen, paketleme, petrokimya, inşaat, demir - çelik vb. sektörlerde faaliyet göstermektedir.


Satış sürecini sektöre ayırmaya inanıyoruz. ”Ben de” tedarikçisi değiliz. İşlerini yürütmek için ‘’Toplam Sahip Olma Maliyetini’’ düşürmeye yönelik çözümler sunarak, müşterilerimizle kârlarını artırma çabası içinde gerçek ortaklıklar kuruyoruz.


İçecek sektörüne yönelik çözüm ve ürünleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
PAYNATech, içecek endüstrisinde çok güçlü bir deneyime sahiptir. Temel gereksinimler, çeşitli üretim ihtiyaçlarını karşılamak için sürekli geliştirilebilen yüksek üretim oranları ve sistemleri içerir. Karıştırma, kalıplama, dolum, mühürleme, paketleme, etiketleme, nakliye ve kalite kontrolden, pnömatik sistemlerimiz daha fazla ürün, iyileştirilmiş çalışma verimliliği ve sızıntı veya ambalaj hasarı nedeniyle daha az ürün israfına izin verir.

PAYNATech firması olarak, makine kullanıcılarını standart makine üreticilerinin enstrümanlarına göre daha yüksek performans sağlayabilecek ve daha uygun maliyetlerde ürün temin etmeleri konusunda çözümler üreterek, sektörün tüm ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışmaktayız.


Dolum Uygulamaları İçin Çözümler...
Yüksek kaliteli otomasyon bileşenlerimiz, dolum endüstrisinde yaşanan bir dizi zorluğu çözmek için kullanılabilir. Kararlılığı artırıcı ve üretkenliği artıracak ve daha güvenilir uygulamalarla sınırlı ekipman kesinti süresi sağlayacak yüksek hızlı çözümleri keşfedebilirsiniz. MAC Valfler’in, hızı ve tekrarlanabilirliği kolaylaştıran üstün bir ürün sunduğu bilinmektedir. Ürünlerinin, döngü süresini optimize ettiği ve genellikle doldurma endüstrisiyle ilişkilendirilen zorlu çalışma koşullarında güvenilirliği artırdığı kanıtlanmıştır.


Aşağıdakiler dahil, dolum endüstrisi çözümlerimizin faydalarını keşfedin:
* Drop-in yedek parçalar
* Daha uzun ekipman ömrü
* Tıkanmayan valfler
* Minimum sürtünme
* Hava basıncı dalgalanmalarından etkilenmeyen ekipman
* Hava kirliliğinden etkilenmeyen ekipman
* Yüksek hızlı uygulamaları ve tekrarlanabilirliği destekleyen yüksek hız değiştirme kuvvetli sistemler
* Yıkanabilirlik uyumluluğu

 

Bunun yanı sıra Kanada menşeli UM Inc firmasının Paynatech firmasına sağladığı ürün portföyü ile PET şişirme endüstrisindeki dünyaca bilinen markaların birebir yerine uyumlu komple yedek parça ve bakım enstrümanlarının teminini gerçekleştirebilmekteyiz. Ayrıca olağanüstü basınçlı hava kalitesi garantili İngiltere menşeli Expel, endüstrideki basınçlı hava sistemlerini önemli ölçüde iyileştirecektir. Benzersiz patentli tasarım, kullanım noktasında kurulduğunda suyun, yağın ve partiküllerin %99,9999’unu verimli bir şekilde gidermesine ve diğer kirletici maddeleri 1 mikrona kadar çıkarmasına olanak tanır. Patentli yapısı sayesinde filtre elementi içermez ve tak-unut avantajı sağlamaktadır.


Satış sonrası sağladığınız teknik destek hizmetleri hakkında bilgi verir misiniz?
Teknik satış mühendislerimiz düzenli olarak firma ziyaretleri yaparak, proseslerde yaşanan sorunları ve iyileştirmeleri belirleyerek, bunları rapor halinde ilgili kişilere sunar ve bu hizmeti sadece ürünlerimizin tedarikinin yapılması anlamında bedelsiz vermekteyiz.

      

 

Türkiye’de içecek sektöründeki genel problemler hakkında neler söylemek istersiniz? Sizin bu süreçte sunduğunuz çözüm önerileri nelerdir?
Dünyaca ünlü bilinen PET preform, PET şişirme ve dolum makine üreticileri ülkemize satışını gerçekleştirdikleri makinelerde, gelecek dönem içerisinde yapacakları yedek parça satışını da ön görmektedirler. Bu strateji nedeniyle standart performansa ait makine enstrümanlarını ciddi fiyatlarda piyasaya sunmaktadırlar. PAYNATech firması olarak, makine kullanıcılarını standart makine üreticilerinin enstrümanlarına göre daha yüksek performans sağlayabilecek ve daha uygun maliyetlerde ürün temin etmeleri konusunda çözümler üreterek, sektörün tüm ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışmaktayız. Ayrıca firmaların yaşadığı işletme körlüğünden kaynaklı operasyon problemleri konusunda da geri bildirim hizmetini vermeye ve bu sorunların çözümünde partnerlik hizmeti vermeye çalışmaktayız.


Aktif olduğunuz pazarlar hangileri? Türkiye ve yurt dışı pazarlarına sunacağız yeni ürünler/hizmetler var mı?
PET şişirme makinelerinin birebir uyumlu yedek parçalarının temini, dolum makinelerinin kararlı dolum sağlayan az veya fazla dolumun önüne geçecek direkt yerine montaj çözümlerini ve ayrıca PET şişirme makinelerinin hızlı ve kararlı pnömatik valflerini, bunların yanı sıra patentli yapısı ile filtre elementi içermeyen ve basınçlı havadaki su, yağ ve partikülleri %99,9999 oranında sağlayan hava filtresi temin etmekteyiz. Konu ile ilgili Türkiye, Azerbaycan, Ukrayna, Rusya ve Irak bölgelerine hizmet vermekteyiz.


Son zamanlarda yaşanan Covid-19 salgını 2020 hedeflerinizi nasıl etkiledi? 2021 ve 2022 yol haritanız hakkında neler söylemek istersiniz?
Covid-19 dönemi birçok firma için sıkıntı yaratırken bizim için olumlu geçti, diyebiliriz. Çünkü firmalar yaşanılan sıkıntılar nedeniyle maliyet düşürme, enerji tasarrufu ve performans artırıcı çözümler konusunda arayışa geçmiş iken, PAYNATech firması olarak biz değerli iş ortaklarımıza bu hizmeti sağlama şansını elde ettik.


Eklemek istediklerinizi alabilir miyiz?
Sektörün birçok bilinen firması ve Türkiye’nin TOP 100 firmalarının birçoğu ile çalışıyoruz ve içecek sektöründeki tecrübelerimizi, detaylı araştırmalar sonucunda seçtiğimiz distribütörlüklerimiz ile Türkiye içecek sektörüne gelecek yıllarda da en iyi hizmeti verme gayretini göstereceğimizi tüm paydaşlarımıza bildirmek istiyoruz.


Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ediyoruz.

DİĞER RÖPORTAJLAR