RÖPORTAJLAR

 

Atlas Copco Kompresör Tekniği Servis Bölüm Müdürü V. Özgün ŞENOL:

“SMARTLİNK İLE %30’A VARAN ENERJİ TASARRUFU SAĞLANABİLİYOR”


 

 

“Öncü teknolojilerimiz ve uzun zamandır enerji verimliliğini odak noktamızda tutmamız sayesinde sektöre yüksek verim sağlıyoruz. Enerji tasarrufu merkezli “yeşil üretim” yaklaşımlarımızla Türkiye sanayisinin sürdürülebilir şekilde verimliliğini artırmayı ve çevresel etkileri minimuma indirmeyi hedefliyoruz.  Atlas Copco Kompresör Tekniği olarak teknolojilerimizi ve uzmanlığımızı müşterilerimizle paylaşmaya hem onlara hem de ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam edeceğiz” diyen Atlas Copco Kompresör Tekniği Servis Bölüm Müdürü V. Özgün ŞENOL ile gerçekleştirdiğimiz keyifli söyleşiyi ilgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.


 

Kısaca Atlas Copco’yu ve faaliyet alanlarını tanıyabilir miyiz?
Atlas Copco, sanayiye sürdürülebilir verimlilik çözümleri sunan dünya lideri bir marka. İsveç’te 1873’te kurulan şirketimiz, Kompresör Tekniği, Endüstriyel Teknik, Güç Ekipmanları ve Vakum Çözümleri ile 180’den fazla ülkede faaliyet yürütüyor. Atlas Copco Kompresör Tekniği olarak Türkiye’de de sanayideki verimliliği artırmak için yenilikçi kompresörler, basınçlı hava sistemleri, vakum çözümleri, endüstriyel elektrikli el aletleri, montaj sistemleri, güç ve akış çözümleri sunuyoruz. Ürün ve hizmetlerimizi üretkenlik, enerji verimliliği, güvenlik ve ergonomi odaklı geliştiriyoruz. Tüm uygulamalar için en iyi hava kalitesini sağlamayı taahhüt ediyoruz. Enerji geri kazanımı gibi sunduğumuz üstün teknolojilerle de toplam enerji maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı oluyoruz. 


Ürünleriniz en çok hangi sektörlerde kullanılıyor?
Teknolojiyi en üst seviyede kullanarak endüstriye farklı ihtiyaçları karşılayan çözümler sunuyoruz. Geniş ürün yelpazemiz ile demir çelik, otomotiv, tekstil, petrokimya, çimento, yiyecek ve içecek, atık su arıtma, ilaç endüstrileri gibi birçok farklı sektöre hizmet vermekteyiz. Ürünlerimiz arasında yağ enjeksiyonlu vidalı, yağsız vidalı, santrifüj (turbo), yağsız hava blowerlar, pistonlu yüksek basınçlı kompresörler, nitrojen(azot) ve oksijen jeneratörleri, merkezi kontrolörler, gaz ve kimyasal tip hava kurutucular, marin tipi kompresörler bulunmaktadır. Kurtarma üniteleri, güçlendiriciler ve filtre grupları da yer alıyor. Bunların yanı sıra enerji verimliliği konusundaki uzmanlığımızı da pazarda paylaşmaya devam ediyoruz. 


Günümüzde dijital ve veri odaklı hizmetler ile ürünler gitgide daha ön plana çıkıyor. Endüstri 4.0 teknolojisini kullanarak geliştirdiğiniz SmartLink veri izleme sistemi hakkında bilgi verebilir misiniz?
Dijitalleşme markamızda büyük önem taşıyor. Teknoloji geliştirme, artan bağlantı ve büyük veri gibi eğilimler; endüstriyel süreçlerin verimliliğini dönüştürmek için kullanılıyor. Atlas Copco mühendisleri, yazılım geliştirme, bağlantı ve büyük verinin önemli bir parçası olduğu “ürün geliştirme projeleri” üzerinde sürekli olarak çalışıyor. Kompresörler için geliştirdiğimiz SmartLink bir veri izleme sistemidir ve bu sistem sayesinde 130.000'den fazla kompresörün durumu, önleyici bakım kapsamında küresel bağlantılı olarak sürekli izlenebiliyor kullanıcısı tarafından. SmartLink ile amacımız, ani arızalara ve plansız duruşlara en kısa sürede müdahale etmek. Endüstri 4.0 teknolojisini kullandığımız cihazımız, içindeki hat sayesinde tüm oluşabilecek arıza durumlarını ve anlık duruşları tanımlanan kişilere mesaj atarak, bildirme özelliğine sahip. SmartLink basınçlı hava sisteminin çalışma parametrelerine ve performansına dayalı öneriler oluşturuyor, sistemin verimliliğini ve güvenilirliğini daha da artırmak için pratik tavsiyeler veriyor. Müşterilerimizin kompresör odalarını uzaktan, bilgisayar, tablet veya cep telefonları üzerinden izleyebilmelerini ve detaylı rapor almalarını sağlıyor. 


SmartLink’in sektöre sağladığı avantajlar neler?
Akıllı algoritmalara ve profesyonel analizlerimize dayalı proaktif sorun giderme ile kompresörlerin de kondisyonunu en üst seviyede tutuyoruz. Uygulamayı, ihtiyacı anlayıp ona göre çözüm üretmek çok önemli. SmartLink, herhangi bir Atlas Copco kullanıcısının basınçlı hava tüketim maliyetini iki tuşa basarak herhangi bir anda ve süreçte görüntüleme, bunun sonucunda en uygun çözümü sunma ya da var olan sistem için bir iyileştirme önerme konusunda ciddi bir avantaj ve güç sağlıyor. SmartLink’in uzaktan arıza teşhisi sayesinde, sapmalar erken aşamada tespit ediliyor ve hızlıca düzeltilmesi sağlanabiliyor. Sistemin verimliliğini ve güvenilirliğini daha da artırmak için pratik tavsiyeler veren SmartLink, kompresörün çalışma parametrelerine ve performansına dayalı öneriler de oluşturuyor. Bu uygulama ile kompresörlerde %30’a varan enerji tasarrufu sağlanabiliyor. 


Enerji verimliliği konusu sanayi açısından büyük bir öneme sahip. Kompresörlerin bu noktada işletmelere kattığı artı değeri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Dünya genelinde sanayinin ihtiyaç duyduğu enerji gereksinimi çok büyük bir maliyet kalemi olmaya devam ediyor ve buna bağlı olarak da enerji verimliliği yüksek sistemlerin kullanılması neredeyse bir mecburiyet halini almış durumda. Atlas Copco Kompresör Tekniği’nin sanayiye en büyük katkılarının başında da enerji tasarrufu geliyor. Veriler gösteriyor ki, tüketilen enerjinin %70’ini ithal eden ülkemizde, toplam enerjinin %40’a yakını sanayi tarafından kullanılıyor. Enerji tüketiminin yaklaşık %10'undan da kompresörler, yani basınçlı hava sorumlu diyebiliriz. Bu noktada enerji tasarrufu ve beraberinde yüksek verimlilik sağlayan çözümler işletmeler için zaruri bir ihtiyaca dönüşürken, Atlas Copco Kompresör Tekniği de burada büyük rol üstleniyor. 


Son yıllardaki bir numaralı önceliğimiz bu anlamda enerji verimliliğini artırmak ve bu oranı mümkün olduğunca aşağıya çekmektir. Kompresör sektörünün teknoloji ve sürdürülebilirlik lideri firması olarak hem globalde hem de ülkemizde hizmet ettiğimiz hemen hemen her sektörlerdeki birim-üretim maliyetlerini asgari seviyede tutmak 150 yıldır dünyada, 70 yıldır da Türkiye’de en büyük önceliğimiz olmuştur. 


Bu çözümlerin öne çıkan özellikleri neler? Enerji verimliliği sağlayan çözümlerinizden de bahseder misiniz?
Basınçlı hava ekipmanı, hava ve gaz işleme ekipmanı ve ilgili hizmetler için küresel pazar, çeşitlendirilmiş bir müşteri tabanı ile karakterize edilir. Müşteriler güvenilir, üretken, verimli ve belirli uygulamalara uygun çözümler talep ediyor. Kompresörler geniş bir uygulama yelpazesinde kullanılıyor. Mesela gıda, ilaç, elektronik ve tekstil gibi endüstrilerde temiz, kuru ve yağsız havaya ihtiyaç var. Basınçlı hava ayrıca endüstriyel aletlere güç sağlamak için, kar yapımı, balık yetiştiriciliği, yüksek hızlı trenlerde ve hastanelerde ve çok çeşitli uygulamalarda da kullanılır. Atık su arıtma ve taşıma gibi tutarlı bir düşük basınçlı hava akışına ihtiyaç duyulan uygulamalarda blowerlar kullanılır. 


Gaz ve proses kompresörleri ve genleştiriciler; hava ayırma tesisleri, enerji hizmetleri, kimya, petrokimya tesisleri ve sıvılaştırılmış doğal gaz uygulamaları gibi çeşitli proses endüstrilerine tedarik ediliyor. Atlas Copco Kompresör Tekniği olarak, tüm önemli basınçlı teknolojilerinin yanı sıra hava ve gaz işleme ekipmanları ve hava yönetim sistemleri de sunuyoruz müşterilerimize.


Atlas Copco özelinde baktığımızda, ürünlerimizle ve çözümlerimizle %60’a varan enerji verimliliği sağlıyoruz ülke sanayisine. Örneğin; Atlas Copco VSD ve VSD + serilerinde kurulu sistemde, Türk sanayisine yıllık yaklaşık olarak 570 Milyon TL’ye eş değerinde elektrik enerjisi tasarrufu sağlıyoruz. 


Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederiz.

 

DİĞER RÖPORTAJLAR