RÖPORTAJLAR

 

Teknosin’in Genel Müdürü, ortağı ve ikinci nesil temsilcisi İdil Yağlı PAKER:

“KENDİ ALANIMIZDA, TÜRKİYE’DE AR-GE VE ÜRETİM YATIRIMI YAPAN TEK ŞİRKETİZ”

 

Teknosin’i bir de sizden dinleyebilir miyiz? Ürün çeşitleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Teknosin olarak 30 yılı aşkın süredir kodlama ve markalama alanında bize güvenen müşterilerimizin çözüm ortağı olmaya devam ediyoruz. Kodlama ve markalama sürecini müşteri taleplerine en uygun şekilde yazılım çözümlerimizle hat boyunca tüm dijital iletişimlerini gerçekleştiriyoruz. Ekibimiz, müşterilerle temsilciliğini üstlendiğimiz markaların ürünlerini pazarlamanın çok ötesinde teknik bir iş birliği iletişimi yakaladığı için uzun süredir markalama alanındaki pazar payının büyük kısmına sahibiz. Şu an inkjet/mürekkep, nokta vuruş, kazıma, termal transfer ve lazer (CO2, Fiber, Green) teknolojilerinin yanında, kendi markamız, Teknoprint yaz yapıştır etiketleme sistemlerini içeren geniş çözüm portföyümüz ile 20’den fazla sektörde hizmet veriyoruz. Kodlama ve markalama süreci üretilen ürünlerin numara, harf, şekil ya da QR karekod gibi semboller kullanılarak bir diğer üründen bağımsız şekilde tanımlanmasını ve izlenebilir hale gelmesini sağlamaktadır. Kodlama markalama gereksinimi gıda ve içecek gibi sektörlerde yasa gereği zorunluluktan doğsa da birçok farklı sektördeki çözüm ortağımız bu süreci kalite takibi ve izlenebilirlik için talep etmektedir. Bizim önceliğimiz, kullanıcıların ihtiyaçlarına ve ambalaj malzemesi farklılıklarına göre en uygun ve maliyet avantajı sağlayan çözümleri geliştirmek. Bunların arasında öncelikli olarak; üretimi bitmiş ürünler için tarih, parti numarası kodlama; sevkiyat ve depolama aşamasındaki ürünler için ise koli kodlama ile paket ve palet etiketleme uygulamalarını gösterebiliriz.

İçecek sektöründe kullanılan ürünleriniz hakkında ayrıntılı bilgi alabilir miyiz?
İçecek sektöründe şişe kodlamada ortamın nemi, hatların hızı dolayısıyla ortaya çıkan güçlükler karşısında Leibinger küçük karakter inkjet makinemiz başarılı bir şekilde güvenen müşterilerin sayısını artırmaya devam etmektedir. Ben özellikle koli ve palet etiketleme ihtiyaçları için kendi markamız Teknoprint’den söz etmek isterim. 2022 yılı 3. çeyreği itibari ile toplam model sayısı 6’ya çıkarttığımız Teknoprint markamız ile içecek ve lojistik sektöründeki üretimi bitmiş ve paketleme aşamasına gelmiş ürünlerin palet etiketleme ve yaz-yapıştır etiketleme ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Sıyırmalı modellerimiz olan Teknoprint YYS (yaz yapıştır sıyır), YYTS (yaz yapıştır tut sıyır) ve Compact S (sıyırmalı) ile özellikle paket ve kutu üzerine barkod etiketi yazıp yapıştırma uygulamalarında kullanılıyor. Sektörde yaygın bir uygulama olan, tek yön palet etiketleme uygulamalarında müşterilerimize Teknoprint YYT modelimizi sunuyoruz. GS1 barkod sınıfına uygun, SSCC (taşıma birimi numarası) barkodları içeren etiketleri paletlerin 2 ardışık yüzeyine uygulamak için ise Teknoprint YYP palet etiketleme makinesini sunuyoruz. Kullanıcıların güvenlik önceliklerini de düşünerek standart koruyucu kabin ile geliştirdiğimiz palet etiketleme makinemiz paletlerin 3 farklı yönüne etiketleme yapabilmekte ve pad üzerindeki barkod okuyucu ile etiket kontrolü yaparak farklı üretim programlarına entegre çalışabilmektedir. YYF modelimiz ise hat üzerinde ilerleyen kutu veya kolilerin ön taraflarına etiketleme için kullanılabilir. İçecek sektörü, hız ve ambalaj çeşitliliği açısından küçük alanlara hızlı kodlama yapılmasını gerektiren özel çözümlere ihtiyaç duyuyor. Bu ihtiyaçlara özel IP sınıfında gelişmiş hızlarda çalışabilen küçük karakter inkjet/mürekkep ve lazer markalama teknolojileri ile çözüm üretiyoruz. 


Yerli üreticiye önerileriniz nelerdir? 
Yeni ürün çeşitliliği ve yeni markalar dikkate alındığında Türkiye’de ve Dünya’da içecek sektörünün hızla büyümeye devam ettiğini görüyoruz. Ürün çeşitliliği ve günlük üretim miktarı arttıkça markalama kodlama kısmında da hız, kalite ve doğru ürüne doğru kodlama kriterleri giderek önem kazanıyor. Bu noktada üreticilerin yeni yatırım planlamaları sırasında kodlama cihazı tercih ederken cihazın uzun dönem işletme maliyetlerini ve ihtiyacı karşılama kapasitesini dikkate almalarını öneriyoruz. Yatırımlarına bu bakış açısı ile yön veren çok uzun süredir birlikte çalıştığımız müşterilerimiz var. Halen cihazlarımız yüksek kullanıcı memnuniyeti ile üretim hatlarında çalışmaya devam etmektedir. 


Geçtiğimiz dönemde tüm dünyada sıkıntılar yaşandı. Siz Teknosin olarak bu süreci nasıl geçirdiniz? 
Pandemi süreci ile birlikte uzun bir evden çalışma dönemi yaşadık. Bu süreçte, tedarik/ sevkiyat ve arıza/ bakım çalışmalarını sekteye uğratmadan, çevik ve uzaktan çalışma modelleriyle, kesintisiz olarak en iyi ve en hızlı şekilde destek vermeye devam ettik. Gündemdeki değişiklikler her sektöre etki ettiği gibi bizi ve müşterilerimizi de etkiledi. Şartlarımızın imkan verdiği ölçüde bu süreci müşterilerimizle iletişim halinde onlara destek olarak geçirdik. Dünya genelinde yaşanan ham madde kıtlığı, enerji ve nakliye fiyatlarındaki artış ve devam eden ekonomik sıkıntılar hepimizi enflasyonist piyasa koşullarına maruz bıraktı. Teknosin olarak, her zaman iş ortaklarımızın kodlama ve markalama maliyetlerini düşürmek amacıyla çalıştık. Bu vizyonumuzla tüm ürün ve hizmetlerimiz için fiyat artışlarını minimum seviyede tutmak için sürekli çalışıyoruz. Bu süreci tüm tedarikçilerimizin katkısı ve kendi gücümüzle olabilecek en iyi şekilde geçirdiğimizi düşünüyoruz.


Son 2 yıl içerisinde şirketinizde yaşanan gelişmeler ve yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Yönetim olarak işimizi geliştirmek, geleceğe taşımak için şirketimize ve ekibimize sürekli yatırım yapıyoruz. Geçtiğimiz 2 yıl içerisinde ekibimizi büyüterek, çok daha güçlü bir hale getirdik. Organizasyonumuzu güçlendirmek için ekip arkadaşlarımıza yeni görevler vererek, iş çeşitliliklerini artırdık. Pandemi döneminde dahi, sürekli gelişim vizyonumuzla, kişisel gelişim ve iş eğitimlerimize hız kesmeden devam ettik. Müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek için iç süreçlerimizi sürekli gözden geçiriyoruz. Sipariş, tedarik süreçlerinin iyileştirilmesi için iç süreç güncellemelerimiz devam ediyor. Tüm bunların yanı sıra, bizim için en önemli konu işimizi geleceğe taşımak… İşimizi geleceğe taşımak için geçtiğimiz iki yıl içerisinde Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verdik. TÜBİTAK ve KOSGEB Ar-Ge teşvikleri ile desteklenen Ar-Ge çalışmalarımız sonucunda geliştirdiğimiz yeni ürünlerimiz ile 2023 yılında seri üretime başlayacağız. Üretim tesisi yatırımımız son hızı ile devam ediyor. Hedefimiz Ar-Ge çalışmalarını tamamen kendimiz gerçekleştirdiğimiz ürünlerimizle ülke ekonomisine ve sanayisine katma değer katarak, ithal ettiğimiz ürünlerin ikamesi gerçekleştirerek ve Türkiye’de alanında ilk üretimi yapmak. 


Kurumsal kimlik çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Bu konu önem verdiğimiz noktaların başında geliyor diyebiliriz. Kurum kültürümüzü en doğru şekilde yansıtmak ve müşterilerimiz ile sağlıklı bir iletişim kurmak adına her zaman sektördeki en iyilerle çalışıyoruz. Şu an bu konuda yeni projelerimiz var. Ürünlerimizle ilgili bilgiye ulaşmayı daha da kolaylaştırdığımız ve daha yeni bir görünüm kazandığımız bir web site tasarım sürecinin neredeyse son aşamasındayız. Bununla birlikte sosyal medya hesaplarımızdaki varlığımız ve yazılı/basılı mecralardaki tasarımlarımız ile trendleri yakından takip etmeye devam ediyoruz.


Sektöre yeni bir müjdeniz var; bunu ilk kez yazılı basında duyuruyor olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Yeni tesisiniz hakkında bilgi verir misiniz?
Teknosin olarak ülke ekonomisine katkı sağlayarak, işimizi geleceğe taşımak için çalışıyoruz. Bu vizyonumuzla 2019 yılından Ar-Ge çalışmalarına başladık. KOSGEB Ar-Ge ve TÜBİTAK teşvikleri ile kendi Ar-Ge laboratuvarımızda geliştirme çalışmalarımızı yürütüyoruz. Geliştirme süreçleri tamamlanan ürünlerimizin yurtdışı tedarikçilerimiz tarafından sertifikasyon süreci devam etmektedir. 2023 yılının ikinci yarısında, toplam 3500 m2 kapalı alana sahip üretim tesisimizde, sertifikalandırılmış seri üretime başlayacağız. Üretim tesisimiz bünyesindeki Ar-Ge ve kalite laboratuvarları ile ürünlerimizde daimî kaliteyi ve yenilikçi çözümler için sürekli geliştirmeyi hedefliyoruz. Kendi alanımızda, Türkiye’de Ar-Ge ve üretim yatırımı yapan tek şirket olmaktan gurur duyuyoruz. 


Teknosin’in konumu ve gelecek hedefleri nelerdir?
Müşterilerimize her koşulda en iyi çözümleri, en uygun maliyet ile sunmak için çalışıyoruz. Kalite bizim için çok önemli. Sunduğumuz kaliteli, teknolojik çözümlerimizle en iyi kodlama, markalama çözümlerini sunuyoruz. Üretimin ve araştırma geliştirmenin gücüne çok inanıyoruz. Önümüzdeki dönemde üreterek büyümeyi hedefliyoruz. Bunun için Ar-Ge yatırımlarımıza öncelik veriyoruz. Gelecek dönemde yeni Ar-Ge projelerimiz ile konumumuzu güçlendirmeyi hedefliyoruz. Mühendislik gücümüz, Ar-Ge altyapımız ve üretim gücümüzle pazarda kendimizi farklı bir konuma taşıyacağız. 


Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

        

DİĞER RÖPORTAJLAR