RÖPORTAJLAR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Hamidiye Su, lezzetini Uluslararası Tat Enstitüsü tarafından verilen en büyük ödül olan "Superior Taste Award" ile tescillendirmişti. "Hamidiye vizyon ve stratejimizde üç temel odağımızı vatandaş memnuniyeti, çalışan memnuniyeti ve iş ortaklarımızın memnuniyeti olarak belirledik” diyen Hamidiye Kaynak Suları San. Tur. ve Tic. A.Ş. Genel Müdürü Hüseyin ÇAĞLAR ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi keyifle okuyacağınızı umut ediyoruz.


 

GÜVENİLİR, SAĞLIKLI VE DOĞAL HAMİDİYE, ÖDÜLE DOYMUYOR

 

Güvenilir, sağlıklı ve doğal İstanbul’un değeri Hamidiye markasını sizden dinleyebilir miyiz? 

İBB iştiraki Hamidiye olarak, 1902 yılından bu yana İstanbul halkına güvenilir, sağlıklı ve doğal kaynak sularını ulaştırma misyonu ile İstanbul’da 500 binden fazla haneye ulaşıyoruz. Hedefimiz vatandaşlarımıza olası en minimum fiyatlarla en iyi hizmeti vermek, kendi iç kaynaklarımızla gerekli yatırımları sürdürmek ve kamuya maliyet yaratmayan bir iştirak olarak Hamidiye’yi geleceğe taşımak. 


Hamidiye vizyon ve stratejimizde 3 temel odağımızı “vatandaş memnuniyeti”, “çalışan memnuniyeti” ve “iş ortaklarımızın memnuniyeti” olarak belirledik. Otomatik, temassız ve tamamen el değmeden dolumu yapılan Hamidiye Suyu vatandaşlarımıza güvenle ulaştırıyoruz. Bayi ağımızı sürekli olarak iyileştirerek teslimat sürelerimizi kısaltıyor, teknolojik altyapımızı güçlendirerek hizmet kalitemizi artırıyoruz. Adil, sürdürülebilir ve yenilikçi bir şirket kültürü yaratıp, bundan güç alan tutkulu bir takım olarak çalışıyoruz. Şirket çalışanlarımızın mutluluğu için herkese eşit ve adil çalışma koşulları sağlıyor, başarıları teşvik ediyoruz. İş ortaklarımızın mutluluğu için teknoloji yatırımları yapıyor, ticari başarılarını pazarlama faaliyetleri ve kampanyalarla destekliyoruz. 


Vatandaşımızın Hamidiye’ye gösterdiği yüksek teveccühü sonucunda 2022 yılında ciromuzu yaklaşık iki kat büyütmekten gurur duyduğumuzu da belirtmeliyim. Uluslararası bağımsız araştırma şirketi IPSOS’un raporlarına göre İstanbul’da damacana su ve evde tüketilen PET sularda pazar lideriyiz. 

"Hamidiye Su, tescilli bir lezzete sahip... Temmuz 2022’de Brüksel merkezli Uluslararası Tat Enstitüsü Üstün Lezzet Ödülü’nde en yüksek derecelendirme olan Üç Yıldızlı Kristal Ödülü'nü kazandık."

 

Kalite standartlarınız ve sahip olduğunuz belgeler hakkında bilgi alabilir miyiz?
Hamidiye Kaynak Suları’nda ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemlerini entegre yönetmekteyiz. Ayrıca, gıda ve su ürünlerinde hijyenik koşullarının sağlandığını gösteren ve dünyanın neredeyse tamamında geçerli olan NSF sertifikasına, tarafsız ve ehil bir kurum tarafından üretim sürecinin helal standartlara göre işleyip işlemediği kontrol edilerek, onaylanması sonucu sahip olunan Helal Sertifikasına, üretilen gıda maddelerinin Musevi inanış esaslarına uygun şekilde hazırlandığını kanıtlayan Kosher Belgesine sahibiz. Bunlara ek olarak Sıfır Atık Yönetmeliği kapsamında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri tarafından yetkilendirilmiş, Sıfır Atık Yönetim Sistemi'ni kuran, işleten ve bu çalışmayı belgelendirmek isteyen işletmelere verilen Sıfır Atık Belgesi'ne sahip bir markayız. 


Ambalajlama çözümleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Sektöründe öncü tedarikçi firmalarla birlikte çalışarak, ambalajlama teknolojisi, filtrasyon teknikleri, üretim metotları ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Çevreye duyarlılık, enerji verimliliği, ürün kalitesi, yeni ürün geliştirmeleri gibi üretim ve kalite alanlarında sürekli iyileştirme projelerini sürdürüyoruz.

 


Ürün çeşitleriniz ve gelecek dönem planlarınız nelerdir?
Hamidiye Kaynak Suları; 180 cc bardak su, 0,33-0,5-1-1,5 ve 5 litre PET, 15 litre cam damacana ve 19 litre PC damacana ürünlerine sahip. 1 litre şişemiz markamızın yeni gözbebeği. Ambalaj Sanayicileri Derneği Ambalaj Ay Yıldızları Bronz Ödül sahibi Hamidiye 1 litre “Güvenilir, Sağlıklı ve Doğal İstanbul’un Değeri” sloganı doğrultusunda özel olarak tasarlandı. İstanbul Boğazı'nın çift yönlü akıntısının oluşturduğu eşsiz dalgalar ve bu dalgaların üstünde martı ve yelkovan kuşları yer alıyor. Kullanımı pratik yeni 1 litre PET şişe ile evlerden restoranlara, ofislerden tatil beldelerine, spor salonlarından seyahatlere her alanda İstanbul halkının sağlıklı ve güvenilir doğal kaynak suyu ihtiyacını karşılıyoruz.

 

"Başta bayi kanalımız olmak üzere, ürünlerimizi pek çok zincir mağaza, indirim marketleri, market ve bakkal kanalı ile İstanbul halkına ulaştırıyoruz. 444 1902 numaralı çağrı merkezi, Hamidiye Mobil Uygulaması ve online sipariş kanalımız 7/24 halkımızın hizmetinde."

 

Tesisinizin teknolojik altyapısı ve yeni yatırım projeleri hakkında neler söyleyeceksiniz?
Hamidiye ürünleri kaynaktan tüketiciye ulaşana kadar tamamen otomatik, son teknolojik dolum makinelerinde, filtrelenmiş pozitif basınçlı dolum ortamında el değmeden dolum yapılıp, yüksek teknoloji altyapısına sahip robotik kollarda paketlenmektedir. %100 izlenebilirlik sağladığımız üretim ve sevkiyat süreçlerimizi dijital otomasyon sistemleri ile geliştirerek, tam zamanlı ve online takibin yapılabileceği bir altyapı ile çalışıyoruz. Daha çevreci ve enerjinin verimli kullanımı ile ilgili altyapı geliştirme ve yüksek enerji verimliliğine sahip güneş panellerinden güneş enerjisi üretme projemiz devam ediyor.
Sürekli iyileştirme ve geliştirme projeleri kapsamında, doğaya olan sorumluluğumuz, su ve karbon ayak izi iyileştirme hedeflerimiz ışığında, teknolojisi geliştirilmiş, otomasyon altyapı çalışmaları yapıyoruz.


Markalaşma ve pazarlama çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Otomatik, temassız ve tamamen el değmeden dolumu yapılan Hamidiye Su yumuşak içimi, eşsiz lezzeti, doğallığı ve uygun mineral yapısıyla vatandaşlarımıza güvenle ulaşıyor. Sosyal medyada Hamidiye Youtube, Instagram ve Twitter mecralarında kampanya ve marka iletişimimize etkin ve kesintisiz şekilde devam ediyoruz. Üretim tesisleri, kalite belgeleri ve ürünlerimizle ilgili tüm bilgi ve raporları web sitemiz ve sosyal medyada vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz. 


Pazarlamada temel odağımız olan “vatandaş memnuniyeti”ni en üst seviyeye çıkarmak amacıyla çağımızın gereksinimleri doğrultusunda online kanallardan vatandaşlara 7/24 ulaşıyor, bayi otomasyonu ile sipariş izlenebilirliğine yatırım yapıyor, teslimat sonrası memnuniyet değerlendirme çalışması yürütüyoruz. Hamidiye Çözüm Merkezi ekibimizle bize ulaşan her vatandaşa birebir sipariş sonrası bilgi ve destek hizmeti veriyoruz. Bayilerimize yönelik eğitim, bilgilendirme toplantıları ve bayi denetimleri ile hizmet kalitemizi artırıyoruz. 


İstanbul’un bir değeri olan Hamidiye olarak İstanbul’un su ile hayat bulan paha biçilmez değerlerini tüm etiketlerimize taşıdık. İstanbulumuz tarihi boyunca suyla şekillenen, sayılı su yapılarını içerisinde barındıran, dünyanın en nadide şehirlerinden biri… 


Galata Kulesi ve Köprüsü’nden Bozdoğan Su Kemeri’ne, Rumeli Hisarı ve İstanbul Boğazı’ndan Taksim Maksemi ve Cumhuriyet Anıtı’na, 12 farklı ve özgün çizim yeni Hamidiye etiketlerinde yer alıyor. Etiketler üzerinde yer alan QR kodu okutan yerli ve yabancı tüm tüketicilerimiz ise İstanbul’un bu değerleri ile ilgili İngilizce ve Türkçe tasarlanan özel web sayfamıza ulaşabiliyor. 


Bayilikleriniz ve bayi seçim kriterleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Hamidiye Kaynak Suları A.Ş. bir İBB İştirak Şirketi olması sebebiyle, vatandaş memnuniyetini birinci derecede önemseyen ve bunu temel bir gereklilik olarak önceliğine alan, kaliteden taviz vermeden en kaliteli ürünleri, en iyi servis ve servis sonrası hizmetleri sunmak anlayışı ve bakış açısı ile bayi yapılanmasını oluşturuyor. 


Bayi seçimlerimizi yaparken, bayi adaylarımızın aşağıda belirttiğimiz kriterlere sahip olmasını bekliyoruz;
* Vatandaş memnuniyetine öncelik verme, 
* İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı bir kurumun değer, bilinç ve sorumluğuna sahip olma,
* Gerekli bilgi, birikim ve tecrübeye sahip olma,
* Dağıtım işi için yeterli düzeyde araç ve personel yapısına sahip olma,
* Hizmet kalitesinin artırılabilmesi maksadıyla, finansal olarak yatırım gücüne sahip olma. 


Hamidiye Su olarak ulusal ve uluslararası pazardaki konumunuz hakkında neler söylemek istersiniz? 
Hamidiye vatandaşlarımızda son derece yüksek bir bilinirlik ve marka algısına sahip. Vatandaşlarımızın değerli marka destek ve tercihleri ile İstanbul’da damacana su ve evde tüketilen PET sularda pazar lideriyiz. 


27 ülkeye ihracat yapan Hamidiye olarak İngiltere, Hollanda ve Almanya’da pazar lideri olmayı hedefliyoruz. Japonya’dan Belçika’ya çok geniş bir coğrafyada tüketicilere lezzetli ve güvenilir doğal sularımız ile ulaşıyoruz. 


Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ediyoruz.

DİĞER RÖPORTAJLAR