RÖPORTAJLAR

 

 

Kerim Bey, okurlarımıza şirketinizi kısaca tanıtabilir misiniz?
Berrak Doğal Kaynak Suyu Fabrikası Mersin’in önde gelen sermaye Gruplarından ÇAAŞ Grup’a aittir. Akaryakıt ve nakliye sektörlerinde uzmanlığı olan firmamızın, turizm ve gıda yatırımları da mevcuttur. Gelecek projeksiyonları olan, başarıyı yakalamış genç ve dinamik grupta yaklaşık 800 mesai arkadaşımız görev yapmaktadır.


Ürün çeşitleriniz ve gelecek dönem planlarınız nelerdir?
Ambalajlı su sektöründe PET şişe olarak; 0,33 lt- 0,5 lt- 1,5 lt -5,0 lt ve 10 lt şişe, 200 cc ve 250 cc bardak ambalajları ile üretim yapmaktayız. Ayrıca geri dönüşümlü 19 lt damacana üretimimiz de bulunmaktadır. Berrak Doğal Kaynak Suyu olarak 2018 yılı sonu itibariyle yeni yatırımımızla kapasitemizi 3 kat artırmayı planlıyoruz. 


Tesisinizin teknolojik altyapısı ve yeni yatırım projeleriniz hakkında neler söylemek istersiniz?
Yeterli teknolojisi olan makinelerimizle el değmeden hijyen kurallarına uygun yüksek kalite standartlarında üretim yapmaktayız. Önümüzdeki yıllarda hedeflediğimiz yüksek ihracat hedefimiz ile birlikte, artan iç piyasadaki talepleri -bayilik organizasyonu içinde- karşılamak adına daha yüksek teknolojili makinelerle kapasite artırımı planlıyoruz.


Cam damacanaya bakışınız ve bu konudaki çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Cam ürünlerin sağlıklı muhafaza açısından öneminin farkında olmakla birlikte 2021’de cam ürün üretmeyi planladık. Yakın planlarımız arasında cam damacana bulunmamaktadır. Cam damacanadaki lojistik zorluklar ve nihai tüketiciye maliyet arttırması kısa dönemli yatırım yapmamız önünde engel oluşturmaktadır.


Ambalajlama çözümleriniz nelerdir? AR-GE çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?
Ambalajlarımızın kaliteli ve uygun standartlarda olmasına dikkat ediyoruz. Kalite ve hijyen kurallarına uygun olarak üretmiş olduğumuz ürünlerimizin nihai tüketiciye ulaştırılması notasında paketleme ve ambalajın çok önem arz ettiğinin bilincindeyiz. Bu konuda gerekli hassasiyeti her zaman gösteriyoruz. Kalite Güvence departmanımız aynı zamanda AR-GE faaliyetlerimizi de yürütüyor.


Kurumsal kimlik ve pazarlama çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Yapmış ve yapılmakta olan tüm çalışmalar ile Berrak Doğal Kaynak Su markasının daha ileriye taşınmasının kurumsal kimlik çalışmaları ile mümkün olacağının farkındayız. Pazarlama çalışmalarının kurumsal kimliğe uygun olmasına özen göstermekteyiz. Gerek piyasa koşulları gerekse ekonomik şartlar göz önüne alındığında işimizin ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Bunun için bayilik teşkilatlarımızı güçlendirmenin daha iyi hizmet vermenin ön koşulu olduğunun da bilincindeyiz. Bir de uluslararası lezzet ödülü alarak kalitemizi tescilledik. Bunu yakında ürün ambalajlarında tüketicilerimize duyuracağız.


Ambalajlı su sektörünün dünü, bugünü ve yarınını kısaca değerlendirir misiniz?
Sürekli büyüyen bir ambalajlı su sektörü bulunmaktadır. Bu sektör içerisinde sağlıklı ve kaliteli ürünler ile sektörün gerekliliklerini yerine getirenler ayakta kalacaktır. Su stratejik bir ürün, giderek de önemini artırmaya devam edecek. Ülkece kaynaklarımızı kirletmeden muhafaza etmenin bilinci geliştirilmelidir. Bu sorumluluk hepimizin olmalıdır.


Tüketici neden Berrak Suyu tercih etmeli?
Kaynağımızdan son derece nitelikli ve debisiyle yüksek nicelikli su alıyoruz. Mineral dağılım dengesi ile ve Ph oranı ile gerek yurt içinde gerek yurt dışında beğenilen bir kaynak suyuna sahibiz. Tüketicinin lezzet algısına hitap ediyoruz. Kaynağımız çevresinde hiçbir endüstriyel tesis ve yerleşim yeri bulunmuyor. Sonuçta bizlere düşen, bu lezzeti sağlıkla daha uzak coğrafyalarla tanıştırmaktır.


Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

DİĞER RÖPORTAJLAR