RÖPORTAJLAR

Doğan Burat / Husky Technologies Bölge Satış Müdürü

  

Merhaba Doğan Bey, önce sizi tanıyabilir miyiz?

2013 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden Kimya Mühendisi olarak mezun olduktan sonra, gıda ve içecek sektöründe içecek filtrasyon ve arıtma teknolojileri üzerine satış mühendisi ve satış müdürü olarak çalışmaya başladım. 2020 yılında Husky Technologies'de Türkiye Irak ve Nahçıvan Bölge Satış Müdürü olarak bölgemdeki satış, pazarlama ve müşteri ilişkilerini yürütmek ve koordine etmek için çalışmaya başladım.


Dünyada içecek teknolojileri denilince ilk akla gelen markalardan birisiniz. Husky Technologies'i bir de sizden dinleyebilir miyiz? 
Husky Technologies, içecek paketleme alanında lider bir şirkettir. Husky Technologies kendi endüstrisinde uzmanlaşmış, lider ve yüksek kaliteli hizmetle, temel ihtiyaçların küresel topluluğa sunulmasını sağlayan öncü bir teknoloji sağlayıcısıdır. 140'tan fazla ülkede faaliyet gösteren, değerli müşterilerimizle 40'tan fazla lokasyonda olağanüstü insanlardan oluşan ekipler tarafından desteklenmektedir. Bu noktada, sürdürülebilir hammaddelere, malzemelerin yeniden kullanımına ve tıbbi sınıf polimerlerin özel kullanımına odaklanarak, şimdi ve gelecekte döngüsel ekonomiyi etkinleştirmeye kararlıyız.


Husky Türkiye'nin satış ve servis ağındaki ülkeler ve bu bölgelerdeki konumu hakkında bilgi verir misiniz?
Türkiye, Husky için önemli bir bölgedir. Bölge merkez ofisimiz Dubai'de olup, Türkiye'deki satış ve servis operasyonlarımız bu ofisten yönetilmektedir.

Hylectric Sistem: Husky'nin esnek Hylectric sistemleri; kovalar, ince duvarlı gıda kapları ve tıbbi cihazlar dahil olmak üzere çeşitli pazar ihtiyaçlarına hizmet eder.


 


Gelelim Türkiye'ye. Husky Türkiye'nin ülkemizdeki konumu ve gelecek hedefleri nelerdir?
Husky, Türkiye pazarının önde gelen paketleme çözümleri sağlayıcılarından biri olmayı hedeflemektedir. Bu hedefler, PET preform sistemleri ve kalıplarının yanı sıra, ince cidar ambalaj uygulamalarında ve içecek kapaklarında üretim yapan enjeksiyon sistemlerinde de lider olmayı içermektedir. Husky, ayrıca güçlü yedek parça ve servis desteği ile Türkiye'de 120'den fazla çalışan enjeksiyon sistemine sahiptir.


İçecek sektörüne sürekli yenilikler getiren lider bir firma olarak yerli üreticiye önerileriniz nelerdir? Türkiye içecek pazarını dünya pazarı ile kıyasladığınızda yeni dönem hedefler hakkında neler söylemek istersiniz?
Türkiye çok fazla kaynağa sahip olan zengin bir ülke olmasına rağmen, enerji kaynakları konusunda iyileştirmeler yapabilmek oldukça önemli bir yer arz etmektedir. Bu nedenle, üretim verimliliğini mümkün olduğunca en üst düzeye çıkartıp, bu seviyede tutabilmek için enerji verimliliğini de en üst düzeyde sağlayabilen ekipmanlarla çalışmak çok önemlidir. Bir diğer önemli husus ise, yüksek ürün kalitesini korurken, mümkün olan en düşük hammaddeyi kullanarak üretim yapmaktır. Husky'de öncelikli hedefimiz, bu tarz zorlu görevler için müşterilerimize en yüksek seviyede teknolojiyi sunmaktır. Daha sürdürülebilir ve daha esnek ambalajlara yönelik küresel pazar eğilimini de göz önünde bulundurduğuzda, gazlı içecek ve su preformlarının daha küçük ve daha hafif formatlara dönüştüğünü gözlemliyoruz. Ayrıca kullanılmış şişelerden kapakların toplanmasındaki verimliliği artırmak için bağlı kapakların (tethered closures) benimsenmeye başladığını gözlemliyoruz.


Sektördeki ürünleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Husky olarak enjeksiyon makineleri, kalıplar, sıcak yolluklar, sistemlerimiz için yardımcı ekipmanlar ve entegre sistemler dahil olmak üzere, dünyanın en kapsamlı enjeksiyon kalıplama sistemlerini ve ekipmanlarını sağlıyor, kuruyor ve destekliyoruz. Tüm bunlar, güçlü garantiler ve mevcut uzatılmış koruma planlarının yanı sıra, servis ve satış ofislerimizdeki 40’ı aşkın kişi ve ayrıca 600 kişilik temsilci ekibinin kişiselleştirilmiş desteğiyle gerçekleştirilmektedir. Bu noktada bahsedilen ürünlerimiz, tıp ve sağlık, yiyecek ve içecek, tüketici ürünleri dahil olmak üzere çeşitli pazarları ve endüstrileri desteklemektedirler.


Sezonda bir arıza durumunda 5 dakikalık bir duruş bile çok kritik olabiliyor. Firmaları en çok etkileyen servis acentesi konusunda sunduğunuz avantajlar nelerdir?
Bu husus Husky'nin birinci dereceden önem verdiği, kritik bir konudur. Sektördeki diğer oyunculardan farklı olarak müşterilerimize Advantage Elite+ programını sunmaktayız.


Advantage+Elite, Husky'nin proaktif, tahmine dayalı, şeffaf, uzaktan izleme çözümüdür. Advantage+Elite ile bir üreticinin üretim operasyonu gerçek zamanlı olarak izler ve Husky uzmanlarının bilgisine sunar. Ayrıca bu program kurulum ve bakım ihtiyaçlarını öngörmek, bu ihtiyaçları tanımlamak ve düzeltmek, optimum üretim kapasitesini ve minimum enerji sarfiyatını sürdürmek ve etkinleştirmek için tasarlanmış proaktif ve sahadaki mühendislerle işbirliği yapan bir programdır.Bu sayede oluşabilecek riskler önceden gözlemlenerek müşterilerimize haber edilir. Olası arızalar oluşmadan önlenerek, zaman kayıpları en aza indirilir. Konu ile ilgili detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.


Husky olarak çevreye çok duyarlı bir firmasınız. Bu yöndeki çalışmalarınız ve yeni dönem hedefleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Müşterilerimizin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak Husky için bir diğer öncelikli konulardan biridir. Günümüzde ambalaj tasarımlarını yönlendiren döngüsel ekonomiyi, bölgesel ihitiyaç ve şartları ve geri dönüşüm ve çevre dostu etmenleri hesaba katarak, müşterilerimiz ile birlikte çok yakın mesai harcamaktayız. Sunduğumuz çeşitli çözümlerin bazı örneklerini şu şekilde örneklendirebiliriz:


* Kanıtlanmış rPET (geri dönüştürülmüş PET) çözümleri,
* Ambalaj ağırlıklarını hafifletme girişimleri,
* Etiketsiz uygulamaların geliştirilmesi,
* PP, HDPE gibi diğer plastiklerden, PET kullanımına geçilmesi,
* Bağlı kapakların (Tethered Closures) benimsenmesini içermektedir. 

 

Günümüzde PET’e yönelik olarak, “dünyanın geleceğini tehdit eden madde” anlayışı hakim; siz bu konumda PET’in daha sürdürülebilir hale gelebilmesi için ne gibi önerilerde bulunuyorsunuz? 
Aslında PET (polietilen tereftalat), şimdi ve gelecekte atık sorununu çözmeye yardımcı olan ve en kolay biçimde geri dönüştürülebilir malzemelerden biridir. PET malzemesi, sonsuz defa geri dönüştürülebilir ve ürünlerde yeniden kullanılabilir. Enjeksiyon kalıplama sistemlerimiz, PET'in küresel ve döngüsel ekonomideki önemli rolünü desteklemektedir. Makinelerimizin üretmiş olduğu preformlar, yeni PET şişelere ve ambalajlara geri dönüştürülebilir. PET malzemesi ayrıca sadece yiyecek ve içecek endüstrisi için değil, tekstil (giyim, halı, ayakkabı) otomotiv aksamları ve parçaları, inşaat malzemeleri (döşeme) vb. bir çok tüketici ürünlerinde geri dönüştürülerek kullanılabilir.


Bunlara ek olarak, geri dönüştürülebilirlikle ilgili, Avrupa Birliğinde 2024 Temmuz ile geçerli olacak en son mevzuatı karşılayan, yenilikçi bağlı kapak tasarımları geliştirdik. Ayrıca, rPET uygulamalarında da Husky, en yenilikçi firmalar arasında yer almaktadır. Döngüsel ekonomiyi destekleyen sürdürülebilir ambalaj üretimine yatırım yapmak uzun süredir Husky için en önemli öncelik olmuştur ve yeni Recycled-Melt-to-Preform sistemimiz bu girişimi mümkün kılan en son gelişmemizdir. Sahada rPET çalıştıran diğer tüm tedarikçilerden daha fazla sistemle Husky, üreticilerin daha yüksek rPET yüzdelerini güvenle çalıştırmalarına yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmış sistem, araçlar, yardımcılar ve hizmetler dahil olmak üzere kanıtlanmış çözümler paketi sunar.

ICHOR: Husky'nin kan toplama tüpü üretiminde uzmanlaşmış entegre ICHOR tıbbi enjeksiyon kalıplama sistemi.


 

Kurumsal kimlik çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Husky'de yenilikçiler, tasarımcılar ve problem çözücüleriz. Yenilikçi teknolojilerimiz, döngüsel ekonomiyi sağlamada ve müşterilerimize maliyetleri, değişkenliği ve çevresel etkileri azaltma gücü vermede önemli bir rol oynamaktadır. Kapsamlı bir dizi teknoloji, tasarlanmış çözüm ve hizmet oluşturuyor, kuruyor ve destekliyoruz. Uçtan uca çözüm geliştirme, işbirliğine dayalı fabrika planlaması, sistem entegrasyonu ve varlık yönetimi gibi sürdürülebilir ve katma değerli teklifler aracılığıyla sektöre olanak sağlamayı ve sektöre ilham vermeyi amaçlıyoruz.


Yeni dönem pazar stratejiniz ve hedefleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Vizyonumuz, dünyanın en değerli teknoloji ve hizmet endüstriyel üretim şirketleri arasında yer almaktır. Hedefimiz yenilikçiliğimizi, kolektif uzmanlığımızı ve kişisel taahhüdümüzü kullanarak, dünyanın dört bir yanındaki insanların temel ihtiyaçlarına yanıt veren ve bunları karşılayan yeni teknolojiler geliştirmektir. Bu noktada çevreye duyarlı ürünler ve daha yüksek verimliliğe sahip üretim çözümleri geliştirmede öncülük edeceğiz.

 


* Detaylı bilgi için; https://www.husky.co adresini ziyaret ediniz.

 

 

DİĞER RÖPORTAJLAR