RÖPORTAJLAR

HEUFT Systemtechnik GMBH Türkiye Satış Müdürü Ergun SÜNNELİ:

 

“MÜŞTERİ TALEPLERİNİ ÖNEMSİYOR, HER YIL DAHA GELİŞMİŞ ÇÖZÜMLER İLE HİZMET VERİYORUZ”

 

Öncelikle sizi ve HEUFT Systemtechnik Gmbh Türkiye Partneri olan şirketiniz 2TEK Teknik Servis Kontrol Sistemleri ve Montaj’ı tanıyabilir miyiz?
İçecek ve gıda sektörlerinde edinmiş olduğu deneyimler ile 2009 yılında kurulan şirketimiz, kurulduğu günden bu yana merkezi Almanya’da bulunan ve içecek, gıda, ilaç üretimlerinde kullanılmak üzere kontrol cihazları üreten ve bu konuda dünyanın en büyüğü olan HEUFT Systemtechnik Gmbh firmasının, satışta Türkiye, kurulum ve serviste ise  birçok ülkedeki partneri olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Ben de 2013 yılında üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra Satış Müdürü olarak göreve başladığım şirketimiz 2TEK Teknik Servis Kontrol Sistemleri ve Montaj Ltd. Şti.’de de son 3 yıldır Genel Müdür olarak görevimi devam ettirmekteyim.


HEUFT ile yürüttüğünüz iş birliği ve HEUFT hakkında bilgi alabilir miyiz?
HEUFT Systemtechnik Gmbh; 1979 yılında, Almanya’nın ilk başkenti olan Bonn şehrine 30 dakika uzaklıkta olan Borgbrohl şehrinde, Bernard HEUFT tarafından aile şirketi olarak faaliyetlerine başlamış olup, şu an dünya genelinde 18 farklı lokasyonda bulunan iştirakleri ve yaklaşık 1200 kişilik ekibi ile, dünyanın en büyük kalite kontrol cihazları üreticisi konumundadır. 


HEUFT ve 2TEK olarak hangi ürünler ile hizmet veriyorsunuz? Hitap ettiğiniz sektörler hakkında bilgi alabilir miyiz?
HEUFT Ekipmanları; pazarda içecek, gıda ve ilaç üreticileri tarafından nihai tüketiciye sunulan ürünleri, üretim süreci boyunca, üreticilerin talep ve istekleri doğrusunda istenilen kontrolleri gerçekleştirmek üzere tasarlanmakta olup, nihai ürün tüketiciye ulaşmadan önce; Ürün Seviyesi, Yabancı Madde, Boş Ürün-Dolu Ürün Kontrolleri, Etiket ile ilgili kontroller vb. daha bir çok başlık altında istenen kontrolleri gerçekleştirip, hem üreticilerimizi korumak ve kalite standartlarını yakalamak hem de nihai tüketiciyi korumak üzere cihaz ve ekipman üretimlerine devam etmektedir.


Türkiye pazarındaki konumunuz hakkında neler söylemek istersiniz? 
HEUFT şu an Türkiye’de içecek üretimi gerçekleştiren firmaların yaklaşık %70’inde bugüne kadar 300’e yakın ekipman satış ve kurulumu gerçekleştirmiş olup, liderliğini sürdürmektedir.


"2TEK olarak öncelikli pazarımız Türkiye olup, teknik ekibimiz ile dünyanın birçok ülkesinde servis, kurulum ve devreye alma faaliyetlerimize devam etmekteyiz"


 

     


Günümüzde kalite kontrol ile ilgili en önem verdiğiniz çalışmalarınız nedir?
Bildiğiniz üzere özellikle Covid-19 sonrası global anlamda hammadde tedariklerinde darboğazlar yaşanmaya başlamıştır. Bu darboğazlar da beraberinde maliyetlerde artışa sebep olmuştur. Günümüzde içecek üreticilerimizin en büyük problemlerinin başında Boş Cam Şişe, Preform, Etiket ve Kapak maliyetlerinin hızlı artışı gelmektedir. Bu nedenle Avrupa’da çok yaygın olan geri dönüşümlü (depozitolu) şişeler yakın zaman Türkiye’de de yaygınlaşacak olup, yüksek teknolojili kameralı sistemlerden oluşan Boş Şişe Kontrol Ekipmanlarının önemi daha da artacaktır. 


HEUFT açısından dünya pazarlarındaki talepleri karşılaştırdığınızda Türkiye’deki talepleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Yukarıda da bahsettiğim gibi şişe, etiket ve kapak gibi girdilerin maaliyetlerindeki hızlı artış, Türkiye’de yerleşik üreticilerimizin neredeyse tamamını rekabet ve fiyatlama açısından zor durumda bırakmış olup, maalesef belli başlı büyük üreticiler dışındaki üreticilerimiz kalite anlamında yatırımlarını sürekli ertelemektedir. Özellikle Avrupa’daki gelişmeleri takip eden, büyük gruplar ise kaliteye verdikleri önemi günden güne artırmakta ve her geçen gün kalite kontrol anlamında yeni yatırımlar gerçekleştirmektedir.


"HEUFT olarak Boş Şişe Kontrol Cihazları üzerindeki yaklaşık 250 kişiden oluşan Ar-Ge ekibimizle gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımız sayesinde, her ülkenin 'Tüketici ve Pazar' gereksinimleri göz önünde bulundurularak, her yıl daha gelişmiş çözümler ile değerli müşterilerimizin taleplerini karşılamaya devam etmekteyiz"


   


Müşterileriniz ile anlaştığınız takdirde kurulum için süreç nedir? Stoktan teslimat gerçekleştiriyor musunuz?
Tüm HEUFT ekipmanları, müşterilerimizin gerçekleştirmek istedikleri kontrollere, ambalaj tiplerine ve hat yerleşimlerine göre Almanya’da üretilmekte olup, termin sürelerimiz 12-16 hafta arasında değişkenlik göstermektedir. Sonrasında tüm kurulum ve devreye alma sürecimiz Türkiye’de bulunan tamamı mühendis olan ekip arkadaşlarımız tarafından gerçekleştirilmektedir.


Operasyon sırasında herhangi bir aksama yaşanırsa destek konusunda müşterilerinize ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz?
Değerli müşterilerimizin üretimlerinde bir aksama olmaması ve ürettikleri ürünlerin son tüketiciye en yüksek kalitede ulaşabilmesi için, Türkiye’nin farklı bölgelerinde bulunan mühendis ekibimiz ve 7/24 Teleservis Hizmetimiz ile desteklerimiz kesintisiz devam etmektedir.


Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

 

DİĞER RÖPORTAJLAR