RÖPORTAJLAR

“Çözüm ortaklarımızın sorunlarına odaklı olan bir pazarlama stratejisi ile emin adımlarla ilerlemeyi tercih etmekteyiz. Doğru ürün seçimi ile noktasal problemleri çözebilmekteyiz. Bunun neticesinde tüm projelerimizin güvenle teslimatını gerçekleştirmekteyiz” diyen Safir Ozon Sistemleri Elektrik Elektronik Makine San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Metin ÖNER ile gerçekleştirdiğimiz keyifli söyleşiyi ilgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.

 

Metin Bey, sohbetimize öncelikle Safir Ozon’u tanıtarak başlayabilir misiniz? 
2009 yılından beri sektörde uzman ekibiyle doğru ve güvenilir imalat, servis hizmeti veren firmamız atmış olduğu emin adımlarla da piyasada seçkin bir isme sahip olmuştur. Kurulduğumuz günden bugüne kadar ilkelerimizden hiç bir zaman vazgeçmeyerek kaliteli üretim ve emniyetten asla ödün vermediğimiz projelerimizde her zaman başarıya ulaşarak müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmayı başardık. Su ve ürün dezenfeksiyonu konusunda her zaman doğru projelere imza atmak için tüm ekibimizle sektörde söz sahibi olan firmamızı ilerilere taşımak için çalışmalarımıza devam etmekteyiz.


Üretim teknolojiniz ve AR-GE faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Son 1,5 yıldır ozon jeneratörümüzde kullandığımız Corona Discharge sistemini yenileyerek yüksek frekanslı ozon ünitemizi kullanmaya başladık. Bu yöntem bize ürün kullanılırlığını arttırarak ergonomik bir tasarım olmasında fayda sağlamıştır. Bu durum fabrikada yapılan müdahale sürelerini çok ciddi manada kısaltarak avantaja dönüşmesini sağlamıştır.


Bromat çözüm önerileri hakkında neler söylemek istersiniz?
Su sektöründe sıkça karşımıza çıkan Bromat tehlikesi firmamızın gerçekleştirdiği AR-GE’ler neticesinde farklı yöntem ve hesaplamalarla kontrol altına alınmıştır. Bu denemeler sonucunda Ozon Temas Tanklarının ve hassas ölçülmesi gereken ozon dozlarının kontrol altına alınması ile doğru sonuca ulaşılmıştır. Ozon Temas Tanklarında bulunan karşımı hızlandıran mikserler sayesinde tank yüzeyinde oluşması sağlanan DNA sarmalı şekli ile çözünme sağlanarak, istenilen ozon dozuna hızlı bir şekilde ulaşılarak doluma sevki sağlanmaktadır. Her suda farklı olan Bromür miktarına göre hesaplaması sağlanarak tank hacmi belirlenmektedir. Fabrikalarda her gün devamlı olarak ozon miktarları ölçülerek kontrol sağlanmaktadır.


Yeni dönem yatırım projeleriniz nelerdir?
Yeni dönemde ağırlığımızı ihracata yönelik çalışmalarla sürdürmeyi planlamaktayız. Yurt dışı pazarında özellikle Arap ülkelerinde kurulan tesislerdeki sorunlar yerinde tespit edilerek daha seri ve pratik çözümlerle tamamlanmaktadır. Bu durum firmamızın dış ülkelerde de söz sahibi olduğunu göstermektedir.


Ozonun kullanım alanları hakkında bilgi alabilir miyiz? Ozon teknolojisinin gelişimini aktarır mısınız? 
Ozon Gazı güçlü bir oksidan ve dezenfektan olmasından dolayı mikroorganizma yok etmede, renk ağırtımında, çöktürme işlemlerinde, gıda işletmelerinde, havuz dezenfeksiyonunda yoğun olarak kullanılmaktadır. Firmamız su şişeleme tesislerine sistemler kurmaktadır. Gıda işleme tesislerinde, salça üretim tesisleri, tavuk kesimhaneleri, soğuk hava depolarında, süt tesislerinde, hayvan çiftliklerinde ve un fabrikalarında ürünlerimiz kullanılmaktadır.

 

Satış sonrası hizmetleriniz  hakkında bilgi verir misiniz?
"Satış sonrası servis ağımız tüm Türkiye’de aktif halde olan firmamız tarafından kontrol altında tutularak, gerekli müdahaleleri yapılarak, işletmelerin üretim aksamaları yaşamaması için çalışmaktadır"


Pazarlama stratejiniz ve size kazandırdıkları hakkında neler söylemek istersiniz?
Çözüm ortaklarımızın sorunlarına odaklı olan bir pazarlama stratejisi ile emin adımlarla ilerlemeyi tercih etmekteyiz. Doğru ürün seçimi ile noktasal problemleri çözebilmekteyiz. Bunun neticesinde tüm projelerimizin güvenle teslimatını gerçekleştirmekteyiz. 


Türkiye pazarından beklentileriniz nelerdir?
Firmamız, yerli üretimin desteklendiği bu dönemde, pazardaki yerini daha da sağlamlaştırarak yeni projelerini artırmayı hedeflemektedir.


İçecek sektörünü değerlendirir misiniz?
Günümüzde pazar payı hızla artan içecek sektörü çeşitliliği ile de yeni ürünleri beraberinde getirmektedir. Buna paralel olarak gelişen teknolojiye hızla ayak uydurulmalı ve artan rekabet şartlarından dolayı otomasyon donanımlı sistemlerle üretim hızı artırılmalıdır. 


Son 2 yıl içerisinde sektörümüzü tanıştırdığınız teknolojiler hakkında bilgi alabilir miyiz?
Özellikle son yıllarda gıda hijyeni için kullanılan Ozon Gazı soğuk hava tesislerinde meyvelerin ve sebzelerin ozonla raf ömürlerini uzatırken ortamda bulunan ozon gaz sensörleri yerli olarak tarafımızdan imal edilerek sektöre kazandırılmıştır. Üniversitelerimizden biri ile sektörde ses getirecek olan projesini sürdürmekte olduğumuz çok önemli bir çalışmamızı bilimsel yöntemlerle netliğe kavuşturduktan sonra tüm verileri ile hızla piyasaya sürülecektir.


Son dönemlerde ihracat oranınızda ne gibi bir değişim yaşandı, hedef pazarlar nereler?
Yenilenen sistemlerimizle özellikle Arap ülkelerine son dönemde artan ihracat rakamlarımız ile büyümemizi sürdürmeyi hedeflemekteyiz. Yurt dışında bulunan bireysel temsilcilerimiz, hedef kitlelerimize ulaşarak ürünlerimiz ve projelerimiz hakkında devamlı bilgilendirme yapmaktadır.


Sektörde yaşanan sorunlar ve sizin bu sorunlara getirdiğiniz çözüm önerileri nelerdir?
Son dönemlerde yaşanan ekonomik artışlar tüm üreticileri doğrudan etkilemiştir. Bu sebeple tüm firmaların ekonomik yol haritalarını çizerek, bunun dışında hareket etmemeleri tavsiye edilmektedir. Dışa bağımlılığımızın azaltılması için biz üreticiler olarak mühendislik çalışmalarına bir kat daha önem vererek, yerli üretim hacmimizi artırarak, ihracata ağırlık vermemiz gerekmektedir. Son olarak sektörün incisi ve en değerli teknoloji dergisi olan siz "DrinkTech" ailesini tebrik ediyor, özverili çalışmalarınızdan dolayı sektörümüz adına sizlere teşekkür ediyorum. 

 

Metin Bey, bu keyifli sohbet için çok teşekkür ederiz.

DİĞER RÖPORTAJLAR