RÖPORTAJLAR

“2019 yılı son çeyreğinde su ve gazlı içecekler tesislerimizdeki kapasite artırımı ve modernizasyon projemizi başlatmıştık. 2020 yılında da pandemiye rağmen projemizi hız kesmeden sürdürdük ve yatırımlarımıza devam ettik. Tesis alanlarımızı %100 genişleterek, gazlı içecekler tesisimizde ilave iki dolum hattı ekledik ve üretim kapasitemizi %60 artırmış olduk.  Ülkemizde az sayıda gazlı içecek üreticisinin yapabildiği ve özellikle yurt dışından talep edilen alüminyum vidalı kapaklı ürün dolum kapasitemizi 2020 yılında iki katına çıkardık” diyen Tekir İçecekler Genel Müdür Yardımcısı Aynur İNCETAN ile gerçekleştirdiğimiz keyifli söyleşiyi ilgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.

 

 

Aynur Hanım Tekir İçecekler’i tanıyabilir miyiz? 
%100 yerli ve milli sermaye ile kurulan şirketimiz Tekir İçecekler; 1999 yılında doğal kaynak suyu, 2012 yılında doğal maden suyu ve 2014 yılında gazoz üretimi ile faaliyetlerine başlamıştır. Şirketimizin öncelikli misyonu, su ve maden suyunun doğasındaki değerleri toplumun yararına sunma bilinciyle, kaynaklarını en verimli şekilde kullanıp geliştirerek, sağlıklı ve lezzetli içeceklerimizi dünya genelindeki tüketicilere sunmaktır. Firmamız kazancının tamamını yatırıma ayırarak büyümeye ve gelişmeye devam etmekte ve üretimin sürekliliğini sağlamaktadır.


Ürün çeşitleriniz ve gelecek dönem için planlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Doğal kaynak suyu, doğal maden suyu, vitaminli&meyveli doğal maden suyu ve gazoz ürünlerini üretiyoruz. Doğal kaynak sularımız; dünya genelinde en kaliteli su kaynaklarının bulunduğu Niğde İli Şekerpınarı mevkiindeki kaynaklarımızdan gelerek, el değmeden ve mineral yapısı değiştirilmeden, aynı bölgedeki dolum tesislerimizde hijyen şartlarına uygun şekilde şişelenip “Tekir Doğal Kaynak Suyu” ve “Çamardı Doğal Kaynak Suyu” markaları ile tüketicilerimize sunulmaktadır. Doğal kaynak suyu ürünlerimiz PET ve cam şişelerin yanı sıra damacana dolumu da yapılmaktadır. 


Niğde ili Bor ilçesi Kilbent mevkiinde, yer altının kayaçlarından geçen ve sıfır bakterili olarak yeryüzüne çıkan “Bor Doğal Maden Suyu” ise, yine aynı mevkideki üretim tesislerimizde tamamen doğal olarak el değmeden şişelenmektedir. Sodyum diyetine uygun, zengin mineralli Bor Doğal Maden Suyu silikat minerali içeren nadir doğal maden sularından biridir. Maden suyumuz sade olarak ve meyveli&vitaminli olarak 20’den fazla aroma türü ile tüketicilere sunulmaktadır. Maden suyumuzun içeriğindeki zengin mineralleri muhafaza edebilmesi ve tazeliğini koruması bakımından 200 ve 250 ml‘lik yeşil cam şişelerde dolumu yapılmaktadır. 


Şirketimiz; 2014 yılında %100 doğal pancar şekeri ve doğal kaynak suyu kullanılarak üretilen “Bor Gazozu” ile ürün gamını genişletmiş olup, Bor Gazozu ürünlerini 200 ve 250 ml olarak cam şişelerde, Niğde ili Bor ilçesi Bahçeli kasabasındaki üretim tesislerinde üreterek tüketicilerine sunmuştur. Özellikle yurt dışı pazarlarından gelen talebe göre 1 lt’lik PET şişelerde meşrubat üretimi de yapmaktayız. Son zamanlarda ürünlerimizin bor minerali içerip, içermediğine yönelik çok fazla soru alıyoruz. Bor Maden Suyu ve Bor Gazozu adını bulunduğu ilçeden (Bor/Niğde) almakta, bor minerali içermemektedir.
Türkiye’de pek çok su ve maden suyu kaynağı var ancak her su ve maden suyu birbirinden tamamıyla farklı özelliklere sahip. Bu kadar kaliteli su kaynaklarının sahibi olduğumuz için gerçekten şanslıyız. Ürün ve hizmet kalitemize çok güveniyoruz. Ürünlerimiz ile ilgili tüketicilerimizden “Suyunuz çok güzel, ph’ı yüksek; maden suyunuzun içimi hafif, gazozunuz çok lezzetli” şeklinde geri bildirimler alıyoruz. Tüketicilerimiz ürünlerimizi beğeniyor ve her daim ürünlerimize ulaşmak istiyor. Ürünlerimizin ulaşılabilir olması için doğru kanalları kullanmaya ve tüketicilerimize en yakın marka olmaya gayret ediyoruz. Mevcut satış noktalarımızı artırarak daha fazla noktada bulanabilmeyi ve Dijital Pazarlama alt yapımızı kurup Mobil Ticaret Sitesi ile müşterilerimize direkt ulaşmayı planlıyoruz. Bu plan doğrultusunda da gerekli yatırım ve çalışmalarımızı başlattık. 


Bor Gazozu’nu piyasadaki diğer gazozlardan farklı kılan nedir?
Bor Gazozu; frambuaz, Hindistan cevizi, damla sakızı ve demirhindi aromalı çeşitleri ile doğal kaynak suyu ve doğal pancar şekeri kullanılarak üretilir. İçeriğindeki su; Niğde Aladağlar’dan beslenen kaynağımızdan hiçbir işleme tabi tutulmadan ve mineral yapısı değiştirilmeden tesisimize gelir ve gazoz üretim prosesine dahil olur. Bu da Bor Gazozu’na yumuşak içim lezzeti ve doğal olarak hazmettirici bir özellik katar. Frambuaz aromalı Bor Gazozu, geleneksel gazoz lezzeti arayanlara hitap ederken, Osmanlı’nın Demirhindi şerbetinden esinlenerek ürettiğimiz Demirhindili Bor Gazozu ise özellikle Orta Doğu ülkelerinde beğeni ile tüketiliyor. 


Hindistan cevizli ve Damla Sakızlı Bor Gazozu ise gazozda farklı tatlar sunuyor. İçen herkesin beğendiği ve piyasadaki tek Hindistan cevizli gazoz olan Hindistan cevizli Bor Gazozu’nun The Middle East Beverage Awards tarafından “En iyi Benzersiz Gazlı İçecek” (The Best Unique Carbonated Drink) ödülü ile taçlandırılması da gazozumuzdaki iddiamızın kanıtı olarak görülebilir. 


Bayilikleriniz ve bayi seçim kriterleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Bizim için süreklilik çok önemli. Bayilerimizin uzun dönem iş birliği yapabilir olması, şirketimiz ile aynı vizyona, heyecana ve enerjiye sahip olabilmeleri en önemli kriterlerimiz. Sürekli büyüme potansiyeline sahip olmalarını, bulundukları bölgenin potansiyeline uygun dağıtım altyapı ihtiyacını karşılıyor olmalarını ve bölgesindeki rakipleri ile sağlıklı bir rekabet içerisine girebilecek kapasitede olmalarını bekliyoruz. Bayilerimizin her birini iş ortağımız olarak görüyoruz. Bayilerimize araç kaplama, tabela, servis elemanı kıyafeti, magnet ve broşür desteği sağlıyoruz. Bunun yanı sıra farklı illerde fabrika satış mağazalarımız mevcut. Satış mağazalarının sayısını artırarak Türkiye'nin her bölgesinde yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Bu noktada ağır ama sağlam bir yol izliyoruz.


İhracat çalışmalarınız hakkında bizlere neler söylemek istersiniz?
İhracata çok önem veriyoruz. 4 kategori ve 8 alt marka ile dünya genelinde 30 ülkeye ihracat yapıyoruz. 2020 yılı itibariyle ihracat gelirimiz, ciromuzun %35’ini oluşturuyor. 2021 yılında 3 yeni Afrika ülkesine ihracat yaptık. 2021 ve 2022 yılları için katılmayı planladığımız 5 yurt dışı fuarı mevcut. 2021 yılındaki artan navlun bedelleri ve döviz kurlarındaki yükselişler tüm firmaları olduğu gibi bizi de etkiliyor, ancak önümüzdeki iki seneden ümitliyiz. 2022 yılında ihracat ciromuzu en az 3 kat artırmayı hedefliyoruz. Ana ürünümüz olan doğal kaynak suyu ve maden suyu yeryüzündeki herkesin tüketebileceği ürünler olduğu için hedefimiz tüm dünya ülkeleri diyebiliriz. 11 yıldır Orta Doğu ve Avrupa ülkelerinde aktifiz. Çin, Kanada ve Afrika pazarlarındaki satışlarımızı daha da artırmak ve yeni pazarlara ulaşmak için yoğun bir çaba içerisindeyiz. 


İhracat yapıyor olmak ÜR-GE çalışmalarımız ve teknolojik yatırımlar konusunda da ufkumuzun açılmasını sağlıyor. Dünyaya açıldığınızda rakipleriniz sadece yerli üreticiler olmuyor, dünyadaki nerdeyse tüm içecek üreticileri bir nevi rakibiniz oluyor. Bu da dünya standartlarında ürün üretmeyi ve ürün ve teknoloji trendlerini takip etmeyi zorunlu hale getiriyor. Dünyadaki farklı bölgeler, farklı damak tatları ve farklı tüketici alışkanlıkları anlamına geldiği için farklılaşmaktan da asla kaçınmıyoruz ve ürün gamımızı sabit tutmuyoruz. Yakın bir zamanda özellikle Orta Doğu ülkelerinde büyük ilgi gören Meyan Köklü maden suyu ve gazlı içeceklerimizi dış pazara sunduk.


Pandemi dönemi satışlarınıza nasıl yansıdı? 
Pandemi süreci maalesef ki tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her sektörü etkiledi. Ancak gıda ve içecek sektörleri bu dönemi en az hasarla atlatan sektörlerden oldu. Restoran ve kafelerin kapalı olduğu dönemde ev dışı tüketim kategorisi önemli düşüş gösterse de özellikle pandeminin ilk etkilerinin görülmeye başlandığı 2020 yılı Mart- Nisan ve Mayıs ayında ev içi tüketimde ciddi bir artış görüldü. Bunun yanı sıra pandemi sürecinde insanlar sağlıklı gıda ve içeceklere yöneldi. Genel olarak herkes yediği içtiği şeyin etiketine bakmaya ve bakanlık onayı sorgulamaya başladı. Uzmanların doğal maden suyunun içeriğindeki minerallerin bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve koronavirüse karşı koruduğuna yönelik açıklamaları maden suyuna olan ilgiyi ve tüketimi artırdı. Ayrıca bu süreçte alkali beslenmenin önemi de vurgulandı ve 8,21 ph seviyesi ile alkali bir doğal kaynak suyu olan Tekir Su’ya ilgi arttı. 


Siz pandemi sürecinde de yatırımlarına ara vermeyen ve sektörü yeni ürünlerle tanıştırmayı sürdüren nadir firmalardansınız. Bu süreci bizimle paylaşır mısınız?
Kurulduğumuz ilk günden beri sürekli olarak kendimizi geliştirme ve büyüme gayreti içerisindeyiz. Kazancımızı tamamıyla yatırıma harcayarak, her koşulda büyümekten çekinmiyoruz. Özellikle ihracat pazarlarımızda artan talebi karşılayabilmek amacıyla 2019 yılı son çeyreğinde su ve gazlı içecekler tesislerimizdeki kapasite artırımı ve modernizasyon projemizi başlatmıştık. 2020 yılında da pandemiye rağmen projemizi hız kesmeden sürdürdük ve yatırımlarımıza devam ettik. Tesis alanlarımızı %100 genişleterek, gazlı içecekler tesisimizde ilave iki dolum hattı ekledik ve üretim kapasitemizi %60 artırmış olduk. Ülkemizde az sayıda gazlı içecek üreticisinin yapabildiği ve özellikle yurt dışından talep edilen alüminyum vidalı kapaklı ürün dolum kapasitemizi 2020 yılında iki katına çıkardık. Hem ihracat hem de iç piyasada artan talebi karşılayabilir hale geldik ve sevkiyat sürelerimizi kısalttık. Dünyadaki dinamiklere ve gelişmelere göre kapasite artırımı, otomasyon, iş sağlığı ve güvenliği ile dijital dönüşüm alanlarındaki yatırımlarımıza devam edeceğiz. 


Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

DİĞER RÖPORTAJLAR